Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nasivin Baby - krople do nosa dla niemowląt, ulotka, dawkowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Nasivin Baby - krople do nosa dla niemowląt, ulotka, dawkowanie

niemowlę patrzy na mamę i plącze

Fot. ArtMarie / Getty Images

Nasivin Baby jest lekiem zmniejszającym obrzęk błony śluzowej nosa i hamuje nadmierne wydzielanie, dzięki czemu ułatwia swobodne oddychanie, co jest szczególnie ważne u małych dzieci, które nie potrafią same oczyścić nosa.

Nasivin Baby – działanie leku

Lek Nasivin Baby zawiera substancję czynną oksymetazoliny chlorowodorek, który zwęża naczynia krwionośne. Zmniejsza tym samym obrzęk zmienionej zapalnie błony śluzowej i hamuje nadmierne wydzielanie. Zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa powoduje również otwarcie i rozszerzenie przewodów odprowadzających zatok przynosowych i odblokowuje trąbki słuchowe. 

Stosowanie leku Nasivin baby ułatwia usuwanie  wydzieliny i wyleczenie zakażenia bakteryjnego.

Nasivin Baby – skład leku

Substancją czynną leku jest oksymetazoliny chlorowodorek. 1 ml roztworu zawiera 0,1 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 kropla roztworu zawiera 2,8 mikrogramów oksymetazoliny chlorowodorku. Do pozostałych składników leku należą kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, glicerol 85%, woda oczyszczona.

W opakowaniu leku znajdziemy także polietylenową butelkę z pompką dozującą w systemie 3K zawierającą 5 ml roztworu.

Nasivin Baby – dawkowanie leku

Lek Nasivin Baby należy stosować do nosa, także w przypadku zapalenia ucha lub trąbki słuchowej. Lek jest przeznaczony do stosowania przez jedną osobę - oznacza to, że z tego samego opakowania leku nie mogą korzystać inne osoby poza pacjentem.

Dawkowanie leku jest uzależnione od wieku chorego:

  • niemowlęta powyżej 3. miesiąca życia do ukończenia 1. roku życia powinny przyjmować po 1 do 2 kropli Nasivin Baby do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę. 

Należy pamiętać, aby leku nie stosować dłużej niż od 5 do 7 dni.

Przed pierwszym użyciem należy kilkakrotnie nacisnąć pompkę, aby uzyskać pełną dawkę. Następnie należy odchylić głowę dziecka do tyłu i trzymając butelkę z kroplomierzem denkiem do góry podać lek. 

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W przypadku przedawkowania lub przypadkowego przyjęcia doustnego leku mogą wystąpić następujące objawy: rozszerzenie źrenic, nudności, wymioty, sinica (sine zabarwienie skóry i błon śluzowych), gorączka, skurcze mięśni, tachykardia (przyspieszenie czynności serca), zaburzenia rytmu serca, zapaść krążeniowa (gwałtowne pogorszenie wydolności krążenia krwi), zatrzymanie akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego, obrzęk płuc (gromadzenie płynów w obrębie płuc objawiające się m.in. dusznością), zaburzenia oddychania, zaburzenia psychiczne. Ponadto może wystąpić: zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego, senność, obniżenie temperatury ciała, bradykardia (spowolnienie czynności serca), nagłe obniżenie ciśnienia krwi jak we wstrząsie, bezdech i śpiączka.

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Nasivin Baby – wskazania do stosowania leku

Nasivin Baby jest lekiem nie zawierającym substancji konserwujących. Stosuje się go przy obrzęku błon śluzowych występującym w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok przynosowych, zapaleniu trąbki słuchowej, zapaleniu ucha środkowego. 

Nasivin Baby – przeciwwskazania do stosowania leku

Nie należy stosować leku jeśli u pacjenta występuje suche zapalenie błony śluzowej nosa (zapalenie błony śluzowej nosa z tworzeniem się strupów). Należy także unikać stosowania leku w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników leku.

Nasivin Baby może być stosowany ze szczególną ostrożnością i tylko po dokładnym rozważeniu przez lekarza stosunku korzyści i ryzyka w przypadku leczenia inhibitorami monoaminooksydazy (inhibitory MAO) i innymi lekami, które mogą zwiększać ciśnienie krwi, zwiększonego ciśnienia śródgałkowego, szczególnie w przypadku jaskry z zamkniętym kątem przesączania, ciężkich chorób serca i naczyń krwionośnych (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze), guza chromochłonnego nadnerczy, zaburzeń metabolicznych (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca).

Skuteczność leków zmniejszających obrzęk błony śluzowej nosa może się zmniejszyć (tachyfilaksja) wskutek ich długotrwałego stosowania lub przedawkowania. Może to prowadzić do stosowania coraz większych dawek lub częstszego stosowania leku, co z kolei może skutkować stałym stosowaniem leku. W przypadku długotrwałego stosowania lub nadużywania leku należy natychmiast zaprzestać jego stosowania.

Stałe stosowanie leku prowadzić może do utrudniającego oddychanie obrzęku spowodowanego reaktywnym przekrwieniem błony śluzowej nosa (efekt odbicia) i przewlekłego, polekowego zapalenia błony śluzowej nosa (rhinitis medicamentosa), a także zaniku błony śluzowej lub suchego zapalenia błony śluzowej nosa (rhinitis sicca). Efekt odbicia i tachyfilaksja powinny ustąpić po przerwaniu stosowania leku.

Podobnie nadużywanie leków stosowanych miejscowo do nosa może prowadzić do zaniku błony śluzowej i reaktywnego przekrwienia z polekowym zapaleniem błony śluzowej nosa (rhinitis medicamentosa).

O czym świadczy kolor kataru? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Kolor kataru - o czym świadczy kolor wydzieliny z nosa? Źródło: 36,6

Nasivin Baby – interakcje

Stosowanie leków zawierających oksymetazolinę, takich jak Nasivin Baby, jednocześnie z niektórymi lekami stosowanymi w depresji, takimi jak inhibitory MAO typu tranylcyprominy i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi.

Należy także pamiętać, że lek Nasivin Baby jest przeznaczony do stosowania u niemowląt powyżej 3. miesiąca życia do ukończenia 1. roku życia.

W przypadku stosowania leku przez osoby dorosłe w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią należy poradzić się lekarza. Należy także pamiętać, że podczas stosowania oksymetazoliny, zwłaszcza przez długi okres lub w dawkach większych niż zalecane, mogą wystąpić działania ogólnoustrojowe dotyczące układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego. W takich przypadkach zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu może być zaburzona.

Nasivin Baby – skutki uboczne

Działania niepożądane występujące często (u mniej niż 1 na 10, ale u więcej niż 1 na 100 pacjentów stosujących lek) to pieczenie lub suchość błony śluzowej nosa, kichanie, zwłaszcza u pacjentów wrażliwych.

Z kolei działania niepożądane występujące niezbyt często (u mniej niż 1 na 100, ale u więcej niż 1 na 1000 pacjentów stosujących lek) to objawy ogólnoustrojowe, takie jak kołatanie serca, przyspieszenie czynności serca i wzrost ciśnienia tętniczego, występujące po miejscowym (donosowym) stosowaniu leku.

Działania niepożądane występujące rzadko (u mniej niż 1 na 1000, ale u więcej niż 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek) to głównie ból głowy, bezsenność lub zmęczenie.

W rzadkich przypadkach po ustąpieniu działania leku może dojść do nasilenia obrzęku błony śluzowej nosa (tzw. reaktywnego przekrwienia).

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
70
5
Polecamy
Xylometazolin - ulotka, dawkowanie kropli do nosa
Xylometazolin - ulotka, dawkowanie kropli do nosa TVN zdrowie
Sudafed (tabletki) - ulotka, skład i dawkowanie leku
Sudafed (tabletki) - ulotka, skład i dawkowanie leku TVN zdrowie
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?