Polub nas na Facebooku
Czytasz: Napoje izotoniczne – komu są zalecane? Skład i działanie płynów izotonicznych. Przepis na domowy izotonik
menu
Polub nas na Facebooku

Napoje izotoniczne – komu są zalecane? Skład i działanie płynów izotonicznych. Przepis na domowy izotonik

NAN

Fot: AS Photo Project / fotolia.com

Napoje izotoniczne skutecznie zapobiegają zaburzeniom równowagi wodno-elektrolitowej, na które narażeni są sportowcy. Przyczyniają się do poprawy ogólnej wydolności organizmu, zapewniają optymalne nawodnienie i dodają energii. 

Napoje izotoniczne mają za zadanie wyrównać poziom wody i elektrolitów w organizmie. Są przeznaczone przede wszystkim dla sportowców, u których w trakcie intensywnych treningów dochodzi do dużych strat tych składników wraz z potem.

Czym jest napój izotoniczny?

Napoje izotoniczne, nazywane potocznie izotonikami są płynami umożliwiającymi szybkie i skuteczne uzupełnienie wody i elektrolitów w organizmie. W swoim składzie, oprócz wody, zawierają niezbędne składniki mineralne, węglowodany, a niektóre z nich również witaminy. W trakcie wysiłku fizycznego organizm traci duże ilości wody oraz cennych minerałów: sodu, chloru, magnezu i potasu. W celu zapobiegania zaburzeniom równowagi wodno-elektrolitowej, na które narażeni się przede wszystkim sportowcy oraz inne osoby o wysokiej aktywności fizycznej, stosuje się napoje izotoniczne. Pozwalają one na szybkie nawodnienie organizmu dzięki temu, że ich ciśnienie osmotyczne jest zbliżone do ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych w organizmie człowieka. Izotoniki dzieli się na dwa podstawowe rodzaje:

  • napoje hipertoniczne, które dostarczają składników mineralnych i węglowodanów w ilościach większych, niż znajdują się we krwi,
  • napoje hipotoniczne, w których stężenie minerałów jest mniejsze niż w ustroju człowieka.

Napoje izotoniczne – jakie zawierają składniki?

Podstawowym składnikiem napojów izotonicznych jest woda niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zapewnienia jego optymalnego nawodnienia. Przy niedostatecznej ilości wody w diecie dochodzi do obniżenia wydajności organizmu. Ważnym składnikiem izotoników jest sód, który umożliwia efektywne wchłanianie wody oraz uczestniczy w utrzymaniu równowagi elektrolitowej. W napojach izotonicznych obecny jest również potas zapewniający prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego oraz regulujący gospodarkę wodno-elektrolitową. Izotoniki wzbogacane są także o inne minerały – magnez oraz wapń, które również wypłukiwane są z organizmu pod wpływem intensywnego wysiłku fizycznego. Związki te są niezbędne do pracy układu nerwowo-mięśniowego oraz stanowią ważne elementy budulcowe kości. Napoje izotoniczne dostarczają również węglowodanów łatwo przyswajalnych przez organizm, czyli glukozy, fruktozy, sacharozy, maltozy lub maltodekstryny, będących ważnym źródłem energii.

Zobacz film: Czy napoje energetyczne dodają energii? Źródło: Wiem co jem

Napoje izotoniczne a zdrowie

Stosowanie napojów izotonicznych ma korzystny wpływ na organizm osób aktywnych fizycznie i intensywnie trenujących, gdyż zmniejsza ryzyko odwodnienia. Niedobór wody w ustroju może prowadzić do bardzo poważnych i niebezpiecznych dla zdrowia i życia konsekwencji. Izotoniki zapobiegają również niskim stężeniom niezbędnych składników mineralnych przyczyniających się do zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśniowego. Napoje izotoniczne są dostępne niemal w każdym sklepie i nierzadko kojarzone są jako kolorowe i słodkie płyny. Decydując się na zakup izotnika, należy zapoznać się z jego składem. Wiele z kupnych napojów izotonicznych zawiera duże ilości substancji dodatkowych, m.in. barwników nadających płynom intensywnego koloru. Barwniki syntetyczne w nadmiarze mogą jednak mieć negatywny wpływ na organizm. Ulegają one rozkładowi do związków rakotwórczych, które kumulują się w narządach wewnętrznych.

Przepis na domowy napój izotoniczny

Napój izotoniczny można przygotować samodzielnie w domu, co pozwoli na uniknięcie wszelkich niepożądanych dodatków i ulepszaczy. Przepis na domowy napój izotoniczny jest bardzo prosty i wymaga wykorzystania jedynie kilku podstawowych i powszechnie dostępnych składników. Do przygotowania 500 mililitrów płynu potrzebne są:

  • 500 ml wody, najlepiej niegazowanej, mineralnej,
  • świeżo wyciśnięty sok z połowy cytryny,
  • 2 łyżki miodu,
  • szczypta soli.

Przygotowany napój izotoniczny zaleca się przyjmować podczas treningu, pijąc powoli i małymi łykami.

Napoje izotoniczne – kiedy je stosować?

Napoje izotoniczne nie są wskazane wszystkim osobom aktywnym fizycznym. Rodzaj przyjmowanego płynu w trakcie ćwiczeń oraz po ich zakończeniu jest zależny przede wszystkim od rodzaju wysiłku fizycznego, jego intensywności oraz czasu trwania. Przy treningach w postaci biegania, aerobiku czy pływania trwających do godziny konieczne jest uzupełnienie wody. W tym celu wystarczy stosować wodę mineralną lub sok, najlepiej rozcieńczony. Napoje izotoniczne nie są zalecane osobom odchudzającym się, które podejmują się aktywności fizycznej trwającej nie dłużej niż godzinę. W przypadku stosowania przez nie izotoników organizm czerpie energię do pracy z węglowodanów dostarczanych przez napój, zamiast wykorzystywać rezerwy energii z nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Napoje izotoniczne powinny być stosowane przy wysiłkach długotrwałych, podczas których organizm wymaga uzupełnienia wody, elektrolitów i węglowodanów. Wśród nich zalicza się m.in.: maratony i kolarstwo. 

Zobacz film: Jak napoje energetyzujące wpływają na czas reakcji. Źródło: Wiem co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
1
Polecamy
Domowy izotonik na upały – jak zrobić napój izotoniczny i dlaczego jest lepszy od sklepowego? 
Domowy izotonik na upały – jak zrobić napój izotoniczny i dlaczego jest lepszy od sklepowego?  TVN zdrowie
Napoje izotoniczne – są zdrowe?
Lepiej wybierać sklepowe czy domowe? 
Napoje izotoniczne – są zdrowe? Lepiej wybierać sklepowe czy domowe?  TVN zdrowie
Jakie są najlepsze witaminy dla sportowców?
Jakie są najlepsze witaminy dla sportowców? Dzień Dobry TVN
10 powodów, dlaczego warto pić wodę.
Czy warto pić wodę z cytryną?
10 powodów, dlaczego warto pić wodę. Czy warto pić wodę z cytryną? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Borówka amerykańska – ile jeść, by wzmocnić serce?
Borówka amerykańska – ile jeść, by wzmocnić serce?
Czym jest peptyd C? Interpretacja wyników badania peptydu C
Czym jest peptyd C? Interpretacja wyników badania peptydu C
Czy ty też odkładasz sprawy na później? Sprawdź jak sobie radzić z prokrastynacją
Czy ty też odkładasz sprawy na później? Sprawdź jak sobie radzić z prokrastynacją
Jakie badania należy zrobić, aby wykryć pasożyty?
Jakie badania należy zrobić, aby wykryć pasożyty?
Czym jest zespół Costello? Objawy i przyczyny zespołu twarzowo-skórno-szkieletowego
Czym jest zespół Costello? Objawy i przyczyny zespołu twarzowo-skórno-szkieletowego
Mięsak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie
Mięsak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie