Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nadmierne pragnienie – czy może być objawem choroby?
menu
Polub nas na Facebooku

Nadmierne pragnienie – czy może być objawem choroby?

woda

Fot.: Photocreo Bednarek / stock.adobe.com

Cukrzyca to jedna z głównych patologii, jakim towarzyszy nadmierne pragnienie. Wzmożone pragnienie u dziecka może być wynikiem wielu niegroźnych stanów, takich jak przegrzanie organizmu lub wysiłek, lub jest właśnie objawem cukrzycy.

Nadmierne pragnienie oznacza niepohamowaną potrzebę picia, przy czym sumaryczna dobowa ilość przyjmowanych płynów przekracza 2,5 litra. Duże pragnienie może wynikać z wielu stanów fizjologicznych, jak również patologicznych. Ciągłe uczucie pragnienia może wynikać z zaburzeń elektrolitowych, utraty objętości krwi, zaburzeń hormonalnych i wielu innych patologii. Wzmożone pragnienie jest efektem nadmiernego pobudzenia uczucia pragnienia w ośrodkowym układzie nerwowym za pośrednictwem licznych receptorów znajdujących się na obwodzie i odbierających informacje o stanie układu krążenia i niedoborach płynów.

Czy pijesz minimum 2 litry wody dziennie?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Nadmierne uczucie pragnienia – czy zawsze świadczy o chorobie?

Nadmierne pragnienie nie zawsze oznacza chorobę. Jednak większość osób odczuwa nadmierne pragnienie dopiero w stanie odwodnienia organizmu. Wcześniej częściej odczuwa się chęć podjadania. Dopiero kiedy organizm nie potrafi wyrównać pewnych zaburzeń w organizmie w następstwie niedoboru płynów, pojawia się uczucie pragnienia. Uczucie pragnienia często towarzyszy wzmożonej aktywności fizycznej. Wzmożone pragnienie niemal zawsze towarzyszy też spożyciu bardzo słonych tudzież pikantnych potraw. Nadmierne spożywanie słodkich napojów typu coca-cola oraz alkoholu również w konsekwencji powoduje wzrost pragnienia. Wzmożone pragnienie w ciąży również jest zjawiskiem fizjologicznym. Nie jest więc zjawiskiem niepokojącym fakt, że pojawia się nadmierne pragnienie, które człowiek jest w stanie szybko ugasić, spożywając doustnie pożądaną ilość płynów. Powinna to być woda niegazowana. Napoje typu kawa, herbata czy słodkie napoje nie gaszą pragnienia, a przynajmniej nie nawadniają organizmu.

Czym się różni woda mineralna od źródlanej? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czym się różni woda mineralna od źródlanej? Źródło: Wiem, co jem

Choroby powodujące nadmierne pragnienie

Nadmierne pragnienie może być konsekwencją niektórych schorzeń. Podstawową jednostką chorobową objawiającą się nadmiernym pragnieniem jest cukrzyca. Wzmożone pragnienie w cukrzycy jest konsekwencją postępującego odwodnienia organizmu w przebiegu wielomoczu. Wielomocz z kolei to konsekwencja diurezy osmotycznej, czyli wydalania przez nerki nadmiaru wody, by jak najbardziej rozcieńczyć mocz, w którym zaczyna się pojawiać glukoza. Glukoza, jako substancja osmotycznie czynna, niejako “ściąga” wodę. Ponadto organizm w przebiegu cukrzycy wydziela zwiększoną ilość moczu, aby pozbyć się ketonów.

Do innych schorzeń powodujących nadmierne pragnienie jako skutek wzmożonego wydalania wody z organizmu lub problemów z przyjmowaniem wody należą:

  • choroby podwzgórza,
  • nadmierne pragnienie na tle psychogennym,
  • nadmierne pragnienie wywołane lekami, których efektem ubocznym jest m.in. suchość w ustach,
  • nadmierna utrata wody przez nerki w przebiegu moczówki prostej, czyli schorzenia polegającego na nadmiernym wydzielaniu lub działaniu wazopresyny,
  • diureza osmotyczna w przypadku leczenia mannitolem lub diuretykami,
  • nadmierna utrata wody innymi drogami niż przez nerki, np. przez nerki, skórę czy przewód pokarmowy, co objawia się potami, gorączką, biegunką, wymiotami,
  • choroby tarczycy pod postacią nadczynności tarczycy.

Ciągłe nadmierne pragnienie – co robić?

Aby ustalić przyczynę nadmiernego pragnienia, konieczne jest szczegółowe badanie przedmiotowe i podmiotowe wykonywane przez lekarza. Ocenia on nawodnienie organizmu, zbiera szczegółowy wywiad obejmujący ilość przyjmowanych leków, a także częstość i objętość wydalanego moczu, następnie zleca badania laboratoryjne. Czasami konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych testów. Zawsze należy wziąć pod uwagę fizjologiczne przyczyny nadmiernego pragnienia, ważne jest także, aby podać lekarzowi wszystkie rodzaje dodatkowych suplementów i ziół, jakie pacjent przyjmuje. Istotny w diagnostyce jest czas trwania nadmiernego pragnienia, a także objawy dodatkowe w postaci np. obrzęków, spadku masy ciała czy gorączki.

Czy nadmierne pragnienie trzeba leczyć?

Leczenie nadmiernego pragnienia nie zawsze jest konieczne. Wszystko zależy od przyczyny wywołującej ten objaw. Wzmożone pragnienie związane z wysiłkiem, ciążą czy innymi przyczynami fizjologicznymi wymaga jedynie właściwego, regularnego nawadniania. Jeśli wzmożone pragnienie jest jednak objawem patologii, konieczne jest zastosowanie leczenia przyczynowego, choć oczywiście konieczne jest również objawowe nawodnienie chorego. Jeśli doustne nawadnianie pacjenta nie jest możliwe, konieczne bywa zastosowanie płynoterapii dożylnej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
346
38
Polecamy
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Czym jest polidypsja?
Jakie mogą być jej przyczyny?
Czym jest polidypsja? Jakie mogą być jej przyczyny? TVN zdrowie
Wielomocz (poliuria) u dzieci i dorosłych – czym jest?
Jakie są jego przyczyny i leczenie?
Wielomocz (poliuria) u dzieci i dorosłych – czym jest? Jakie są jego przyczyny i leczenie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?