Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega zamrażanie komórek jajowych? Jakie są wady i zalety tej metody?
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega zamrażanie komórek jajowych? Jakie są wady i zalety tej metody?

Zamrożenie jajeczek

Fot. luismmolina / Getty Images

Zamrażanie komórek jajowych to metoda zachowania płodności dla kobiet, które ze względów medycznych, osobistych czy ekonomicznych odkładają decyzję o ciąży. Innowacyjne rozwiązanie nie daje jednak gwarancji ciąży, lecz zwiększa jej szanse.

Mrożenie komórek jajowych w Polsce uznawane jest za bezpieczną i skuteczną technikę przechowywania materiału genetycznego. Jest jednak dość kosztowne i wskazane w wyjątkowych okolicznościach. Cena procedury pobrania, hibernacji i utrzymania oocytów waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Mimo to coraz więcej kobiet decyduje się na zamrożenie jajeczek i ciążę w dogodnym dla siebie terminie.

Na czym polega zamrażanie jajeczek?

Zamrażanie komórek jajowych to jedna z metod zabezpieczania materiału genetycznego kobiety zagrożonej utratą płodności w związku z przebiegiem agresywnej choroby lub planowanego przewlekłego leczenia, np. onkologicznego. Coraz częściej decydują się na nią też panie, które z innych względów medycznych, ale też osobistych czy ekonomicznych, odkładają decyzję o ciąży. Mrożenie jajeczek pozwala zachować żeńskie gamety w stanie niezmienionym z okresu pobrania i bezpieczne wykorzystanie ich w dogodnym dla kobiety czasie w celu uzyskania zapłodnienia metodą pozaustrojową, np. in vitro. Mrożenie jajeczek w Polsce regulowane jest ustawą o leczeniu niepłodności, która dopuszcza możliwość poddania procedurze hibernacji gamet wyłącznie w określonych okolicznościach medycznych, tzn. w przypadku gdy skutkiem ubocznym terapii kobiety będzie upośledzenie jej fizjologicznych funkcji rozrodczych. Mrożenie komórek jajowych w celu zabezpieczenia płodności na przyszłość ze względu na brak partnera czy innych powodów nie jest obecnie popierane, a wręcz jest niedozwolone.

Pobieranie komórek jajowych – mrożenie i przechowywanie

Procedurę zamrażania jajeczek rozpoczyna wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz przeprowadza wywiad lekarski i zleca podstawowe badania. Dalej w przebiegu całego procesu prowadzi się:

 • stymulację owulacji, czyli przygotowanie pacjentki do pobrania materiału genetycznego w celu uzyskania większej niż w naturalnym cyklu liczby dojrzałych komórek jajowych (nawet do 12) poprzez terapię hormonalną trwającą do 4 tygodni;
 • pobieranie komórek jajowych wraz z płynem pęcherzykowym, w którym każda z nich się znajduje, poprzez punkcję jajnika. Zabieg wykonuje się pod kontrolą ultrasonograficzną (USG) w znieczuleniu ogólnym; trwa on około 20 minut. Docelowe mrożenie jajeczek odbywa się w laboratorium;
 • zamrożenie jajeczek metodą witryfikacji, tzw. zeszklenia. Jest to proces szybkiego zamrożenia w temperaturze -196 stopni Celsjusza, pozwalający uniknąć wytrącania się kryształów lodu wewnątrz i na zewnątrz jajeczka. Zapobiega uszkodzeniu ich struktury i jednocześnie zapewnia im długotrwałą i bezpieczną hibernację;
 • przechowywanie zamrożonych jajeczek w zimnym i suchym środowisku zatrzymuje procesy dyfuzji między wnętrzem komórki i otoczeniem oraz biologiczne mechanizmy zachodzące w komórce jajowej.

 Zobacz, na czym polega mrożenie komórek jajowych? Czy warto je pobierać i mrozić?

Zobacz film: Dlaczego Magda zdecydowała się zamrozić swoje komórki jajowe?  Źródło: 36,6

Ciąża z zamrożonych komórek jajowych

Wykorzystanie mrożonej komórki jajowej do zapłodnienia pozaustrojowego uważane jest za skuteczną i bezpieczną metodę leczenia niepłodności oraz świadome sterowanie tzw. zegarem biologicznym, jednak polecane jest kobietom do 40. roku życia. Im starsza komórka, tym zwiększa się ryzyko powstania nieprawidłowości genetycznych u dziecka. Sam zabieg mrożenia nie gwarantuje zawiązania ciąży, choć odsetek przeżywalności zahibernowanych oocytów jest wysoki. Ciąża z zamrożonych jajeczek przebiega tak samo, jak po zapłodnieniu naturalnym lub inną metodą pozaustrojową.

Czy warto? Wady i zalety mrożenia komórek jajowych

Zamrażanie komórek jajowych ma zwolenników i przeciwników. Jako główne zalety zamrażania jajeczek wymienia się m.in.:

 • zabezpieczenie płodności kobiety przed zmianami degeneracyjnymi wynikającymi z wieku komórek jajowych. Oocyty po zamrożeniu nie starzeją się, a zawarty w nich materiał genetyczny nie ulega uszkodzeniu czy pogorszeniu, nie jest podatny na rozwój wad wrodzonych płodu;
 • realne szanse na ciążę i poród w obliczu m.in. nabytej i trwałej utraty zdolności reprodukcji, przewlekłych chorób wyniszczających (np. układu rozrodczego) lub w przypadku kiedy ciąża w danym momencie jest przeciwwskazana;
 • możliwość odłożenia decyzji o zajściu w ciążę ze względu na brak gotowości na macierzyństwo w danym momencie z powodów ekonomicznych, osobistych czy psychicznych.

Z kolei wśród wad mrożenia komórek jajowych wymienia się m.in.:

 • wysokie koszty zabiegu i przechowywania komórek;
 • długotrwałe przygotowania związane z terapią hormonalną i przebiegiem zabiegu, np. znieczuleniem;
 • brak gwarancji powodzenia późniejszego zapłodnienia;
 • ograniczenia ustawodawcze i niską dostępność placówek;
 • górną granicę wieku jajeczek. Choć nie ma oficjalnie ustalonego limitu wiekowego, nie poleca się mrożenia komórek jajowych pobranych od kobiet powyżej 40. roku życia lub zapładniania ich w okresie menopauzy, co często wiąże się z dodatkowym specjalistycznym leczeniem hormonalnym lub skorzystaniem z usług tzw. surogatki, czyli kobiety, do której organizmu wprowadza się zarodek i pozwala jej na donoszenie ciąży i urodzenie dziecka.

Bibliografia:

 1. Grzegorz H. Bręborowicz: Położnictwo i ginekologia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
7
Polecamy
Menopauza a ciąża.
Czy w okresie przekwitania możliwe jest zapłodnienie?
Menopauza a ciąża. Czy w okresie przekwitania możliwe jest zapłodnienie? Dzień Dobry TVN
In vitro - wszystko, co warto o nim wiedzieć
In vitro - wszystko, co warto o nim wiedzieć Dzień Dobry TVN
In vitro z komórką jajową od dawczyni – jak przebiega proces leczenia?
In vitro z komórką jajową od dawczyni – jak przebiega proces leczenia? TVN zdrowie
Na czym polega oddanie komórek jajowych?
W jakim celu się to robi i kto może zostać dawcą?
Na czym polega oddanie komórek jajowych? W jakim celu się to robi i kto może zostać dawcą? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?