Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co możemy zrobić, by zmniejszyć smog?
menu
Polub nas na Facebooku

Co możemy zrobić, by zmniejszyć smog?

smog

Fot.: Imgorthand / Getty Images

W interesie każdego z nas powinno być dbanie o środowisko. Zachowania proekologiczne, troska o otoczenie, a także o naszą planetę jako o całość powinny być naszym nawykiem. W końcu wysokie poziomy zanieczyszczeń przyczyniają się do problemów zdrowotnych.

Zimą powietrze w Polsce jest bardzo zanieczyszczone. Smog unoszący się nad miastami jest widoczny bez problemu i nikt nie ma wątpliwości, że toksyczna mgła jest trująca. 

Głównym sprawcą powstawania smogu jest niska emisja. Nazwa wzięła się od niskich kominów gospodarstw domowych, które emitują do atmosfery zanieczyszczenia. Palenie w domach kiepskiej jakości paliwem (np. mułem i miałem węglowym w innych krajach wycofanymi ze sprzedaży i utylizowanymi jako odpad przy produkcji węgla) w piecach niespełniających żadnych norm emisji sprawia, że toksyny zalegają w powietrzu, a następnie opadają na ziemię. Problem smogu jest widoczny tylko zimą, ale nie znika latem - osiadłe zanieczyszczenia są podnoszone przez wiatr, ruch drogowy i cały czas są przez nas wdychane.

Co możemy zrobić, by zmniejszyć smog?

Państwo powinno wprowadzić jednoznaczne ograniczenia dotyczące sprzedawanego paliwa grzewczego oraz kotłów grzewczych. W Polsce od 2004 roku nie ma norm dla paliw stałych (zobacz Źródło 1), a standardy dla nowych urządzeń grzewczych będą obowiązywać od 2018 lub 2022 roku (dyrektywa Unii Europejskiej). Do tego czasu nasz rząd powinien zadbać o to, by emitujące zanieczyszczenia piece nie były kupowane i instalowane w domostwach. Brak działań sprawi, że zanieczyszczenia powietrza będą się jedynie pogłębiać, a po wejściu dyrektywy unijnej Polska będzie musiała zapłacić karę za przekroczenie dopuszczalnych norm toksycznych substancji w powietrzu (zobacz Źródło 2). Obecnie, dzięki nowelizacji Prawa ochrony środowiska (art. 96) z września 2015 r. samorządy mogą (ale nie muszą) podjąć decyzję o rodzaju domowych kotłów, z których można korzystać w ich rejonie (chodzi o określenie klasy emisyjnej). Dodatkowo samorządy mogą określić rodzaj paliwa, jakie może być stosowane - w praktyce oznacza to, że mogą zabronić palenia miałem węglowym.

Co my, jako obywatele możemy zrobić? Przede wszystkim zadbać, by nasz dom był ogrzewany ekologicznie. Możemy także w lecie jeździć rowerem do pracy, korzystać z komunikacji miejskiej, a także zgłaszać Straży Miejskiej, gdy ktoś w naszym otoczeniu pali śmieci lub wypala trawy. 

Co wiesz o układzie oddechowym?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Jak zgłosić Straży Miejskiej palenie śmieci?

Należy zawiadomić SM o podejrzeniu popełnienia wykroczenia polegającego na spalaniu odpadów podając miejsce i czas zdarzenia. To bardzo ważne, bo zyskujemy wtedy status pokrzywdzonego lub zgłaszającego i strażnicy muszą przeprowadzić dochodzenie. Mówiąc jedynie o paleniu śmieci i nie zgłaszając podejrzenia popełnienia wykroczenia możemy zostać zbyci (zobacz Źródło 3).

Jak ustrzec się przed smogiem?

Niestety nie na wszystko mamy wpływ. Chcąc jednak oddychać czystym powietrzem możemy kupić maskę antysmogową i regularnie o nią dbać, by skutecznie chroniła nas przed zanieczyszczonym powietrzem oraz zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza do domu.

Oczyszczacze powietrza Sharp z serii KC-G Plasmaclaster ION Spot to inteligentne urządzenia, które same dostosowują się do panujących warunków - po wykryciu zwiększonego stężenia pyłu PM2.5, dymu tytoniowego, kurzu, roztoczy i ich odchodów, zarodników pleśni, pyłków oczyszczacz sam przechodzi na najwyższy tryb prędkości wentylatora i skutecznie je neutralizuje. Dodatkowo oczyszczacze dostosowują wilgotność powietrza do temperatury w pomieszczeniu, neutralizują zapachy, a dzięki czujnikom ruchu i światła reagują szybciej lub przechodzą w tryb czuwania. 

Inteligentne oczyszczacze Sharp KC-G Plasmaclaster ION Spot wyposażone są także w opatentowaną technologię Plasmacluster, która oczyszcza powietrze z pyłów zalegających na meblach lub zasłonach, a nawet na ubraniach.

Źródła

1. https://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/jakwygrac/szczegoly,normy-paliw-stalych,28.html

2. https://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/jakwygrac/szczegoly,normy-dla-piecow,29.html

3. https://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/jakwygrac/szczegoly,jak-zglosic-palenie-smieci,26.html


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
4
Polecamy
Wpływ pogody na jakość powietrza
Wpływ pogody na jakość powietrza TVN zdrowie
Jakość powietrza w Polsce nie zachwyca.
Sprawdź, gdzie zalega smog
Jakość powietrza w Polsce nie zachwyca. Sprawdź, gdzie zalega smog TVN zdrowie
Jak odpowietrzyć kaloryfer?
Przyczyny zapowietrzenia kaloryfera
Jak odpowietrzyć kaloryfer? Przyczyny zapowietrzenia kaloryfera Dzień Dobry TVN
Czym oddychamy?
Dlaczego tak ważna jest sprawna wentylacja?
Czym oddychamy? Dlaczego tak ważna jest sprawna wentylacja? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania