Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nefrolog – czym się zajmuje i jak wygląda leczenie?

Nefrolog – czym się zajmuje i jak wygląda leczenie?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: goodluz / fotolia.com

Nefrolog zajmuje się chorobami nerek i układu moczowego. Wiele z nich to poważne schorzenia, które w znacznym stopniu wpływają na życie pacjentów. Lekarze nefrolodzy często współpracują również z urologami, którzy skupiają się na dolegliwościach układu moczowo-płciowego.

Nefrolodzy zwykle podejmują leczenie zachowawcze. W wielu przypadkach jest ono jedynie częścią bardziej skomplikowanej terapii, którą prowadzą specjaliści z różnych dziedzin. Skierowanie do gabinetu lekarza nefrologa nie zawsze musi oznaczać skomplikowaną chorobę nerek, bardzo często pozwala na zaobserwowanie problemu, który mógłby rozwinąć się w przyszłości.

Czym zajmuje się nefrolog?

Schorzenia wymagające interwencji nefrologa mogą mieć różny charakter, zawsze jednak dotyczą zaburzenia pracy i niewydolności nerek lub zapalenia układu moczowego. Do chorób, które leczy nefrolog, należą m.in.:

  • Kamica nerkowa – częsta dolegliwość, z którą pacjenci zgłaszają się do nefrologa. W jej przebiegu w układzie moczowym powstają złogi (nazywane potocznie kamieniami), które składają się z substancji, wchodzących w skład moczu. W pierwszej fazie choroby łączą się w drobne kryształki, w następnej mogą przybierać większe rozmiary. W wielu przypadkach kamica nerkowa jest związana z innymi zaburzeniami pracy tego organu. Może nie dawać żadnych objawów przez wiele lat, w ostrym przebiegu nasila się ból w okolicy lędźwiowej, pojawia się także bardzo bolesna kolka nerkowa oraz krwiomocz.
  • Stany zapalne układu moczowego – to jedne z najczęściej pojawiających się schorzeń, które dotykają pacjentów w każdym wieku. Zwykle ich pierwszym objawem jest częste oddawanie moczu i szczypanie w okolicach cewki moczowej. Choroba ma podłoże wirusowe lub bakteryjne.
  • Choroba Fabry’ego – to wada genetyczna związana z niedoborem enzymu alfa-galaktozydaza A. W komórkach naczyń krwionośnych gromadzą się substancje nazywane sfingolipidami, prowadzące do zaburzenia pracy mózgu, serca i nerek.
  • Cystynuria – w przebiegu tej wrodzonej choroby wydala się z moczem zwiększone ilości cystyny, która słabo rozpuszcza się w moczu. Doprowadza to do powstania kamieni cystynowych w nerkach. Chorzy powinni pić duże ilości płynów, aby zapobiec zagęszczeniu moczu.
  • Kłębuszkowe zapalenie nerek – jest to jedno z najczęstszych schorzeń, którego leczeniem zajmuje się nefrolog. Proces zapalny zajmuje kłębuszki nerkowe, co doprowadza od upośledzenia ich pracy, a z czasem ich zwłóknienia. Choroba może mieć przebieg ostry, przemijający lub przewlekły – niejednokrotnie trwa latami i w każdej postaci wymaga pomocy specjalisty.
  • Zespół nerczycowy – takim mianem określa się zespół objawów charakterystycznych dla obserwowanych w zaburzeniach pracy nerek nieprawidłowości w wynikach testów laboratoryjnych. Należy do nich m.in. białkomocz i duże stężenie lipidów we krwi.
  • Niewydolność nerek – to choroba szczególnie niebezpieczna dla zdrowia i życia. W początkowym stadium często nie daje żadnych objawów, późne wykrycie może niestety wiązać się z upośledzeniem pracy lub z całkowitą utratą funkcji narządu. Nieoczyszczona krew staje się poważnym zagrożeniem dla zdrowia innych organów.

Nefrolog dziecięcy

Szczególne znaczenie w obrębie samej nefrologii ma nefrologia dziecięca. Wiele chorób nerek diagnozuje się właśnie w tym wieku. Od lekarzy zajmujących się tą specjalnością wymaga się nie tylko olbrzymiej wiedzy medycznej, ale również umiejętności współpracy z małymi pacjentami. Właściwie przeprowadzona terapia umożliwia bezinwazyjne wyleczenie chorych i zapobiegnięcie rozwojowi objawów w przyszłości.

Nefrolog a urolog

Nefrologia i urologia to nauki ściśle ze sobą powiązane. Warto wiedzieć jednak konkretnie, czym zajmuje się nefrolog, a co należy do zadań urologa. O ile ten pierwszy głównie skupia się na leczeniu bezinwazyjnym i internistycznym, specjalista urolog w większości przypadków wykorzystuje metody inwazyjne i operacyjne. Przedmiotem jego zainteresowania są choroby układu moczowo-płciowego – jego stany zapalne, nietrzymanie moczu, impotencja i różnego typu nowotwory. Wbrew utartej opinii, z porady urologa korzystać mogą nie tylko mężczyźni. 

W wielu przypadkach może pomóc również kobietom, które borykają się z problemami układu moczowego. Nefrolog zajmuje się głównie chorymi niewymagającymi interwencji chirurgicznej. Często jednak pacjenci są do niego kierowani w ramach szerszego leczenia. Lekarz nefrolog opiera się przede wszystkim na zestawie badań, które pomagają mu w określeniu stanu pacjenta. Jest to m.in. badanie ultrasonograficzne (USG), rentgenowskie (RTG), scyntygrafia czy cystografia mikcyjna.

Kiedy zgłosić się do nefrologa?

Objawy chorób nerek nie zawsze pozwalają na poprawne zdiagnozowanie problemu w pierwszym stadium choroby. W wielu przypadkach jednym z pierwszych symptomów jest wzrost nadciśnienia tętniczego oraz zaburzenia oddawania moczu – częste oddawanie moczu w nocy, pieczenie podczas mikcji, pienienie się moczu i krwiomocz. W badaniu laboratoryjnym może zostać ponadto ustalony białkomocz. Chorzy często odnotowują ogólne osłabienie, przemęczenie oraz występowanie gorączki lub stanu podgorączkowego. W przypadku wielu chorób, które leczy nefrolog, charakterystycznym objawem jest ból zlokalizowany w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Niezwłocznie po zaobserwowaniu któregokolwiek z symptomów należy zgłosić się do lekarza w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
99
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Woda utleniona do nosa – jak ją stosować przy bólu zatok?
Woda utleniona do nosa – jak ją stosować przy bólu zatok?