Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nadmierne pocenie się może być objawem choroby. Przyczyny i sposoby na nadmierne pocenie

Nadmierne pocenie się może być objawem choroby. Przyczyny i sposoby na nadmierne pocenie

Zainteresował Cię ten artykuł?
Mężyczyzna siedzi za biurkiem z rozpiętą koszulą. Na jego twarzy widać grymas

Fot: fotolia.com

Nadmierne pocenie pod pachami, głowy, dłoni lub stóp, a także pocenie się na twarzy najczęściej wynika ze zbyt wysokiej temperatury otoczenia, ze stresu lub wysiłku fizycznego. Czasem przyczyny nadmiernego pocenia się związane są z chorobami m.in. układu nerwowego lub ogólnoustrojowymi. 

O nadmiernym poceniu można mówić wtedy, gdy człowiek poci się mimo braku wysiłku fizycznego, gdy na zewnątrz nie ma upału i pomimo prawidłowej temperatury ciała. Po wystąpieniu tych czynników pocenie może nasilać się jeszcze bardziej.

Przyczyny nadmiernego pocenia

Pocenie się to naturalny sposób organizmu na schłodzenie, by w ten sposób zapobiec przegrzaniu. Zwykle człowiek poci się, gdy jego otoczenie ma wysoką temperaturę, np. podczas upałów, gdy wykona duży wysiłek fizyczny, gdy się przeje lub gdy odczuwa silny stres. Jeśli jednak wydziela się dużo potu podczas tych czynności lub pomimo braku ku temu powodów zewnętrznych, jest to nadmierne pocenie się. W niektórych wypadkach przyczyny zbyt dużej potliwości są związane z układem nerwowym lub gospodarką hormonalną. Te dwa czynniki regulują pocenie się, dlatego nadmierna praca gruczołów potowych bez wyraźnej przyczyny zewnętrznej jest powodem do wizyty u lekarza. Wyróżnia się nadmierną potliwość pierwotną – wywołaną przez czynniki genetyczne, oraz wtórną – będącą następstwem innej choroby.

Przyczyny nadmiernego pocenia się mogą być różne w zależności od tego, jakie dolegliwości towarzyszą temu zaburzeniu. Wtórna nadmierna potliwość może występować w chorobach m.in. takich jak:

 • nadczynność tarczycy – może wystąpić pocenie w nocy, pocenie się stóp, ale czasem też nadmierna potliwość całego ciała; dolegliwości współwystępujące to zazwyczaj drżenie rąk, duży apetyt i jednoczesny spadek masy ciała, rozdrażnienie czy kołatanie serca;
 • cukrzyca – pocenie się jest nasilone zwłaszcza podczas hipoglikemii, czyli niedocukrzenia; występują nocne poty, a także pocenie się głowy i pod pachami, otyli diabetycy pocą się także w fałdach skóry, co może prowadzić do infekcji bakteryjnych i stanów zapalnych;
 • infekcje bakteryjne lub wirusowe, w których występuje gorączka, w tym m.in. gruźlica, bruceloza czy zapalenie wsierdzia;
 • nowotwory – nadmierne pocenie się podczas snu i w dzień może występować u chorych na białaczkę, ziarnicę, chłoniaki, raka trzustki i z guzem chromochłonnym;
 • zawał – nagłe oblanie się potem może być jednym z objawów zawału mięśnia sercowego, zwykle towarzyszy temu zamostkowy ból w klatce piersiowej;
 • menopauza – u kobiet po 40. roku życia pocenie w nocy może wynikać z wejścia w okres przekwitania, uderzenia gorąca i poty mogą występować także za dnia;
 • akromegalia – nadmierne pocenie się współwystępuje ze zmianami w wyglądzie, m.in. powiększonym nosem, ustami, językiem, żuchwą, dłońmi i stopami;
 • jamistość rdzenia, neuropatia autonomiczna – w przebiegu tych chorób neurologicznych może wystąpić zjawisko nadmiernego wydzielania potu.

Zobacz także: Przyczyny nadpotliwości - stres, choroby, otyłość, dieta i tarczyca. Leczenie

Natomiast pierwotna nadmierna potliwość nie ma wyraźnych przyczyn. Zauważa się rodzinne występowanie tego zjawiska, więc podejrzewa się, że może mieć ono uwarunkowanie genetyczne. W takich przypadkach może występować nadmierne pocenie się głowy, dłoni, pod pachami, a także stóp i całego ciała.

Sposoby na pocenie: antyperspiranty, ubrania, dieta, pielęgnacja ciała, leki i zabiegi

Domowe sposoby na nadmierne pocenie to przede wszystkim noszenie przewiewnej odzieży z naturalnych materiałów, rezygnacja z ostrych potraw oraz nieprzejadanie się. Niektórzy uważają, że napar z szałwii pity regularnie może hamować wydzielanie potu.

Osoby z nadmierną potliwością powinny szczególnie dbać o higienę, ponieważ w pocie mogą rozwijać się bakterie i prowadzić do stanów zapalnych.

Najpopularniejszy sposób na nadmierne pocenie pod pachami to używanie antyperspirantu. Im silniejsze działanie produktu, tym większa szansa, że problem nadmiernej potliwości w tym rejonie ciała zostanie rozwiązany. W aptece dostępne są także blokery potu, które zawierają większą ilość substancji hamujących wydzielanie potu (przeważnie chlorku glinu).

Nadmierne pocenie się pod pachami można zatrzymać także dzięki toksynie botulinowej, czyli botoksowi. Zabieg wykonuje się w gabinecie medycyny estetycznej – lekarz wstrzykuje toksynę w pachy, hamując w ten sposób funkcjonowanie w tym obszarze gruczołów potowych. Botoks to sposób również na nadmierne pocenie twarzy. Zastrzyki nie tylko rozwiązują problem nadmiernej potliwości, ale też wygładzają zmarszczki.

Inne metody leczenia nadmiernej potliwości to:

 • laser – zabieg trwałego zniszczenia gruczołów potowych wykonuje się w gabinecie medycyny estetycznej,
 • jonoforeza – używana na nadmierne pocenie się dłoni i stóp, serie zabiegów wykonuje się co pewien czas,
 • leki doustne na receptę – ich stosowanie może mieć skutki uboczne, dlatego są rzadko używanym sposobem na pocenie; leki cholinolityczne mogą wpływać na układ oddechowy, pokarmowy, nerwowy, a także wzrokowy.

Pocenie nóg, dość uciążliwe przez nieprzyjemny zapach pozostający nie tylko na stopach, ale i obuwiu, można hamować przeznaczonymi do tego antyperspirantami.

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6

Bibliografia:

 1. http://wylecz.to/pl/choroby/dermatologia/nadmierne-pocenie-jakie-sa-przyczyny-nadmiernego-pocenia-sie.html
 2. https://medlineplus.gov/ency/article/007259.htm
 3. http://www.medicinenet.com/hyperhidrosis/article.htm
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
127
51
Komentarze (3)
kropka
już podejrzewałam się chyba o wszystkie możliwe choroby... i wypróbowałam wszysktie dostępne w aptekach preparaty. botoks. jedyny skuteczny sposób zwłaszcza jak trafisz w ręce specjalisów. właśnie zamierzam odnowić sobie po roku w instytucie bielenda w krk. i serio nie ma się problemu na kilka miesięcy
Czytaj całość
.....
ja pocę się od miesiąca i jestem przerażona w dzień i w nocy, to przekwitanie mnie dobija
Czytaj całość
aneta
ja poce sie juz nascie lat tylko na twarz zaden lekarz mi nie pomogl
Czytaj całość
Nie przegap
Barszcz Sosnowskiego – czym grozi kontakt z tą rośliną?
Barszcz Sosnowskiego – czym grozi kontakt z tą rośliną?
Jelito czcze – najczęstsze choroby i ich leczenie
Jelito czcze – najczęstsze choroby i ich leczenie
Czy osiedlowa piaskownica jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka?
Czy osiedlowa piaskownica jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka? Reklama
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Nadmierne łzawienie oczu - przyczyny, leczenie i profilaktyka. O czym mogą świadczyć łzawiące oczy?
Nadmierne łzawienie oczu - przyczyny, leczenie i profilaktyka. O czym mogą świadczyć łzawiące oczy?
Melisa – właściwości, skutki uboczne i interakcje z antykoncepcją
Melisa – właściwości, skutki uboczne i interakcje z antykoncepcją