Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nadmiar potasu w organizmie – jakie daje objawy? Jakie leczenie zastosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Nadmiar potasu w organizmie – jakie daje objawy? Jakie leczenie zastosować?

NAN

Fot: Aleksander / fotolia.com

Nadmiar potasu, czyli hiperkaliemia, to stan spowodowany zaburzeniami wynikającymi z nadmiaru potasu w przestrzeni zewnątrzkomórkowej i problemami w ich wydalaniem z organizmu. Spowodowane jest to m.in. chorobami nerek bądź nadmierną suplementacją pierwiastka. Nadmiar potasu to stan, który należy leczyć.

Potas jest jednym z najważniejszych pierwiastków w organizmie. To właśnie dzięki niemu regulowana jest równowaga kwasowo-zasadowa. Nadmiar potasu bardzo szybko wywołuje objawy przynoszące negatywne skutki dla organizmu, m.in. prowadzi do groźnych zaburzeń rytmu serca.

Nadmiar potasu w organizmie – co to oznacza?

Nadmiar potasu stwierdza się, gdy poziom pierwiastka w osoczu przekracza 5,5 mmol/l. Stan ten może mieć trzy rodzaje. Wyróżnia się hiperkaliemię:

  • łagodną (5,5–6 mmol/l),
  • umiarkowaną (6,1–7 mmol/l),
  • ciężką (≥7 mmol/l).

Nadmiar potasu stwierdza się u ok. 8–10% osób hospitalizowanych. Podczas ciężkiej hiperkaliemii śmiertelność waha się od 35 do 67% (według różnych źródeł). Aby uchronić osobę borykającą się z nadmiarem potasu we krwi od ciężkich powikłań (np. śmierci), należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Polega ono m.in. na podaniu specjalistycznych leków umożliwiających szybkie wydalenie nadmiaru potasu z organizmu.

Dlaczego pojawia się nadmiar potasu?

Przyczyny nadmiaru potasu w organizmie mogą być różne. Ciało człowieka w stanie zdrowia doskonale radzi sobie z normalizacją poziomu jonów w przestrzeni zewnątrz- i wewnątrzkomórkowej. Aby doszło do jego wzrostu, musi nastąpić problem z jego wydalaniem z organizmu, a przy tym: spożywanie go w pokarmach, przyjmowanie go pozajelitowo (np. w płynie dializacyjnym o dużym stężeniu potasu), stosowanie niektórych leków (np. sole potasowe penicyliny) bądź krwotok w przewodzie pokarmowym. Z kolei zaburzenia w wydalaniu potasu mogą być związane z: chorobami nerek, czynnościowym zaburzeniem jego wydalania, uwalnianiem potasu z komórek, posocznicą, niedokrwistością hemolityczną, sepsą, chorobą Addisona, kwasicą, masywnymi urazami oparzeniowymi i przetaczaniem dużej ilości krwi, a także ze stosowaniem leków.

Zobacz film:Czy warto jeść produkty witaminizowane? Źródło: Wiem co kupuję

Nadmiar potasu – rozpoznanie i objawy

Sprawdzenie, czy nadmiar potasu występuje w organizmie, nie jest łatwe. Diagnozę może utrudnić pojawienie się objawów towarzyszących chorób współistniejących. Najczęściej jednak do potwierdzenia, czy dane symptomy wskazują na nadmiar tego pierwiastka, wykonuje się test krwi na stężenie jonów potasu. Czasami pierwszym badaniem przeprowadzanym u osób skarżących się na zaburzenia pracy serca jest elektrokardiografia, powszechnie znana jako EKG. Zmiany w zapisie widoczne są u tych, u których stwierdza się stężenie potasu powyżej 6,7 mmol/l.

Objawy nadmiaru potasu mogą być różne. Warto podkreślić, że w łagodnym i umiarkowanym rodzaju hiperkaliemii nie są one zauważalne i najczęściej do wykrycia nieprawidłowości dochodzi przypadkowo, np. przy okazji innych badań diagnostycznych. Do widocznych objawów nadmiaru potasu zalicza się m.in.: skurcze mięśni, splątanie, rozdrażnienie, wymioty, zmniejszenie siły mięśniowej, bradykardię, ból w klatce piersiowej, ogólne osłabienie, zaburzenia świadomości, a nawet porażenie mięśni i zatrzymanie krążenia, które skutkuje śmiercią.

Jak usunąć nadmiar potasu? – leczenie

Leczenie nadmiaru potasu, czyli hiperkaliemii, jest zależne od stężenia pierwiastka w organizmie, przyczyny zaburzenia, a także tempa jego narastania. Leczenie ma na celu unormowanie poziomu potasu we krwi, usunięcie jego nadmiaru z przestrzeni zewnątrzkomórkowej i zapobieganie powikłaniom.

Nadmiar potasu w postaci łagodnej lub umiarkowanej można zniwelować np. zmianami w diecie. Czasami włącza się również stosowanie leków moczopędnych. W przypadkach ciężkiej hiperkaliemii konieczna jest nagła interwencja, która zawsze kończy się hospitalizacją. W leczeniu stosowane są środki, takie jak: salbutamol, wodorowęglan sodu, furosemid, glukoza z insuliną, żywice jonowymienne i chlorek wapnia. Czasami, gdy terapia ta jest nieskuteczna lub gdy poziom potasu zagraża życiu i nie ma czasu na leczenie zachowawcze, konieczne jest wykonanie dializy. W trakcie leczenia nadmiaru potasu co jakiś czas sprawdzane są jego efekty poprzez badanie stężenia pierwiastka w organizmie.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/2769/%C5%9Alusarczyk%20Krzysztof%20Hiperkaliemia%20leczenie%20przedszpitalne%20i%20szpitalne%202015.pdf?sequence=1&isAllowed=y

https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/download/12180/10058

https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/viewFile/12229/10107

http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/publikacje/2007/publikacja2_nr1112_2007.pdf

http://www.nowinylekarskie.ump.edu.pl/uploads/2012/6/658_6_81_2012.pdf


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2306
242
Polecamy
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Hiperkaliemia - nadmiar potasu.
Czym grozi?
Hiperkaliemia - nadmiar potasu. Czym grozi? TVN zdrowie
Czy można przedawkować magnez?
Jakie mogą objawy nadmiaru magnezu w organizmie?
Czy można przedawkować magnez? Jakie mogą objawy nadmiaru magnezu w organizmie? TVN zdrowie
Komentarze (3)
antyandy
Do Andy. Taka pisanina nie jest bez sensu. Wystarczy trochę pomyśleć. Dieta polega na wyeliminowaniu produktów bogatych w potas, np. pomidorów, ziemniaków czy bananów.
Czytaj całość
BasiaG62
Moja synowa ma problem w drugą stronę. Ciągle ma za mało potasu i tak samo jak mnie dokuczają jej bóle łydek. Co jakiś czas zmienia tylko suplementy, ale problem nie mija, tylko na jakiś czas się wycisza. Mówię jej, żeby poszła do lekarza i zrobiła porządne badania, ale nie chce mnie słuchać. Przecież niedobór potasu może być bardzo niebezpieczny, można nabawić się problemów z sercem czy bardzo poważnego osłabienia.
Czytaj całość
ANDY
Pisze się, że potas można obniżyć zmianami w diecie i koniec. Zupełny brak wskazań, co należy jeść a co ograniczyć. Czyli taka pisanina jest kompletnie bez sensu.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty