Polub nas na Facebooku
Czytasz: Napoje izotoniczne – są zdrowe? Lepiej wybierać sklepowe czy domowe? 
menu
Polub nas na Facebooku

Napoje izotoniczne – są zdrowe? Lepiej wybierać sklepowe czy domowe? 

siłownia-izotonik

Fot.: djile / stock.adobe.com

Napoje izotoniczne są dla sportowców jednym z elementów suplementacji. Ich głównym zadaniem jest odpowiednie nawodnienie organizmu i szybkie uzupełnienie elektrolitów, witamin i minerałów, które organizm traci podczas wysiłku. Nie wszystkie izotoniki są jednak zdrowe. Trzeba uważnie wybierać te, które ma się zamiar pić. 

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów napojów izotonicznych różnych firm. Różnią się one nie tylko smakiem i wyglądem, ale również składem. Izotoniki w większości mają w składzie podobne ilości poszczególnych witamin i minerałów, ale zdarza się, że niektóre – szczególnie te najtańsze – napojami izotonicznymi są tylko z nazwy. Wybierając gotowe izotoniki, które są dostępne w sklepach, należy zwracać uwagę na:

  • wartość osmolalności napoju (najlepiej, aby zawierała się w przedziale 270-340 mOsm/kg),
  • zawartość sodu (wskazane jest, aby wynosiła od 450 mg/l do 1110 mg/l),
  • kaloryczność izotonika (odpowiednia wartość powinna mieścić się w przedziale od 80 kcal/l do 350 kcal/l),
  • indeks glikemiczny (około 75 procent energii powinno być dostarczone z cukrów o wysokim indeksie glikemicznym).

Dodatkową zaletą izotoników może być wzbogacenie o witaminy. Nie wszystkie firmy oferują jednak takie napoje i trzeba podkreślić, że witaminy odgrywają tak istotnej roli, jak wymienione wyżej kwestie.

Napój izotoniczny: czy jest zdrowy?

Na sportowych forach internetowych często można znaleźć pytania: „czy napoje izotoniczne są zdrowe?” Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ – jak już zostało podkreślone – wszystko zależy od tego, jaki napój izotoniczny się spożywa. Ponadto trzeba podkreślić, że izotoniki nie mają w założeniu działania zdrowotnego. Ich podstawową funkcją jest wyrównanie poziomu wody i elektrolitów, które osoby wykonujące intensywny wysiłek fizyczny tracą podczas każdego treningu.

Napoje izotoniczne o odpowiednim składzie pomagają w szybki sposób przywrócić równowagę organizmowi. Aby takie działanie było możliwe, kluczową kwestią jest wspomniana wcześniej wartość osmolalna. Chodzi bowiem o to, by była ona zbliżona do ciśnienia płynów ustrojowych człowieka. To pozwala na szybkie przyswajanie wszystkich zawartych w napoju składników. Właśnie dlatego uważa się, że napoje izotoniczne pod względem nawodnienia organizmu działają lepiej od zwykłej wody.

Pozostając w temacie wpływu napojów izotonicznych na zdrowie, nie można nie wspomnieć o ich działaniu na dzieci. Rodzice, którzy wysyłają swoje pociechy na różnego rodzaju treningi, często zadają pytania o to, czy wskazane są napoje izotoniczne dla dzieci. A jeśli tak, to od jakiego wieku można podawać pociechom tego rodzaju napoje? Odpowiedź jest prosta: dla dzieci najlepszym napojem przed, w czasie i po treningu jest woda niegazowana albo jednodniowe, naturalne soki. Wszystkie inne napoje zawierają sporą ilość, jak dla dziecka, cukrów. O barwnikach i konserwantach nie wspominając.

Napój izotoniczny w proszku: czym różni się od tego w płynie?

W sklepach dostępne są nie tylko napoje izotoniczne w formie płynnej, ale również izotoniki w proszku. Jeżeli ktoś myślał, że tego rodzaju specyfiki różnią się czymś od tych, które są od razu gotowe do spożycia, to się mylił. Zazwyczaj skład izotoników w płynie i w proszku jest podobny, szczególnie jeżeli porównamy produkty tej samej firmy.

Forma sproszkowana izotoników została stworzona dla wygody osób ćwiczących. Ci, którzy z różnych względów nie chcą robić zapasów butelkowanych napojów, mogą kupić większe opakowanie izotonika w proszku. Z takiego rozwiązania najczęściej korzystają osoby regularnie trenujące, które w zależności od swoich potrzeb, rozrabiają odpowiednią ilość izotonika w proszku.

Napoje izotoniczne: najlepsze domowe z naturalnych składników

Jeżeli ktoś poszukuje zdrowych napojów izotonicznych, to najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowywanie takich izotoników. Samo zrobienie jednego takiego napoju jest kwestią kilku minut. Korzyści wynikających z samodzielnego przygotowania domowego napoju izotonicznego jest kilka:

  • możliwość dostosowania smaku do własnych preferencji,
  • możliwość wykorzystywania w pełni naturalnych produków,
  • oszczędność (zrobienie jednej porcji napoju jest o wiele tańsze od gotowych izotoników sklepowych).

Warto podkreślić, że domowe izotoniki – jeżeli są przygotowane według prawidłowych zasad – działają tak samo efektywnie, a czasami nawet lepiej aniżeli te sklepowe. Ponadto w przypadku domowego produktu unikamy spożywania konserwantów i barwników, które są zawarte w każdym napoju izotonicznym dostępnym w sklepie. Decydując się na przygotowanie domowego napoju izotonicznego, należy pamiętać o tym, aby zachowywać odpowiednie proporcje składników:

  • cukry proste w ilości 6-7 gramów na 100 ml wody (w tym przypadku można zastosować świeżo wyciśnięty sok z owoców lub miód),
  • woda do mieszania z wyciśniętym sokiem w proporcji 1:1,
  • sól kuchenna w ilości ok. 1 grama na 100 ml napoju.

Powyższe ilości są przeznaczone do sporządzenia tzw. uniwersalnego napoju izotonicznego. Osoby, które wykonują duży wysiłek fizyczny np. biegają maratony albo ćwiczą na siłowni, powinny robić bardziej kaloryczne napoje. Aby uzyskać taki efekt, najprościej zwiększyć ilość dodawanego miodu lub fruktozy. 

Polecamy: Domowy izotonik – jak zrobić napój izotoniczny i dlaczego jest lepszy od sklepowego?

Zobacz film: Ćwiczenia, które poprawiają krążenie w nogach. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
5
Polecamy
Domowy izotonik na upały – jak zrobić napój izotoniczny i dlaczego jest lepszy od sklepowego? 
Domowy izotonik na upały – jak zrobić napój izotoniczny i dlaczego jest lepszy od sklepowego?  TVN zdrowie
Woda butelkowana – wartości, właściwości i skład
Woda butelkowana – wartości, właściwości i skład Dzień Dobry TVN
Napoje izotoniczne – komu są zalecane?
Skład i działanie płynów izotonicznych.
Przepis na domowy izotonik
Napoje izotoniczne – komu są zalecane? Skład i działanie płynów izotonicznych. Przepis na domowy izotonik TVN zdrowie
Woda kokosowa – właściwości i sposób przygotowania
Woda kokosowa – właściwości i sposób przygotowania Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty