Polub nas na Facebooku
Czytasz: Naczyniak limfatyczny u dzieci i dorosłych – leczenie, zagrożenia
menu
Polub nas na Facebooku

Naczyniak limfatyczny u dzieci i dorosłych – leczenie, zagrożenia

Osoba, która ma naczyniaki na skórze

Fot: timoninairyna / gettyimages.com

Naczyniak limfatyczny może być kapilarny lub jamisty. Bardzo często ustępuje samoistnie, choć niestety trwa to kilka lat. Najczęściej jest obecny już u dzieci, jednak może pojawić się dopiero u dorosłych.

Naczyniak limfatyczny jest nowotworem łagodnym, wywodzącym się z naczyń limfatycznych. Przez naczynia te chłonka odpływa z tkanek do układu krążenia. Naczyniaki limfatyczne mogą pojawić się niemal w całym organizmie, choć są rzadkie, a przynajmniej zdecydowanie rzadsze niż naczyniaki wywodzące się z naczyń krwionośnych. Naczyniaki limfatyczne obecne są już zazwyczaj u dzieci w momencie urodzenia, ale zdarza się, że ujawniają się dopiero u dorosłych. Mogą osiągać różne rozmiary i to właśnie stanowi główny powód, dla którego mogą upośledzać czynność sąsiadujących narządów.

Naczyniak limfatyczny – co to jest?

Naczyniak limfatyczny powstaje w wyniku nadmiernej proliferacji komórek śródbłonka naczyń limfatycznych w pewnym miejscu. Tym samym powstaje miejscowe zniekształcenie naczynia, guzek czy pęcherzyk. Ze względu na częste przypadki u dzieci, dopatruje się czynników genetycznych. Jednak nie poznano dotychczas bezpośrednich przyczyn tych zmian. Naczyniak limfatyczny może pojawić się niemal w każdej okolicy ciała. Najczęściej występuje w skórze, powodując wyraźne zniekształcenia. Często też obejmuje błony śluzowe, przy czym znaczny wzrost może utrudnić połykanie, oddychanie czy trawienie. Ucisk naczyniaka limfatycznego na kość może powodować stopniowy zanik sąsiadującej kości. Podobnie jest z innymi lokalizacjami, kiedy to naczyniak limfatyczny może uciskać sąsiadujący narząd i upośledzać jego funkcje.

Objawy, jakie daje naczyniak limfatyczny

Naczyniak limfatyczny ma najczęściej przebieg bezobjawowy, chyba że poprzez ucisk na sąsiednie struktury powoduje powstanie różnego typu powikłań. Pierwszym typem naczyniaka jest naczyniak kapilarny. Najczęściej pojawia się w okolicy twarzy, czasami na języku. Jest to pojedynczy pęcherzyk wypełniony płynem. Może być obecny już przy urodzeniu. Drugi typ, naczyniak limfatyczny jamisty, częściej spotykany jest w okolicy narządów płciowych, w dołach pachowych. Pod wpływem ucisku zmniejsza się. Rzadko zdarza się, by naczyniakom limfatycznym towarzyszyły objawy typu upośledzenie połykania czy oddychania, czy też inne z przewodu pokarmowego.

Jak skutecznie walczyć z naczyniakami? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Naczyniaki i malformacje naczyniowe - czym się od siebie różnią? Źródło: Klinika urody.

Naczyniak limfatyczny – diagnostyka i leczenie

Najczęściej rozpoznania dokonuje lekarz już podczas badania fizykalnego chorego. Czasem jednak konieczne jest wykonanie badań dodatkowych. W przypadku podejrzenia naczyniaka jamy brzusznej pomocne jest badanie ultrasonograficzne (USG), choć nie zawsze daje on charakterystyczne zmiany. Konieczne bywa czasami wykonanie dokładniejszych badań, a mianowicie tomografii komputerowe bądź rezonansu magnetycznego.

Naczyniak limfatyczny może ulec samoistnemu zanikowi. Wymaga leczenia wyłącznie wtedy, gdy przeszkadza choremu czy powoduje upośledzenie funkcjonowania tkanek sąsiadujących. Naczyniak limfatyczny może być leczony poprzez ucisk, który prowokuje często jego wchłonięcie się. Metodą z wyboru jest jednak leczenie chirurgiczne, tym bardziej że istnieje możliwość jednoczesnego oddania zmiany do badania histopatologicznego.

Leczenie jest szczególnie wskazane, jeśli upośledza drożność układu oddechowego, pokarmowego czy powoduje istotne defekty kosmetyczne.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
3
Polecamy
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Naczyniak krwionośny to najczęściej niezłośliwy nowotwór.
Jak go rozpoznać i leczyć?
Naczyniak krwionośny to najczęściej niezłośliwy nowotwór. Jak go rozpoznać i leczyć? TVN zdrowie
Naczyniak krwionośny – rodzaje, umiejscowienie, leczenie
Naczyniak krwionośny – rodzaje, umiejscowienie, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty