Polub nas na Facebooku
Czytasz: Naturalne sposoby na przeziębienie - domowe metody leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Naturalne sposoby na przeziębienie - domowe metody leczenia

NAN

Fot: Pixabay / pixabay.com

Domowe metody leczenia przeziębień to skuteczne narzędzie w staraniach o powrót do zdrowia. Infekcje wirusowe zdarzają się na tyle często, że w natłoku codziennych zajęć zwykle brakuje czasu na kolejną wizytę u lekarza.

Naturalne, domowe sposoby na leczenie przeziębienia zostały opracowane z uwzględnieniem przyczyny tej choroby. Jest nią infekcja wirusowa, najczęściej spowodowana rinowirusami. Zmienność tych wirusów jest bardzo duża, a każda nowa odmiana wirusa może prowadzić do kolejnej infekcji. Znajomość skutecznych domowych sposobów na przeziębienie pozwala zareagować, nim dojdzie do nasilenia jego objawów.

Zobacz film: Medycyna staropolska - produkty na przeziębienie. Źródło: W dobrym stylu

Sposoby na objawy przeziębienia

Przeziębienie to choroba, która nie jest groźna, ale ze względu na objawy bywa uciążliwa. Podwyższona temperatura i symptomy infekcji górnych dróg oddechowych, takie jak katar i kaszel, sprawiają, że choremu trudno jest normalnie funkcjonować. Działanie wirusów (przekrwienie śluzówek, zwiększenie ilości wydzieliny) ułatwia bakteriom zainfekowanie organizmu.

Współczesna medycyna w przypadku przeziębienia działa głównie objawowo. Nie stosuje się leków przeciwwirusowych. Zapobiegawcze podawanie antybiotyków (by nie doszło do wtórnej infekcji bakteryjnej) staje się już przeszłością - pominąwszy sytuacje, w których istnieją dodatkowe wskazania. Lekarze proponują głównie preparaty przeciwgorączkowe, udrażniające nos, wykrztuśne albo przeciwkaszlowe. Znajomość domowych metod o porównywalnym działaniu pozwala na wyeliminowanie środków farmakologicznych.

Czosnek jako lek na przeziębienie

Jednym z najczęściej stosowanych domowych sposobów na przeziębienie jest spożycie czosnku. Zawiera on dużą ilość substancji siarkoorganicznych - fitoncydów, które działają bakteriobójczo, stanowiąc świetną osłonę przeciw infekcjom bakteryjnym, na przykład paciorkowcowym lub gronkowcowym. 

Fitoncydy ulegają rozpadowi w trakcie obróbki termicznej, więc najlepiej używać świeżego, surowego czosnku. Chorym zwykle podaje się ciepłe (lecz nie gorące!) mleko z rozgniecionym czosnkiem i dodatkiem masła lub miodu albo kanapki z masłem i czosnkiem pokrojonym w plasterki. Można też stosować leki zwierające wyizolowany z czosnku fitoncyd - allicynę.

Zobacz film: Jaka jest różnica między grypą a przeziębieniem? Źródło: 36,6

Rośliny z fitoncydami domowym sposobem na przeziębienie

Innymi roślinami, które zawierają duże ilości fitoncydów, są cebula i chrzan. Większa niż zwykle ilość cebuli może być dodatkiem do sałatek lub kanapek, ale najskuteczniejszy jest syrop z cebuli. Należy posiekać ją drobno, zasypać cukrem i pozostawić w ciepłym miejscu. Po kilku godzinach syrop można podawać choremu. Dzieci otrzymują zwykle 1-2 łyżeczki kilka razy dziennie, dorośli mogą jednorazową dawkę zwiększyć do 1-2 łyżek. 

Syrop nie tylko działa profilaktycznie, zabezpieczając przed infekcją bakteryjną, ale też zmniejsza natężenie objawów, łagodząc podrażnienie śluzówki gardła. Istnieją również zwolennicy wykonywania okładów - posiekaną cebulę w płóciennym woreczku przykładają do twarzy w miejscach, gdzie rzutują się bolące zatoki lub w okolicach nasady nosa.

Fitoncydy znajdujące się w chrzanie również działają osłonowo. W przeziębieniach zaleca się spożywanie dużych ilości chrzanu albo intensywne wąchanie tartego chrzanu (ze względu na lotność substancji przeciwbakteryjnych).

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6

Miód i mleko - zastosowanie w przeziębieniu

Świetnym sposobem na złagodzenie objawów przeziębienia są mikstury oparte na mleku. Zwyczajowo stosuje się różne kombinacje mleka, miodu, masła i czosnku. Wpływają one łagodząco na objawy przeziębienia, głównie na kaszel. Dzięki zawartości olejków eterycznych i flawonoidów oraz dzięki wysokiemu ciśnieniu osmotycznemu miód działa nie tylko tonizująco i przeciwzapalnie, ale również przeciwbakteryjnie.

Olejki eteryczne - zastosowanie w przeziębieniu

Jednym z domowych sposobów na przeziębienie jest stosowanie olejków eterycznych. Metoda ta ma wielu zwolenników. Olejki działają najczęściej antyseptycznie, wykrztuśnie, pobudzająco, a niektóre z nich mogą również znieczulać śluzówki, co przynosi dodatkową ulgę.

Olejki są wykorzystywane do nacierania pleców, smarowania skóry pod nosem u dorosłych lub skrapiania odzieży na klatce piersiowej u dzieci. Używane są też do inhalacji albo dodawane do nawilżaczy powietrza. Najczęściej stosowane substancje eteryczne to olejki: eukaliptusowy, sosnowy, z mięty pieprzowej, anyżowy, cytrynowy.

Inne domowe sposoby na przeziębienia

Szukając naturalnych sposobów na przeziębienie trzeba pamiętać o podstawowych zasadach. Chory powinien przebywać w ciepłym (choć regularnie wietrzonym) pomieszczeniu o odpowiedniej wilgotności powietrza oraz przyjmować odpowiednią ilość płynów (z uwzględnieniem faktu, że podwyższona temperatura zwiększa zapotrzebowanie). 

Pozytywny wpływ na stan zdrowia może mieć podawanie herbaty z cytryną lub sokiem, np. malinowym, a także stosowanie naparów ziołowych. Choremu należy dostarczać odpowiednią dawkę witaminy C, której dobrym źródłem są owoce cytrusowe i czarna porzeczka, a także żurawina, jabłka czy pomidory.

Często stosowany w przeziębieniach alkohol wywołuje wrażenie ciepła i komfortu, ale rozszerza naczynia krwionośne, co może być przyczyną wychłodzenia i sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusów lub bakterii w organizmie.

Zobacz film: Jaki wpływ na nasze zdrowie ma chrzan? Źródło: Wiem co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
20
4
Polecamy
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych Dzień Dobry TVN
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać?
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać? Dzień Dobry TVN
Skuteczne domowe sposoby na przeziębienie
Skuteczne domowe sposoby na przeziębienie TVN zdrowie
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty