Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega masaż szyjki macicy? Czy przyspiesza poród?

Na czym polega masaż szyjki macicy? Czy przyspiesza poród?

Zainteresował Cię ten artykuł?
poród

Fot.: Olesia Bilkei / stock.adobe.com

Masaż szyjki macicy jest jedną z metod wspomagających wywołanie porodu. Polega na ręcznym otwarciu kanału szyjki macicy i odklejeniu dolnej części pęcherza płodowego od ścian macicy. Pobudza organizm rodzącej do wytwarzania hormonów odpowiadających za rozpoczęcie i postęp akcji porodowej.

Indukcja porodu to próba wywołania regularnej czynności skurczowej macicy powodującej zgładzanie i rozwieranie szyjki macicy prowadzące do urodzenia dziecka. Jedną ze sztucznych form indukowania porodu jest masaż szyjki macicy. Polega on na ręcznym stymulowaniu kanału rodnego celem rozmiękczenia i rozszerzania go. Metoda ta posiada swoje korzyści, ale i wiąże się z pewnymi wadami.

Masaż szyjki macicy – czym jest indukowanie porodu?

Współczesna medycyna umożliwia różne metody sztucznego wywoływania porodu, które są uwarunkowane sytuacją położniczą i dojrzałością szyjki macicy. Indukcja porodu jest farmakologicznym lub niefarmakologicznym działaniem, które ma na celu wywołanie i podtrzymanie skutecznej czynności skurczowej macicy, prowadzącej do postępu akcji porodowej. Jego efektywność zależy od czasu trwania ciąży, rodności i dojrzałości porodowej szyjki macicy, którą ocenia się w skali Bishopa (szyjka macicy jest dojrzała wtedy, kiedy jej ocena w badaniu wewnętrznym wyniesie 9 punktów, czyli gdy jest rozwarta, skraca się do około 1 cm, jest elastyczna i położona wzdłuż osi długiej pochwy).

Na czym polega masaż szyjki macicy?

Masaż szyjki macicy (ang. membrane sweep) to zabieg okołoporodowy, który ma na celu przyspieszenie lub rozpoczęcie właściwej akcji porodowej. Mówiąc najogólniej, przeprowadza się go w celu wywołania porodu. Jest to badanie ginekologiczne, podczas którego ginekolog lub położna palcem masuje szyjkę macicy, wykonując regularne rozległe ruchy okrężne przez około 60 sekund. Następnie otwiera kanał szyjki macicy, po czym odkleja dolną część pęcherza płodowego od jej ścian. Następuje rozluźnienie i zmiękczenie szyjki. Ma miejsce uelastycznienie i rozciągnięcie mięśni macicy. W konsekwencji dochodzi do pobudzenia organizmu rodzącej kobiety do produkcji hormonów, które są odpowiedzialne za rozpoczęcie porodu, czyli oksytocyny i prostaglandyn. Wykonanie masażu szyjki macicy przed porodem wymaga od lekarza i położnej doskonałej znajomości położenia łożyska. Nie wolno przeprowadzać go u kobiet, gdy występuje tzw. łożysko przodujące. Należy dokładnie określić umiejscowienie i dobrostan płodu oraz wskazania i przeciwwskazania do indukcji. Masaż szyjki macicy rozpoczyna się wówczas, gdy jej rozwarcie jest co najmniej na palec, czyli minimum 1 centymetr.

Wady masażu szyjki macicy

Wśród wad masażu szyjki macicy znajdują się:

 • doświadczanie dużego bólu podczas tej czynności,
 • wzrost ryzyka pęknięcia szyjki czy powstania na niej mikrourazów,
 • wzmożone krwawienia z szyjki,
 • ryzyko wystąpienia zakażenia, jeśli pęcherz płodowy zostanie naruszony,
 • ryzyko zaburzeń podczas procesu transformacji włókien mięśniowych macicy.

Zalety masażu szyjki macicy

Z kolei wśród zalet masażu szyjki macicy można wymienić:

 • pobudzenie czynności skurczowych macicy,
 • szybsze uzyskanie rozwarcia szyjki macicy niezbędnego do przeprowadzenia akcji porodowej,
 • uniknięcie komplikacji związanych ze stosowaniem prostaglandyn,
 • ograniczenie stresu dla rodzącej kobiety w związku z przedłużaniem się porodu i ryzykiem niedotlenienia dziecka,
 • zwiększenie szans na naturalne rozpoczęcie porodu,
 • uniknięcie konieczności przeprowadzenia cięcia cesarskiego,
 • zredukowanie konieczności stosowania innych metod indukcji,
 • skrócenie czasu porodu.

Masaż szyjki macicy – kiedy nastąpi poród?

Masaż szyjki macicy może zwiększyć szansę na rozpoczęcie naturalnego porodu w ciągu 48 godzin od zastosowania tej techniki.

Kiedy stosowany jest masaż szyjki macicy?

Masaż szyjki przed porodem to bolesny i nieprzyjemny sposób wywoływania porodu. Obecnie jest rzadko stosowaną metodą. Do jej przeprowadzenia konieczne jest uzyskanie zgody od rodzącej kobiety. Jednakże według danych przedstawionych w raporcie pt. „Przestrzeganie prawa kobiet rodzących w Polsce”, stworzonym w ramach akcji społecznej „Lepszy poród”, masaż szyjki macicy został wykonany po uzyskaniu zgody rodzącej w 6,83% przypadków, a bez jej zgody – w 11,96% przypadków.

Sztuczne wywołanie porodu stosowane jest wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych. Masaż szyjki macicy przeprowadza się w przypadku, gdy dochodzi do zatrzymania akcji porodowej, przez co naturalnego rozwarcia szyjki macicy nie mogą wywołać skurcze. Ponadto jest oferowany kobietom, które nie urodziły w terminie (po 42. tygodniu ciąży), po upływie 10 dni od planowanego terminu porodu (ciąży donoszonej). Ponadto, mimo występujących skurczów, mięśnie szyjki są napięte i twarde. Jest to tak zwana dystocja szyjkowa.

Zobacz film: Pozycje, które ułatwiają poród. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Czajkowski K., Bręborowicz G., Kotarski J. i wsp., Rekomendacje zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące opieki okołoporodowej i prowadzenia porodu, „Ginekologia Polska”, 2009, 80, s. 548–557.

2. Mierzwa A., Klimek M., Wybrane metody preindukcji i indukcji porodu stosowane w krakowskich szpitalach, „Problemy Pielęgniarstwa”, 2015, 23(4), s. 496–501.

3. Bishop E.H. Pelvic scoring for elective induction, “Obstetrics & Gynecology”, 1964, 24, s. 266–268.

4. Fuks A., Przestrzeganie prawa kobiet rodzących w Polsce, Warszawa, Lepszy Poród, 2015.

5. Oleszczuk J., Patro-Małysza J., Najczęstsze błędy w indukcji porodu, „Ginekologia po Dyplomie”, 2015, 17(1), s. 36–42.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Korzeń żywokostu – na kolano, stawy. Zastosowanie, działanie, właściwości
Eutyreoza: czy prawidłowe wyniki badań mogą towarzyszyć chorobie?
Przyczyny małej i nadmiernej krzepliwości krwi. Badanie krzepliwości krwi
Fizjoterapia – co to jest? Jakie zabiegi się w niej stosuje?
Niedobór progesteronu – przyczyny i objawy? Jak podnieść poziom progesteronu?
Czym jest choroba Baastrupa? Leczenie i rehabilitacja „kissing spines”