Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega terapia dla par i małżeństw? Skuteczność terapii małżeńskiej
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega terapia dla par i małżeństw? Skuteczność terapii małżeńskiej

młoda para na konsultacji u terapeuty

Fot. NoSystem images / Getty Images

Terapia dla par jest metodą rozwiązania problemów w związku lub małżeństwie. Kobieta i mężczyzna w obecności psychologa starają się zrozumieć swoje uczucia, uczą się umiejętności komunikacji i starają naprawić relacje. Terapia dla par może trwać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy.

W każdym małżeństwie lub związku zdarzają się trudne chwile. Kryzys i nawarstwiające się problemy często są przyczyną rozstania. Ich najczęstszym powodem są konflikty, inne priorytety, zdrada, uzależnienie lub problemy w porozumiewaniu się – brak umiejętności informowania partnera o swoich potrzebach i emocjach.

Na czym polega terapia dla par?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozwodzie warto spróbować rozwiązać problem. Jedną z polecanych metod jest terapia dla par prowadzona przez psychologa lub certyfikowanego terapeutę.

Terapia dla par opiera się przede wszystkim na rozmowach, którymi kieruje psycholog małżeński lub terapeuta. Podczas pierwszego spotkania specjalista stara się zrozumieć istniejący problem oraz poznać motywacje partnerów, które skłoniły ich do podjęcia próby ratowania związku. Dzięki temu psycholog dla par może ustalić plan terapii i dobrać odpowiednie metody.

Następne spotkania odbywają się zgodnie z ustalonym przez terapeutę planem – raz na tydzień lub dwa razy w miesiącu. Na terapii dla par podczas rozmowy poruszane są różne tematy, często takie, które mogą być trudne dla jednej ze stron. Specjalista zachęca wówczas do podzielenia się z partnerem swoimi emocjami, uczuciami i obawami. Celem zajęć jest nie tylko zrozumienie i naprawienie problemu, ale także wypracowanie umiejętności wzajemnej komunikacji.

Terapia dla par w większości przypadków polega na wspólnych sesjach. Niekiedy jednak może być konieczne przeprowadzanie rozmów indywidualnie lub skorzystanie z dodatkowych form pomocy (np. z terapii uzależnień). Psychoterapia małżeńska może trwać kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy. Jej długość jest szacowana przez psychologa w momencie postawienia diagnozy.

Polecamy: Czym jest prawdziwa miłość? Czy prawdziwa miłość zapewnia udany związek?

Kiedy pary powinny skorzystać z pomocy terapeuty? Dowiesz się tego filmu:

Zobacz film: Dlaczego pary nie chcą skorzystać z pomocy terapeuty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Z jakimi problemami udać się do psychologa dla par?

Z terapii dla małżeństw lub par korzystają osoby doświadczające w swoim związku różnych trudności, z którymi nie potrafią sobie samodzielnie poradzić. Mogą one dotyczyć każdej sfery wspólnego życia – zawodowej, rodzinnej, seksualnej. Niekiedy przyczyna konfliktu nie jest konkretnie określona, a partnerzy zauważają tylko narastające nieporozumienia. Psycholog dla par jako postronny obserwator może pomóc określić, jaki problem jest powodem kryzysu.

Psychoterapia małżeńska jest przeznaczona dla par, które:

  • pozostają ze sobą w konflikcie i nie potrafią samodzielnie dojść do porozumienia;
  • zauważają u siebie trudności komunikacyjne;
  • oddaliły się od siebie i pragną odbudować relacje;
  • zmagają się z problemami rodzinnymi;
  • przeżywają kryzys związany ze zdradą;
  • zmagają się z uzależnieniem;
  • mają problemy w sferze seksualnej;
  • są w separacji lub w trakcie rozwodu.

Terapia dla par często jest próbą dania sobie drugiej szansy przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozstaniu. Dzięki niej partnerzy mogą odbudować swój związek i zmienić dotychczasowe podejście do siebie.

Czy terapia małżeńska ma sens?

Na pytanie, czy terapia małżeńska ma sens, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno warto podjąć wszelkie próby ratowania związku, zanim zdecyduje się o ostatecznym rozstaniu. Bardzo często przyczyna konfliktu jest łatwa do wyeliminowania, natomiast partnerom brakuje podstawowych umiejętności komunikacyjnych. Dlatego celem terapii dla par jest nie tylko rozwiązanie problemu, ale także nauka:

  • słuchania siebie nawzajem;
  • mówienia otwarcie o swoich potrzebach i uczuciach;
  • spojrzenia na sytuację z perspektywy partnera;
  • pracy nad sobą i swoimi słabościami.

Polecamy: Jak pokonać kryzys w związku partnerskim?

Czy terapia dla par pomaga?

Wiele par przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z pomocy specjalisty zastanawia się, czy terapia małżeńska pomaga. Warto pamiętać, że jej skuteczność zależy przede wszystkim od samych partnerów, ich chęci do zmiany oraz motywacji do ratowania związku. Psychoterapeuta jest jedynie osobą, która ma ich wspierać, nakierować na właściwe postępowanie i pomóc zrozumieć siebie, a nie dać gotowe rozwiązania.

Kiedy partnerzy nauczą się rozmawiać ze sobą, a także poznają źródło problemu i zdecydują się nad nim pracować, związek ma szansę na przetrwanie. Małżonkowie osiągają nowy poziom wzajemnego zrozumienia i wszystko zaczyna się układać. Niekiedy jednak terapia dla par nie uchroni małżeństwa przed rozstaniem. Może zdarzyć się, że partnerzy zrozumieją, iż mają zupełnie inne oczekiwania wobec siebie.

Polecamy: Związek na odległość - jak go utrzymać i co zrobić, by miłość na odległość miała sens?

Jak przekonać męża do terapii małżeńskiej?

Terapia dla par ma sens tylko wówczas, kiedy oboje partnerzy chcą zaangażować się w rozwiązanie problemu. Aby przekonać małżonka do wizyty u specjalisty, konieczne jest podjęcie próby szczerej rozmowy. Nie może być ona jednak przeprowadzona w trakcie kłótni. Nie należy także wskazywać w postępowaniu partnera jedynego źródła problemu.

Bibliografia:

  1. M. Wolska, Wskazania i przeciwwskazania do terapii małżeńskiej/terapii par, [w:] „Psychoterapia”, 4 (155), 2010, s. 73–81.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
9
Polecamy
Czy terapia dla par pomaga?
Terapie małżeńskie - wszystko, co powinieneś wiedzieć
Czy terapia dla par pomaga? Terapie małżeńskie - wszystko, co powinieneś wiedzieć Dzień Dobry TVN
Terapia małżeńska – na czym polega i kto powinien się jej poddać?
Terapia małżeńska – na czym polega i kto powinien się jej poddać? Dzień Dobry TVN
Przebieg terapii małżeńskiej - kiedy pójść i kogo wybrać?
Przebieg terapii małżeńskiej - kiedy pójść i kogo wybrać? TVN zdrowie
Jak uratować małżeństwo w kryzysie?
Przyczyny kryzysu w małżeństwie i sposoby na jego pokonanie.
Jak uratować małżeństwo w kryzysie? Przyczyny kryzysu w małżeństwie i sposoby na jego pokonanie. TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia