Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nawłoć kanadyjska – właściwości i zastosowanie prozdrowotne
menu
Polub nas na Facebooku

Nawłoć kanadyjska – właściwości i zastosowanie prozdrowotne

Nawłoć kanadyjska

Fot: apugach / gettyimages.com

Nawłoć kanadyjska, zwyczajowo określana jako „Drzewko Matki Boskiej”, nawłoć amerykańska, rózga wodna lub rózga złota, to pospolicie występująca roślina w Polsce. Znana jest z działania antyseptycznego, moczopędnego, przeciwbólowego, przeciwzapalnego, przeciwkaszlowego.

Nawłoć kanadyjska, obok pospolitej, jest jednym z najczęściej spotykanych przedstawicieli nawłoci. Jej ziele to źródło kwasów organicznych, flawonoidów, garbników, żywic, śluzów, saponin. Sporządzone z niej napary stosowane są zarówno wewnętrznie – w leczeniu przeziębień, stanów zapalnych jamy ustnej, jak i zewnętrznie na trudno gojące się rany i skórę trądzikową.

Nawłoć kanadyjska – wiadomości ogólne

Nawłoć kanadyjska (z łac. Solidago canadensis L.) to gatunek wieloletniej rośliny zaliczanej do rodzaju nawłoć (z łac. Solidago L.) i rodziny astrowate (z łac. Asteraceae Dum.). Rodzime tereny jej występowania to Ameryka Północna, jednak z czasem rozprzestrzeniła się po całej Europie, północnej Azji, Nowej Zelandii, południowej Australii. Dziko rosnąca pospolicie występuje także w Polsce. Nawłoć kanadyjska porasta pastwiska, polany, przydroża, obrzeża lasów, brzegi rzek. W wielu europejskich krajach znajduje się na liście gatunków inwazyjnych, które uważa się za duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. Stąd też wprowadza się ograniczenia w jej uprawie.

Stosujesz naturalne metody leczenia?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Właściwości lecznicze nawłoci kanadyjskiej

Nawłoć kanadyjska wykazuje liczne właściwości lecznicze. Surowiec zielarski stanowi ziele pozyskiwane w okresie kwitnienia i suszone w chłodnym i przewiewnym miejscu. W jego składzie znajdują się m.in.: cukry, flawonoidy, a zwłaszcza rutyna, żywice, garbniki pirokatechinowe, olejek eteryczny, gorycze, saponiny, sole mineralne, śluzy. Nawłoć kanadyjska znana jest z działania: bakteriobójczego, antyseptycznego, moczopędnego, przeciwbólowego, napotnego, odtruwającego, przeciwreumatycznego, przeciwgrzybicznego, przeciwzapalnego, przeciwkaszlowego, ściągającego.

Roślina obniża ciśnienie tętnicze krwi i uszczelnia naczynia krwionośne. Wspomaga usuwanie obrzęków, oczyszczanie organizmu z toksyn i pracę układu pokarmowego. Zalecana jest w przypadku kamicy nerkowej (pomaga rozkruszyć kamienie nerkowe), zapalenia pęcherza, białkomoczu, krwiomoczu, utrudnionego wydalania moczu. Używana jest w nieżytach oskrzeli, grypie, astmie oskrzelowej, kaszlu różnego pochodzenia. Herbaty z nawłoci kanadyjskiej stosuje się jako płukanki przy zapaleniach i zakażeniach jamy ustnej oraz gardła. Używa się ich zewnętrznie w formie okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia, czyraki oraz w toczeniu, grzybicy, trądziku, łuszczycy. Dodatkowo można nimi przemywać skórę naczynkową, łojotokową, z zapaleniem mieszków włosowych. Oczyści pory, rozjaśni cerę, reguluje wydzielanie sebum.

Nawłoć kanadyjską dodać można do kąpieli. Ta działa odkażająco, przeciwświądowo, regeneruje mięśnie i przywróci skórze jędrność. Okłady w formie papki z ziela nawłoci pomocne są w łagodzeniu dolegliwości reumatycznych, artretycznych, stanach zapalnych ścięgien i korzonków nerwowych. W paradontozie zaleca się żucie ziela.

Ziele nawłoci kanadyjskiej nabyć można w punktach zielarskich, niektórych aptekach i w sklepach internetowych. Za opakowanie 200 g suszonego surowca zapłaci się około 8 zł.

Kiedy warto leczyć się ziołami? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn

Jak przygotować herbatę i syrop z nawłoci kanadyjskiej?

Napar z nawłoci kanadyjskiej jest dość prosty w przygotowaniu. Należy 1 łyżeczkę surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody, po czym odstawić pod przykryciem na 15–20 minut do zaparzenia i przecedzić. Zalecane dzienne spożycie to 1–2 razy po 1 szklance.

Syrop z kwiatów nawłoci kanadyjskiej wzmacnia ogólną odporność organizmu i polecany jest na przeziębienia. Świeże kwiaty nawłoci po umyciu należy rozdrobnić i zalać taką ilością gorącej wody, żeby zostały dokładnie przykryte. Odstawia się je do wystygnięcia i przecedza. Następnie do uzyskanego naparu dodaje się na każdy litr sok z 2 cytryn i 700 g cukru. Po dokładnym wymieszaniu miksturę wstawia się na ogień, a po ugotowaniu trzeba ją przelać do butelek.

Nawłoć kanadyjska – inne zastosowania

Nawłoć kanadyjska oprócz zastosowania w lecznictwie pełni też rolę rośliny ozdobnej, choć coraz rzadziej. Znaleźć ją można w ogrodach botanicznych i parkach, a niekiedy i przydomowych ogródkach. Sadzona jest ze względu na atrakcyjnie wyglądające kwiaty. Są żółtego koloru, niewielkie, skupione po 5–14 w bardzo licznych koszyczkach. Kwitnie od lipca do października. W sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet do 2 m wysokości.

Nawłoć kanadyjska to jedna z najbardziej wydajnych roślin miododajnych. Stąd też pszczelarze sadzą ją wokół pasiek, żeby zwiększyć ilość i podnieść jakość pożytków. Wydajność miodowa wynosi około 900 kg z 1 hektara pożytku. Miód nawłociowy stosowany jest w kuchni, ale i lecznictwie. Kilogramowe opakowanie kosztuje średnio 45 zł. Dodatkowo kwiaty nawłoci kanadyjskiej stosowane są jako składnik placków, bułeczek czy element ozdobny zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
430
43
Polecamy
Bluszczyk kurdybanek – poznaj tajemnice rośliny
Bluszczyk kurdybanek – poznaj tajemnice rośliny Dzień Dobry TVN
Nawłoć czyli polska mimoza.
Poznaj niezwykłe właściwości sezonowego chwastu 
Nawłoć czyli polska mimoza. Poznaj niezwykłe właściwości sezonowego chwastu  Dzień Dobry TVN
Co to jest bodziszek cuchnący?
Właściwości i zastosowanie bodziszka cuchnącego
Co to jest bodziszek cuchnący? Właściwości i zastosowanie bodziszka cuchnącego TVN zdrowie
Trędownik bulwiasty – zastosowanie i właściwości 
Trędownik bulwiasty – zastosowanie i właściwości  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?