Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nabłonki płaskie w moczu - wynik i interpretacja badania
menu
Polub nas na Facebooku

Nabłonki płaskie w moczu - wynik i interpretacja badania

NAN

Fot: jarun011 / stock.adobe.com

Komórki nabłonka wyścielają wnętrze cewki oraz pęcherza moczowego. Jak każdy nabłonek, podlega on naturalnemu złuszczaniu się i w tym przypadku wydalaniu wraz z moczem. W większej ilości nabłonki mogą wskazywać na zakażenie dróg moczowych.

Standardowe badanie moczu, które każdy z nas powinien przeprowadzać raz w roku, sprawdzając stan zdrowia dróg moczowych i całego organizmu, oznacza obecność w próbce m.in. nabłonków (płaskich, okrągłych oraz atypowych). 

Przy interpretacji wyników i stawianiu diagnozy należy wziąć pod uwagę nie tylko ich ilość, ale również kształt.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Nabłonki płaskie w moczu

Nabłonki płaskie, nazywane też wielokątnymi, przechodzą do moczu z ujścia cewki moczowej bądź warg sromowych. Nieliczne w moczu są normą. Ich wyższy wskaźnik może występować u kobiet w ciąży i przed menstruacją. Przyjmuje się, że podczas interpretacji wyników badania moczu jako normę traktuje się występowanie od 3 do 5 nabłonków płaskich w polu widzenia mikroskopu.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Liczne nabłonki płaskie w moczu

Najczęstszą informacją po przeprowadzonej analizie ogólnej moczu jest określenie "nieliczne nabłonki płaskie w moczu". Taki wynik jest prawidłowy i nie wskazuje na chorobę. Złuszczone nabłonki płaskie z układu moczowego są wydzielane przez organizm jako naturalny proces pozbywania się obumarłych tkanek.

Natomiast określenie "liczne nabłonki płaskie w moczu" wskazuje na nieprawidłowość i najczęściej sugeruje istniejący stan zapalny w organizmie, np. zakażenie dróg moczowych, które mogło przebiegać bezobjawowo (brak swędzenia, pieczenia bądź ciągłego "parcia" do oddawania moczu). Przy stanach zapalnych dróg moczowych często można wykryć w moczu również pasma śluzu. Wynik badania może też wykazać obecne w moczu leukocyty i bakterie.

Stany zapalne w pęcherzu lub w cewce moczowej mogą być wywołane przez wirusy, bakterie lub pasożyty. Ich liczba rośnie też po zabiegach przeprowadzanych w okolicach cewki moczowej, co jest naturalną czynnością organizmu przy regeneracji nabłonka. Wówczas, pomimo negatywnego wyniku, nie ma w organizmie stanu chorobowego. Stąd każdy wynik wymaga konsultacji lekarskiej, po której mogą zostać zlecone potwierdzające badania dodatkowe.

Nabłonki płaskie w moczu kobiet w ciąży

Badanie ogólne moczu może wskazać liczne nabłonki płaskie u kobiet w ciąży. Jeżeli przeprowadzane jest w 1. trymestrze, wynik najprawdopodobniej nie wskazuje stanu zapalnego i nie należy się martwićNabłonki płaskie występują w większych ilościach w moczu na skutek ich fizjologicznego złuszczania się

Należy jednak pamiętać o wyniku i zwrócić uwagę na oznaczenie ilości nabłonków przy następnej kontroli. Jeżeli jednak wynik będzie nieprawidłowy w badaniu przeprowadzonym w 2. bądź 3. trymestrze ciąży, wtedy jest to sygnał zakażenia dróg moczowych. 

W przypadku ciąży powikłania tego typu zakażeń mogą doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu, a dziecko może urodzić się ze zbyt niską wagą. Przy tym podejrzeniu niezbędne jest rozszerzenie badań o posiew moczu, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Największe niebezpieczeństwo dla kobiety w ciąży istnieje wówczas, gdy infekcja obejmie drogi rodne.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Nabłonki płaskie w moczu u dzieci

Norma nabłonków płaskich u dzieci jest zazwyczaj niższa niż u dorosłych i zamyka się w przedziale od 0 do 4 nabłonków w polu widzenia mikroskopu. W przypadku dzieci liczne nabłonki płaskie wskazują najczęściej na zapalenie cewki moczowej. Zdarza się jednak, że na nieprawidłowy wynik badania wpływa źle pobrana próbka, która jest zanieczyszczona komórkami nabłonka z narządów intymnych. 

Dlatego przed każdym pobraniem próbki należy umyć okolice narządów rodnych.

Nabłonki płaskie a podejrzenie nowotworu

Liczne nabłonki nieregularnego kształtu (atypowe) w próbce moczu mogą wskazywać na nowotwór pęcherza, który w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Zmianom towarzyszy często krew w moczu, a wynik badania wymaga oczywiście pogłębionej analizy, ponieważ nowotwór pęcherza moczowego odznacza się dużym stopniem złośliwości.

Najczęściej jednak podwyższony wynik wskazuje na zapalenie pęcherza - kiedy zaczyna się zapalenie, reakcją obronną organizmu jest złuszczanie się komórek nabłonka.

Przy interpretacji wyników badania pamiętajmy, że nabłonki płaskie nie są wyznacznikiem choroby nerek - dla kanalików nerkowych charakterystyczny jest nabłonek okrągły, którego nie powinno być w moczu. Występuje naturalnie w górnej części dróg moczowych i bardzo rzadko przedostaje się do moczu. 

Jego podwyższona obecność w próbce może sygnalizować chorobę nerek, ich uszkodzenie przez toksyny bądź odrzucenie przerzutu. Liczba tych nabłonków potrafi też wzrosnąć w trakcie niektórych chorób wirusowych, jak odra, cytomegalia czy wirusowe zapalenie wątroby. Nabłonki okrągłe występują często z wałeczkami nabłonka (mogą pojawić się też po zwiększonym wysiłku fizycznym) oraz śluzem w moczu.

Zobacz film: Operacja wycięcia nerki wraz z czopem żylnym. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
207
16
Polecamy
Nabłonki płaskie w moczu – jaka jest norma  i co oznacza zawyżony poziom?
Nabłonki płaskie w moczu – jaka jest norma  i co oznacza zawyżony poziom? TVN zdrowie
Badanie ogólne moczu.
Jak interpretować wyniki?
Badanie ogólne moczu. Jak interpretować wyniki? TVN zdrowie
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży Dzień Dobry TVN
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki