Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nefrolog – czym się zajmuje i jak wygląda leczenie?

Nefrolog – czym się zajmuje i jak wygląda leczenie?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: goodluz / fotolia.com

Nefrolog zajmuje się chorobami nerek i układu moczowego. Wiele z nich to poważne schorzenia, które w znacznym stopniu wpływają na życie pacjentów. Lekarze nefrolodzy często współpracują również z urologami, którzy skupiają się na dolegliwościach układu moczowo-płciowego.

Nefrolodzy zwykle podejmują leczenie zachowawcze. W wielu przypadkach jest ono jedynie częścią bardziej skomplikowanej terapii, którą prowadzą specjaliści z różnych dziedzin. Skierowanie do gabinetu lekarza nefrologa nie zawsze musi oznaczać skomplikowaną chorobę nerek, bardzo często pozwala na zaobserwowanie problemu, który mógłby rozwinąć się w przyszłości.

Czym zajmuje się nefrolog?

Schorzenia wymagające interwencji nefrologa mogą mieć różny charakter, zawsze jednak dotyczą zaburzenia pracy i niewydolności nerek lub zapalenia układu moczowego. Do chorób, które leczy nefrolog, należą m.in.:

  • Kamica nerkowa – częsta dolegliwość, z którą pacjenci zgłaszają się do nefrologa. W jej przebiegu w układzie moczowym powstają złogi (nazywane potocznie kamieniami), które składają się z substancji, wchodzących w skład moczu. W pierwszej fazie choroby łączą się w drobne kryształki, w następnej mogą przybierać większe rozmiary. W wielu przypadkach kamica nerkowa jest związana z innymi zaburzeniami pracy tego organu. Może nie dawać żadnych objawów przez wiele lat, w ostrym przebiegu nasila się ból w okolicy lędźwiowej, pojawia się także bardzo bolesna kolka nerkowa oraz krwiomocz.
  • Stany zapalne układu moczowego – to jedne z najczęściej pojawiających się schorzeń, które dotykają pacjentów w każdym wieku. Zwykle ich pierwszym objawem jest częste oddawanie moczu i szczypanie w okolicach cewki moczowej. Choroba ma podłoże wirusowe lub bakteryjne.
  • Choroba Fabry’ego – to wada genetyczna związana z niedoborem enzymu alfa-galaktozydaza A. W komórkach naczyń krwionośnych gromadzą się substancje nazywane sfingolipidami, prowadzące do zaburzenia pracy mózgu, serca i nerek.
  • Cystynuria – w przebiegu tej wrodzonej choroby wydala się z moczem zwiększone ilości cystyny, która słabo rozpuszcza się w moczu. Doprowadza to do powstania kamieni cystynowych w nerkach. Chorzy powinni pić duże ilości płynów, aby zapobiec zagęszczeniu moczu.
  • Kłębuszkowe zapalenie nerek – jest to jedno z najczęstszych schorzeń, którego leczeniem zajmuje się nefrolog. Proces zapalny zajmuje kłębuszki nerkowe, co doprowadza od upośledzenia ich pracy, a z czasem ich zwłóknienia. Choroba może mieć przebieg ostry, przemijający lub przewlekły – niejednokrotnie trwa latami i w każdej postaci wymaga pomocy specjalisty.
  • Zespół nerczycowy – takim mianem określa się zespół objawów charakterystycznych dla obserwowanych w zaburzeniach pracy nerek nieprawidłowości w wynikach testów laboratoryjnych. Należy do nich m.in. białkomocz i duże stężenie lipidów we krwi.
  • Niewydolność nerek – to choroba szczególnie niebezpieczna dla zdrowia i życia. W początkowym stadium często nie daje żadnych objawów, późne wykrycie może niestety wiązać się z upośledzeniem pracy lub z całkowitą utratą funkcji narządu. Nieoczyszczona krew staje się poważnym zagrożeniem dla zdrowia innych organów.

Nefrolog dziecięcy

Szczególne znaczenie w obrębie samej nefrologii ma nefrologia dziecięca. Wiele chorób nerek diagnozuje się właśnie w tym wieku. Od lekarzy zajmujących się tą specjalnością wymaga się nie tylko olbrzymiej wiedzy medycznej, ale również umiejętności współpracy z małymi pacjentami. Właściwie przeprowadzona terapia umożliwia bezinwazyjne wyleczenie chorych i zapobiegnięcie rozwojowi objawów w przyszłości.

Nefrolog a urolog

Nefrologia i urologia to nauki ściśle ze sobą powiązane. Warto wiedzieć jednak konkretnie, czym zajmuje się nefrolog, a co należy do zadań urologa. O ile ten pierwszy głównie skupia się na leczeniu bezinwazyjnym i internistycznym, specjalista urolog w większości przypadków wykorzystuje metody inwazyjne i operacyjne. Przedmiotem jego zainteresowania są choroby układu moczowo-płciowego – jego stany zapalne, nietrzymanie moczu, impotencja i różnego typu nowotwory. Wbrew utartej opinii, z porady urologa korzystać mogą nie tylko mężczyźni. 

W wielu przypadkach może pomóc również kobietom, które borykają się z problemami układu moczowego. Nefrolog zajmuje się głównie chorymi niewymagającymi interwencji chirurgicznej. Często jednak pacjenci są do niego kierowani w ramach szerszego leczenia. Lekarz nefrolog opiera się przede wszystkim na zestawie badań, które pomagają mu w określeniu stanu pacjenta. Jest to m.in. badanie ultrasonograficzne (USG), rentgenowskie (RTG), scyntygrafia czy cystografia mikcyjna.

Kiedy zgłosić się do nefrologa?

Objawy chorób nerek nie zawsze pozwalają na poprawne zdiagnozowanie problemu w pierwszym stadium choroby. W wielu przypadkach jednym z pierwszych symptomów jest wzrost nadciśnienia tętniczego oraz zaburzenia oddawania moczu – częste oddawanie moczu w nocy, pieczenie podczas mikcji, pienienie się moczu i krwiomocz. W badaniu laboratoryjnym może zostać ponadto ustalony białkomocz. Chorzy często odnotowują ogólne osłabienie, przemęczenie oraz występowanie gorączki lub stanu podgorączkowego. W przypadku wielu chorób, które leczy nefrolog, charakterystycznym objawem jest ból zlokalizowany w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Niezwłocznie po zaobserwowaniu któregokolwiek z symptomów należy zgłosić się do lekarza w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?