Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nadużywanie alkoholu a życie rodzinne, zawodowe i zdrowie
menu
Polub nas na Facebooku

Nadużywanie alkoholu a życie rodzinne, zawodowe i zdrowie

Mężczyzna, który ma kaca

Fot: Traitov / gettyimages.com

Codzienne picie alkoholu w małych dawkach nie szkodzi zdrowym, dorosłym osobom, a nawet ma korzystny wpływ na organizm i samopoczucie. Niemniej alkohol jest substancją psychoaktywną, toksyczną i uzależniającą. Łatwo przekroczyć granicę, za którą jego spożycie staje się śmiertelnie niebezpieczne.

Picie alkoholu jest niebezpieczne w czasie ciąży, karmienia piersią, przyjmowania określonych leków lub w przypadku niektórych przewlekłych chorób. Nie powinny go także spożywać dzieci (etanol jest przez nie gorzej metabolizowany i wpływa niekorzystnie na rozwój systemu nerwowego). Jednak w umiarkowanych ilościach alkohol działa odprężająco, zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego (podnosi poziom „dobrego” cholesterolu, obniża krzepliwość krwi). Piwo dostarcza wielu witamin z grupy B i minerałów, działa moczopędnie, zapobiega kamicy nerkowej, łagodzi objawy menopauzy. Z kolei wino, dzięki dużej zawartości polifenoli, ma działanie antyoksydacyjne.

Negatywne skutki picia alkoholu

Współcześnie alkoholizm urósł do rozmiarów choroby cywilizacyjnej. Dlatego mówiąc o skutkach picia alkoholu, częściej ma się na myśli negatywne konsekwencje jego spożywania. Uzależnienie prowadzi do utraty kontroli nad własnym życiem. Wpływa niekorzystnie na zdrowie fizyczne, psychiczne, sytuację rodzinną, społeczną, zawodową. Skutki alkoholizmu dotkliwie odczuwają także bliscy osób w nałogu, w szczególności ich partnerzy i dzieci.

Jak rozpoznać, że ktoś pije za dużo? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Kiedy nadużywamy alkoholu? Źródło: 36,6.

Nadużywanie alkoholu a życie rodzinne i społeczne

Codzienne picie alkoholu przez jednego z partnerów zwykle jest powodem nieporozumień i kłótni. Z czasem może naruszyć fundamenty związku – miłość, zaufanie. Niejednokrotnie także staje się przyczyną przemocy psychicznej lub fizycznej wobec bliskich. Ostatecznie prowadzi do rozpadu małżeństwa, czego konsekwencją bywa utrata więzi z dziećmi (łącznie z sądownie odebranym prawem do opieki nad nimi). W podobny sposób osoba uzależniona traci przyjaciół – obrażając ich pod wpływem alkoholu, zawodząc ich itd. Pozostając często w stanie upojenia, nie stanowi atrakcyjnego towarzystwa, więc znajomi z czasem zaczynają jej unikać.

Skutki alkoholizmu w sferze zawodowej i prawnej

Osoba uzależniona nie jest odpowiedzialnym, rzetelnym pracownikiem. Niejednokrotnie spóźnia się lub bierze zwolnienia, niestarannie wypełnia obowiązki. Zdarza się nawet, że podejmuje je pod wpływem alkoholu. Takie postępowanie zwykle skutkuje utratą pracy. Konsekwencją stają się problemy finansowe, które pogłębiane są przez przymus ciągłego kupowania napojów alkoholowych. Osoba uzależniona nierzadko wpada w spiralę długów, egzekucji komorniczych, czasem pozostaje bez środków do życia, a nawet dachu nad głową.

Nadużywanie alkoholu to także bardzo częsty powód konfliktów z prawem. Chorzy w stanie upojenia wdają się w bójki, awantury w miejscach publicznych, zdarza im się powodować wypadki samochodowe – nawet ze skutkiem śmiertelnym.

Wpływ uzależnienia od alkoholu na zdrowie

Wieloletnie nadużywanie alkoholu ma drastyczny wpływ na kondycję całego organizmu. Niektóre schorzenia spowodowane zatruciem etanolem można wyleczyć pod warunkiem zaprzestania jego konsumpcji. Istnieją jednak liczne, nieodwracalne skutki picia alkoholu, które nawet przy zachowaniu całkowitej abstynencji upośledzają sprawność chorego, obniżają komfort jego życia i znacząco je skracają. Szacuje się, że średni czas życia osób z problemem alkoholowym jest o kilkanaście lat krótszy niż w przypadku ludzi pijących z umiarem. Codzienne picie alkoholu w nadmiarze niesie z sobą ryzyko wielu dolegliwości związanych z układem krążenia, takich jak:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • choroba wieńcowa,

Nadużywanie alkoholu czyni spustoszenia w układzie pokarmowym. Może powodować choroby:

  • wątroby – stłuszczenie, marskość,
  • trzustki – ostre lub przewlekłe zapalenie, którego powikłaniem może być cukrzyca,
  • żołądka – wrzody, krwawienia, perforację.

Co się dzieje z organizmem człowieka, który pije za dużo i za często? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak nadmiar alkoholu wpływa na nasze zdrowie? Źródło: Co nas truje?

Częstymi dolegliwościami alkoholików są: nudności, wymioty, wzdęcia, biegunki, refluks żołądkowo-przełykowy, zaburzenia perystaltyki przełyku i jelit, choroby przyzębia. Upośledzone wchłanianie prowadzi do powstania niedoborów pokarmowych i niedokrwistości. Nadmierne spożycie alkoholu jest częstą przyczyną otyłości, ponieważ jest on wysokokaloryczny.

Alkoholizm może powodować szereg uszkodzeń w układzie nerwowym, do których należą:

  • encefalopatia wątrobowa (uszkodzenie mózgu – pogorszenie funkcji intelektualnych),
  • uszkodzenia móżdżku (zaburzenia równowagi, niezborność ruchów, drżenie rąk, problemy z mową),
  • polineuropatie (mrowienia, drętwienia, zaburzenia czucia, niedowłady, porażenia nerwobóle, osłabienie siły mięśni i ich zanik),
  • uszkodzenia dróg wzrokowych,

Nadużywanie alkoholu może powodować zaburzenia funkcji tarczycy i nadnerczy. Sprzyja rozwojowi osteoporozy i procesów nowotworowych. Wyniszczenie organizmu wiąże się z upośledzeniem funkcji układu odpornościowego, co zwiększa podatność alkoholika na liczne choroby, np. zapalenie płuc.

Alkohol spożywany w nadmiarze obniża jakość życia seksualnego. Ma ujemny wpływ na libido i płodność. U mężczyzn powoduje zaburzenia erekcji i wytrysku, a nawet impotencję. U kobiet może prowadzić do nieprawidłowości cyklu miesięcznego i wcześniejszej menopauzy. Wyniszczony alkoholem organizm często nie jest przygotowany na ciążę i nawet przy zachowaniu abstynencji kończy się ona poronieniem. Skutkiem wieloletniego nadużywania alkoholu są zwykle zaburzenia psychiczne. Do najczęstszych zalicza się:

  • zespół Wernickego-Korsakowa (głównie – zaburzenia zapamiętywania),
  • paranoję alkoholową (zespół Otella – chorobliwa zazdrość),
  • psychozę alkoholową (urojenia, halucynacje),

Osoby pozostające w nałogu często nie dbają o siebie i rzadko zgłaszają się do lekarza. Co więcej, spożywanie alkoholu dodatkowo zmniejsza skuteczność terapii.

Zobacz nasz film i poznaj historię Tomka, który wyszedł z nałogu

Zobacz film: Jak wygląda uzależnienie od alkoholu? Źródło: Co nas truje?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
45
7
Polecamy
Alkoholizm - objawy, skutki i leczenie choroby alkoholowej
Alkoholizm - objawy, skutki i leczenie choroby alkoholowej TVN zdrowie
Współuzależnienie – na czym polega i jak sobie z nim radzić?
Współuzależnienie – na czym polega i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Abstynencja alkoholowa – jakie są zalety powstrzymywania się od picia?
Abstynencja alkoholowa – jakie są zalety powstrzymywania się od picia? Dzień Dobry TVN
Współuzależnienie – na czym polega, jak się objawia i jak je leczyć
Współuzależnienie – na czym polega, jak się objawia i jak je leczyć TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia