Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega obrzezanie? Jakie są jego podstawy? Wady i zalety zabiegu
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega obrzezanie? Jakie są jego podstawy? Wady i zalety zabiegu

mężczyzna-krocze

Fot.: palidachan / stock.adobe.com

Obrzezanie polega na usunięciu napletka, który chroni żołądź prącia. Obrzezanie znane jest od wieków i jego wykonanie warunkują głównie względy religijne, a znacznie rzadziej medyczne. Spotykane jest także obrzezanie dziewczynek i kobiet, jednakże przez wiele środowisk jest ono traktowane jako pogwałcenie praw człowieka.

Obrzezanie znane jest od wieków. Przez wiele narodów, plemion i wśród wielu wierzeń uważane jest za jeden z ważniejszych obrzędów w życiu człowieka. Uzasadnień do wykonania zabiegu jest wiele. Tym najstarszym jest zachowanie prawidłowej higieny, jednakże niektórzy wierzą, że obrzezanie zwiększa potencję, określa przynależność do danej grupy/plemienia, a także czyni z chłopca mężczyznę.

Obrzezanie – czym dokładnie jest?

Z reguły o obrzezaniu mówi się w odniesieniu do płci męskiej, wówczas oznacza to usunięcie napletka otaczającego żołądź prącia. Podczas samego zabiegu usuwa się część napletka lub cały napletek wraz z wędzidełkiem napletkowym (obrzezanie całkowite). Zwykle zabieg wykonywany jest u noworodków, przykładowo obrzezanie w judaizmie ma miejsce w 8 dniu po urodzeniu. W niektórych kulturach obrzezanie noworodka wykonuje się w 7, 14 lub 21 dniu życia, ale są też miejsca, gdzie dokonuje się obrzezania u nastolatków, czy nawet obrzezania u mężczyzn po 20 roku życia. Czasami istnieją medyczne wskazania do obrzezania, np. stulejka czy schorzenia nowotworowe. Wiele stowarzyszeń i organizacji zajmujących się prawami człowieka uważa wszelkie wskazania do obrzezania, poza religijnymi, za łamanie praw człowieka i niepotrzebną ingerencję w prawidłową anatomię dziecka.

Przyczyny obrzezania chłopców i mężczyzn

Najstarsze przesłanki do obrzezania wywodzą się z wierzeń religijnych. Obrzezanie stanowiło w nich akt rytualny, którego celem nadrzędnym było dążenie do zachowania najwyższej higieny intymnym miejsc. Uważano, że są one podatne na wszelkie zakażenia oraz stanowią część ciała, w której gromadzi się brud. Dążenie do oczyszczenia miejsc intymnych miało wymiar fizyczny, ale wiązało się również z oczyszczeniem duchowym, miało bowiem osłabiać popęd seksualny, który przez niektóre kultury i wierzenia uważany jest za „brudny” i „nieczysty” akt. Ponadto obrzezanie miało również powstrzymywać przed masturbacją, którą traktowano jako grzech.

Wierzenia religijne przetrwały i nadal obowiązują wyznawców islamu i judaizmu. Obrzezanie w islamie jest wręcz nakazem religijnym i dokonywane bywa czasem u noworodków, ale najczęściej w 14 roku życia chłopca.

Inne powody do obrzezania to kwestie higieniczne, kosmetyczne i estetyczne. W wielu krajach, w tym tych najbardziej rozwiniętych, obrzezanie stało się bardzo popularne. Często też decydują się na nie dorośli mężczyźni, którzy uważają, że będą w stanie zachować wówczas lepszą higienę. Ponadto obrzezanie zmniejsza wrażliwość żołędzi, a zatem przedłuża czas trwania erekcji i stosunku płciowego i tym samym poprawia standard życia seksualnego.

Zobacz film i dowiedz się jak zbudowany jest męski układ rozrodczy:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6

Zdarza się, że napletek jest za długi, marszczy się już poza żołędzią, co mężczyźni uważają za mało estetyczne. Niekiedy także ich partnerki nie są zadowolone z wyglądu członka. Zatem istnieją również wskazania czysto estetyczne, które poprawiają komfort psychiczny mężczyzny. Biorąc pod uwagę, że obrzezanie jest bezpieczne, nie wiąże się z dużą liczbą powikłań, lekarze nie widzą wielu przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegu u mężczyzn po 18 roku życia.

Obrzezanie w Polsce coraz częściej wykonywane jest z przyczyn higienicznych i estetycznych. Największa liczba zabiegów przeprowadzanych w kraju wciąż jednak dotyczy kwestii medycznych, a przede wszystkim stulejki, która operowana jest u dzieci i dorosłych mężczyzn.

Przy obrzezaniu gojenie nie jest długie, wymaga zachowania odpowiedniej higieny i wstrzemięźliwości seksualnej. Przeciętnie po obrzezaniu rekonwalescencja trwa około 2 tygodni.

Obrzezanie u dziewczynek i kobiet

Obrzezanie jako zabieg u mężczyzn nie budzi tylu dyskusji i negatywnych emocji, co te same praktyki dokonywane na dziewczynkach i kobietach. W ich przypadku zabieg polega na wycięciu łechtaczki, czasem również usuwane są wargi sromowe i częściowo zaszywane jest wejście do pochwy. Obrzezanie dziewcząt wykonywane jest głównie w krajach Afryki i Azji. Choć w Koranie nie ma zawartych przekazów religijnych dotyczących tego zabiegu, najpowszechniejsze jest właśnie obrzezanie dziewczynek w islamie. Według przekonań przyjemność erotyczna nakłania kobiety do zdrady, a zatem pozbawienie narządów dających ową przyjemność ma skłaniać kobietę do bycia wierną mężowi. Zabiegi często bywają barbarzyńskie, przeprowadzane są w prymitywnych warunkach i bez zgody dziewcząt. Mają bardzo duży odsetek powikłań, między innymi zakażenia, nerwiaki okolicy łechtaczki, a także zrosty utrudniające w przyszłości poród. W krajach cywilizowanych nie spotyka się tego typu praktyk.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
5
Polecamy
Czym charakteryzuje się krótkie wędzidełko i w jaki sposób wydłużyć zbyt krótkie wędzidełko napletkowe?
Czym charakteryzuje się krótkie wędzidełko i w jaki sposób wydłużyć zbyt krótkie wędzidełko napletkowe? Dzień Dobry TVN
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć?
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć? Dzień Dobry TVN
Objawy, rodzaje, zapobieganie i leczenie stulejki u dzieci i u dorosłych
Objawy, rodzaje, zapobieganie i leczenie stulejki u dzieci i u dorosłych TVN zdrowie
Operacja stulejki – wskazania, możliwe powikłania i sposoby przeprowadzenia
Operacja stulejki – wskazania, możliwe powikłania i sposoby przeprowadzenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty