Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nabłonki płaskie w moczu - wynik i interpretacja badania
menu
Polub nas na Facebooku

Nabłonki płaskie w moczu - wynik i interpretacja badania

NAN

Fot: jarun011 / stock.adobe.com

Komórki nabłonka wyścielają wnętrze cewki oraz pęcherza moczowego. Jak każdy nabłonek, podlega on naturalnemu złuszczaniu się i w tym przypadku wydalaniu wraz z moczem. W większej ilości nabłonki mogą wskazywać na zakażenie dróg moczowych.

Standardowe badanie moczu, które każdy z nas powinien przeprowadzać raz w roku, sprawdzając stan zdrowia dróg moczowych i całego organizmu, oznacza obecność w próbce m.in. nabłonków (płaskich, okrągłych oraz atypowych). 

Przy interpretacji wyników i stawianiu diagnozy należy wziąć pod uwagę nie tylko ich ilość, ale również kształt.

Nabłonki płaskie w moczu

Nabłonki płaskie, nazywane też wielokątnymi, przechodzą do moczu z ujścia cewki moczowej bądź warg sromowych. Nieliczne w moczu są normą. Ich wyższy wskaźnik może występować u kobiet w ciąży i przed menstruacją. Przyjmuje się, że podczas interpretacji wyników badania moczu jako normę traktuje się występowanie od 3 do 5 nabłonków płaskich w polu widzenia mikroskopu.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Liczne nabłonki płaskie w moczu

Najczęstszą informacją po przeprowadzonej analizie ogólnej moczu jest określenie "nieliczne nabłonki płaskie w moczu". Taki wynik jest prawidłowy i nie wskazuje na chorobę. Złuszczone nabłonki płaskie z układu moczowego są wydzielane przez organizm jako naturalny proces pozbywania się obumarłych tkanek.

Natomiast określenie "liczne nabłonki płaskie w moczu" wskazuje na nieprawidłowość i najczęściej sugeruje istniejący stan zapalny w organizmie, np. zakażenie dróg moczowych, które mogło przebiegać bezobjawowo (brak swędzenia, pieczenia bądź ciągłego "parcia" do oddawania moczu). Przy stanach zapalnych dróg moczowych często można wykryć w moczu również pasma śluzu. Wynik badania może też wykazać obecne w moczu leukocyty i bakterie.

Stany zapalne w pęcherzu lub w cewce moczowej mogą być wywołane przez wirusy, bakterie lub pasożyty. Ich liczba rośnie też po zabiegach przeprowadzanych w okolicach cewki moczowej, co jest naturalną czynnością organizmu przy regeneracji nabłonka. Wówczas, pomimo negatywnego wyniku, nie ma w organizmie stanu chorobowego. Stąd każdy wynik wymaga konsultacji lekarskiej, po której mogą zostać zlecone potwierdzające badania dodatkowe.

Nabłonki płaskie w moczu kobiet w ciąży

Badanie ogólne moczu może wskazać liczne nabłonki płaskie u kobiet w ciąży. Jeżeli przeprowadzane jest w 1. trymestrze, wynik najprawdopodobniej nie wskazuje stanu zapalnego i nie należy się martwićNabłonki płaskie występują w większych ilościach w moczu na skutek ich fizjologicznego złuszczania się

Należy jednak pamiętać o wyniku i zwrócić uwagę na oznaczenie ilości nabłonków przy następnej kontroli. Jeżeli jednak wynik będzie nieprawidłowy w badaniu przeprowadzonym w 2. bądź 3. trymestrze ciąży, wtedy jest to sygnał zakażenia dróg moczowych. 

W przypadku ciąży powikłania tego typu zakażeń mogą doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu, a dziecko może urodzić się ze zbyt niską wagą. Przy tym podejrzeniu niezbędne jest rozszerzenie badań o posiew moczu, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Największe niebezpieczeństwo dla kobiety w ciąży istnieje wówczas, gdy infekcja obejmie drogi rodne.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Nabłonki płaskie w moczu u dzieci

Norma nabłonków płaskich u dzieci jest zazwyczaj niższa niż u dorosłych i zamyka się w przedziale od 0 do 4 nabłonków w polu widzenia mikroskopu. W przypadku dzieci liczne nabłonki płaskie wskazują najczęściej na zapalenie cewki moczowej. Zdarza się jednak, że na nieprawidłowy wynik badania wpływa źle pobrana próbka, która jest zanieczyszczona komórkami nabłonka z narządów intymnych. 

Dlatego przed każdym pobraniem próbki należy umyć okolice narządów rodnych.

Nabłonki płaskie a podejrzenie nowotworu

Liczne nabłonki nieregularnego kształtu (atypowe) w próbce moczu mogą wskazywać na nowotwór pęcherza, który w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Zmianom towarzyszy często krew w moczu, a wynik badania wymaga oczywiście pogłębionej analizy, ponieważ nowotwór pęcherza moczowego odznacza się dużym stopniem złośliwości.

Najczęściej jednak podwyższony wynik wskazuje na zapalenie pęcherza - kiedy zaczyna się zapalenie, reakcją obronną organizmu jest złuszczanie się komórek nabłonka.

Przy interpretacji wyników badania pamiętajmy, że nabłonki płaskie nie są wyznacznikiem choroby nerek - dla kanalików nerkowych charakterystyczny jest nabłonek okrągły, którego nie powinno być w moczu. Występuje naturalnie w górnej części dróg moczowych i bardzo rzadko przedostaje się do moczu. 

Jego podwyższona obecność w próbce może sygnalizować chorobę nerek, ich uszkodzenie przez toksyny bądź odrzucenie przerzutu. Liczba tych nabłonków potrafi też wzrosnąć w trakcie niektórych chorób wirusowych, jak odra, cytomegalia czy wirusowe zapalenie wątroby. Nabłonki okrągłe występują często z wałeczkami nabłonka (mogą pojawić się też po zwiększonym wysiłku fizycznym) oraz śluzem w moczu.

Zobacz film: Operacja wycięcia nerki wraz z czopem żylnym. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
214
16
Polecamy
Nabłonki płaskie w moczu – jaka jest norma  i co oznacza zawyżony poziom?
Nabłonki płaskie w moczu – jaka jest norma  i co oznacza zawyżony poziom? TVN zdrowie
Badanie ogólne moczu.
Jak interpretować wyniki?
Badanie ogólne moczu. Jak interpretować wyniki? TVN zdrowie
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży Dzień Dobry TVN
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają?
Zagrożenia, leczenie
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają? Zagrożenia, leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty