Polub nas na Facebooku
Czytasz: Najczęstsze choroby odpowiadające za ból krtani i sposoby ich leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Najczęstsze choroby odpowiadające za ból krtani i sposoby ich leczenia

NAN

Fot.: DDRockstar / stock.adobe.com

Ból krtani to typowy objaw występujący w przebiegu przewlekłego i ostrego zapalenia krtani, które może trwać tygodnie, a nawet miesiące. Bywa także oznaką chorób nowotworowych tego narządu.

Krtań to narząd górnego odcinka układu oddechowego łączący gardło z tchawicą. Jest podzielony na nagłośnię, głośnię i podgłośnię. Za ból krtani odpowiada głównie stan zapalny, który dzieli się na przewlekły i ostry. Pojawia się w wyniku podrażnienia strun głosowych i krtani.

Swoiste i nieswoiste przewlekłe zapalenie krtani

Przewlekłe zapalenie krtani to przewlekła choroba zapalna błony śluzowej krtani o różnorodnej etiologii. Dzieli się na swoiste (zapalenie gruźlicze i kiłowe) i nieswoiste. W przebiegu typu gruźliczego występują: drapanie i pieczenie w gardle, chrypka, ból krtani przy kaszlu promieniujący do ucha i szybkie męczenie się głosu. Leczenie opiera się na farmakoterapii. Choremu podaje się leki przeciwprątkowe.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Do nieswoistego zapalenia krtani predysponuje długotrwale utrzymujący się stan zapalny tego narządu, który wywołuje zmiany w błonie śluzowej o trwałym charakterze, jak przerost lub zanik śluzówki. Chorobie towarzyszą objawy, takie jak dysfonia (zaburzenie drgań fałdów głosowych krtani), chrypka, ból krtani przy przełykaniu, suchy kaszel, zaczerwienienie i pogrubienie strun głosowych.

Zobacz film: Przeszczep krtani - jak wygląda zabieg? Źródło: 36,6

Czynnikami odpowiadającymi za rozwój choroby są m.in.:

  • zaburzenia drożności nosa,
  • narażenie na czynniki drażniące pochodzenia zewnętrznego, jak dym tytoniowy, substancje drażniące, nadmierne picie alkoholu,
  • nadużywanie głosu,
  • alergia,
  • przebywanie w suchym i zanieczyszczonym powietrzu,
  • częste zakażenia w obrębie dróg oddechowych,
  • refluks żołądkowo-przełykowy.

Podstawą w leczeniu przewlekłego nieswoistego zapalenia krtani jest wykluczanie czynników sprawczych. Należy dbać o odpoczynek głosowy i drożność nosa. Niekiedy konieczna jest antybiotykoterapia.

Ostre zapalenie krtani

Ostre zapalenie krtani to choroba błony śluzowej górnych dróg oddechowych wywołana przez infekcję wirusową (wirus paragrypy, grypy, RSV, enterowirusy, adenowirusy i rhinowirusy), rzadziej bakteryjną. Niekiedy jest spowodowana przez zaburzenia odpornościowe.

Ostry stan zapalny może sprzyjać rozwojowi zmian włóknistych i przewlekłego zapalenia krtani. Choroba najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym. Dolegliwości narastają bardzo szybko. Choremu doskwiera gorączka, ogólne rozbicie, suchy szczekający kaszel, stridor wdechowy, duszność, ból krtani podczas przełykania i afonia (bezgłos, utrata dźwięczności głosu). Objawy utrzymują się maksymalnie do 3 tygodni. Widoczna jest nasilona praca dodatkowych mięśni oddechowych, czyli wciąganie dołka nadmostkowego, dołków nadobojczykowych, przestrzeni międzyżebrowych oraz nadbrzusza w czasie wdechu.

W przypadku bakteryjnego podłoża choroby konieczne jest zażywanie antybiotyków. Jeśli rozwinął się obrzęk w obrębie krtani, przyjmuje się steroidy. Ponadto farmakoterapia obejmuje środki przeciwobrzękowe, leki przeciwzapalne, przeciwhistaminowe, przeciwgorączkowe oraz preparaty wykrztuśne i nawilżające.

Refluksowy zespół krtaniowy

Refluksowy zespół krtaniowy (LPR – laryngopharyngeal reflux) jest wywołany przez przedostawanie się treści żołądkowej do górnych odcinków dróg oddechowych. Objawia się chrypką, przewlekłym kaszlem, suchością w gardle, chrząkaniem, odkrztuszaniem, bólem krtani i tchawicy, dysfagią i kurczem głośni. Krtań jest bardzo wrażliwa na kwaśne substancje i może tolerować tylko 3 epizody refluksu. Dochodzi do pogrubienia i zniekształcenia struktur narządu. Chorym zaleca się zaniechanie palenia tytoniu i przyjmowanie leków stymulujących wydzielanie kwasu solnego.

Co stosować na ból krtani?

Domowe sposoby na ból krtani są bardzo popularne. W większości przypadków to tylko dodatkowe, poboczne metody leczenia. Zaleca się płukanie gardła mieszankami ziołowymi i bogatymi w witaminę A i E. Najlepiej sprawdza się w tym celu napar z tymianku, rumianku i szałwii. Płukanka odkaża gardło i udrożnia nos. Przyrządza się ją bardzo szybko i prosto. Należy zalać wrzącą wodą saszetkę ziół i odstawić na 15 minut pod przykryciem do zaparzenia. Lekko ciepłym naparem można płukać gardło 2 razy dziennie.

Warto nabyć specjalne nebulizatory i stosować inhalacje z solą fizjologiczną czy miętą. Można też wdychać po prostu parę unoszącą się znad miski z gorącą wodą, do której najlepiej dodać kilka kropli odkażających i przeciwzapalnych olejków eterycznych, takich jak lawendowy, sandałowy czy rumiankowy. O odpowiednie nawilżenie powietrza trzeba szczególnie dbać w sezonie grzewczym. Choremu należy koniecznie zapewnić dostęp do świeżego, wilgotnego powietrza z zewnątrz. Powinien on bezwzględnie unikać dymu papierosowego i innych wszelkich czynników drażniących gardło.

Pomocne okazać się może wcieranie maści z olejkami eterycznymi, a zwłaszcza eukaliptusa i tymianku, których wchłaniane udrożni drogi oddechowe i złagodzi ból krtani. Podobne efekty przynosi sok z cebuli (pić 2 łyżeczki soku z łyżeczką miodu średnio co 3 trzy godziny) i mikstura, w skład której wchodzą łyżeczka miodu, kilka kropli soku z cytryny i szczypta pieprzu kajeńskiego.

Podczas bólu krtani nierzadko dochodzi do wysuszenia i podrażnienia wyścielających go nabłonków, dlatego konieczne jest odpowiednie nawilżenie organizmu. Zaleca się spożywać codziennie około 2,5 l niegazowanej wody mineralnej w temperaturze pokojowej. Dieta powinna być bogata w owoce cytrusowe, które rozrzedzają śluz. Doskonale sprawdza się świeżo wyciśnięty sok z cytryny, grejpfruta czy pomarańczy.

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka. Tom 2, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.

2. Szyfter W., Nowotwory w otolaryngologii, Poznań, Termedia, 2012.

3. Zalesska-Kręcicka M., Zarys otolaryngologii. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Wrocław, Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich, 2008.

4. Becker W., Choroby uszu, nosa i gardła, Warszawa, Bel Corp Scientific Publications, 1999.

5. Pucher B., Szydłowski J., Walczak A., Prauzińska M., Sroczyński J., Polski B. i wsp., Analiza potencjalnych czynników ryzyka wystąpienia podgłośniowego zapalenia krtani u dzieci, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2014, 16(2), s. 155–157.

6. Barry D., Vaezi M., Laryngopharyngeal reflux: More questions than answers, “Cleveland Clinic Journal of Medicine”, 2010, 77(5), s. 327–334.

7. Chmiel K., Niśkiewicz I., Krela-Kaźmierczak I., Łykowska-Szuber L., Linke K., Pozaprzełykowe objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, „Nowiny Lekarskie”, 2009, 78(3–4), s. 216–221.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
1
Polecamy
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie.
Czy ta zmiana skórna jest groźna?
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna? Dzień Dobry TVN
Chrypka bez bólu gardła – przyczyny i domowe sposoby leczenia
Chrypka bez bólu gardła – przyczyny i domowe sposoby leczenia TVN zdrowie
Objawy i przyczyny zapalenia krtani.
Jak leczyć zapalenie krtani u dziecka?
Objawy i przyczyny zapalenia krtani. Jak leczyć zapalenie krtani u dziecka? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki