Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na dworcu Warszawa Śródmieście urodziło się dziecko. Dostanie kolejarską wyprawkę

Na dworcu Warszawa Śródmieście urodziło się dziecko. Dostanie kolejarską wyprawkę

dziecko

Fot. RUNSTUDIO / Getty Images

W środę 29 sierpnia 2018 roku PKP poinformowało, że na dworcu Warszawa Śródmieście odbył się poród! Zarówno mama, jak i maluszek, czują się dobrze, a władze PKP już przygotowują kolejarską wyprawkę dla dziecka. 

Kobietę w chwili porodu wspierał ojciec dziecka, policjanci z wydziału prewencji oraz ochroniarze dworca. Wszystko odbyło się bardzo sprawnie i dobrze, jak na warunki, w których doszło do porodu. Zaraz po urodzeniu kobietę i dziecko zabrali do szpitala ratownicy medyczni. Obydwoje czują się dobrze i są zdrowi. Władze PKP złożyły za pośrednictwem mediów gratulacje świeżo upieczonej mamie oraz zapewniły, że dziecko może liczyć na kolejarską wyprawkę. Jak mówi  Tomasz Leś z biura prasowego PKP w rozmowie z TVN24.pl:

Wszystko przebiegło w porządku, jak na te warunki. Dziecko jest zdrowe. Zostało zabrane do szpitala. My przygotowujemy teraz kolejarską wyprawkę.

Dziecko urodziło się na dworcu Warszawa Śródmieście. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na TVN24.pl: Nowy pasażer PKP urodził się na dworcu Śródmieście

Objawy porodu

Zacznijmy od tego, że poród naturalny składa się z trzech faz. Pierwszą z nich jest faza rozwierania szyjki macicy, którą zazwyczaj poprzedzają skurcze przepowiadające. Przyszła mama czuje po prostu, jak jej brzuch napina się. Zwykle nie są to bolesne skurcze i ustępują po zażyciu leków przeciwbólowych zaleconych przez lekarza. Poród przepowiada także odejście tzw. czopa śluzowego, czyli gęstego śluzu o różowym lub brunatnym kolorze. W fazie rozwierania, która jest najdłuższa, dochodzi do rozwarcia szyjki macicy do 10 cm. Skurcze porodowe początkowo występują co 7-10 min, trwają około 30 sekund, jednak pod koniec etapu rozwierania występują już co 3-4 min i trwają 60 sekund. W tej fazie pęka również pęcherz płodowy. 

Druga faza porodu to faza wydalania, pojawiają się skurcze parte, które przypominają parcie na stolec. Ta faza może trwać nawet do 2 godzin i kończy się urodzeniem dziecka. W trzeciej fazie porodu (łożyskowej) wydalone zostaje łożysko. 

Zobacz, ile trwa poród i jakie czynniki mają wpływ na jego przebieg:

Zobacz film: Czas trwania porodu. Źródło: O Matko!

Dziecko zaraz po urodzeniu pozostaje z matką. Ogląda je neonatolog, aby ocenić jego stan zdrowia, ale przez 2 godziny malec leży na brzuchu matki. Niektóre dzieci od razu zaczynają ssać pierś. Matka z dzieckiem pozostają w szpitalu zwykle dwie doby po porodzie. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Komentarze (2)
młodamama
Nie wyobrazam sobie porodu w takim miejscu. Tyle zarazkow :/
Czytaj całość
Gocha43
Mam nadzieję, że ta „kolejarska wyprawka” to będzie coś innego niż dożywotni darmowy przejazd PKP. Bo to żadna atrakcja :)
Czytaj całość
Nie przegap
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii?
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii? Materiał sponsorowany
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?
Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?