Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega masaż Shantala niemowląt? Masowanie brzuszka i stóp
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega masaż Shantala niemowląt? Masowanie brzuszka i stóp

 Masaż stóp dziecka

Fot. cunfek / Getty Images

Masaż niemowlaka jest bardzo popularny. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza masaż Shantala, którego popularyzatorem w Europie był położnik Fryderyk Leboyer. Masaż brzuszka niemowlaka jest bardzo pomocny w łagodzeniu dość często występujących zaparć.

Masaż niemowlaka wymaga od rodziców sporego zaangażowania, gdyż tylko wykonywany systematycznie, przyniesie oczekiwane rezultaty. Oprócz najczęściej przeprowadzanego masażu brzuszka wskazany jest także masaż stópek niemowlaka. Na stopach zlokalizowane są punkty akupresurowe, których łagodne uciskanie wpływa pozytywnie nie tylko na samopoczucie dziecka, ale i na pracę odpowiadających im narządom wewnętrznym.

Na czym polega masaż Shantala niemowląt?

Masaż Shantala to starożytna technika masażu małych dzieci, którą w 1976 r. zapoczątkował w Europie francuski położnik, Frederique Leboyer. Masaż opiera się na bardzo delikatnych, powolnych i wykonywanych w stałym rytmie ruchach. Główną techniką jest głaskanie. Na temat masażu Shantala niemowląt przeczytać można w książce autorstwa Joanny Kaczary pt. „Masaż niemowlęcia. Metoda Shantala”. Zabieg stanowi część tzw. rodzicielstwa bliskości, popularyzowanego przez amerykańskiego pediatrę, Williama Searsa oraz jego żonę, w którym podstawową rolę w prawidłowym rozwoju dziecka odgrywa więź z opiekunami.

Dziecko do masażu należy rozebrać. Od ostatniego posiłku powinno minąć co najmniej 30 minut. Temperatura w pomieszczeniu, gdzie masowane będzie dziecko, nie może być niższa niż 22℃. Do masażu potrzebne są oliwka na ręce i duży ręcznik na nogi. Najlepszym momentem na rozpoczęcie masowania niemowląt jest 2–3 miesiąc życia. Masaż powinien trwać co najmniej 10 minut, a najlepiej pół godziny i być wykonywany 2 razy dziennie – rano i przed wieczorną kąpielą. Jednakże gdy dziecko jest niespokojne i płacze, zabieg może trwać krócej i być wykonywany raz dziennie. Z masażu Shantala należy zrezygnować w przypadku zranień i chorób skóry, infekcji przebiegających z gorączką, chorób nowotworowych i zakaźnych.

Polecamy: Od kiedy stosować masaż Shantala dla niemowląt? Opis techniki

Jak masować niemowlaka techniką Shantala?

Nauka masażu Shantala nie stanowi większej trudności. Warto skorzystać ze specjalnych kursów, które składają się z części teoretycznej i praktycznej. Kosztują około 300 zł. Masaż niemowlaka przeprowadza się w kolejności: klatka piersiowa, ramiona, przedramiona, dłonie, brzuch, uda, podudzia, stopy, brzuch, grzbiet, twarz. Osoba masująca znajduje się w pozycji siedzącej. Dziecko w pozycji leżącej na plecach kładzie się w poprzek na kolanach masującego. Każdy ruch powtarza się od 3 do 9 razy.

Masaż klatki piersiowej wykonuje się całą dłonią. Zaczyna się od środka wzdłuż żeber i rozchodzi na boki. Następnie od środka głaska się do góry, a potem od biodra do przeciwległego ramienia. Przechodzi się do masowania kolistymi ruchami ramion. Obie dłonie kładzie się na rączce dziecka i delikatnie naciąg w przeciwnym kierunku. Palcem wskazującym i kciukiem głaska się przeguby dłoni. Kciukiem masuje się dłonie po obu stronach, a potem zgina się palce dziecka do wewnątrz dłoni. Przechodzi się do masażu brzucha od żeber do pachwin. Następnie podnosi i delikatnie puszcza się nogi dziecka, gładząc w tym czasie drugą ręką podbrzusze. Masaż nóg najpierw wykonuje się kciukiem, a później całą dłonią. Zaczyna się od pachwiny i kończy na stopie. Obie dłonie kładzie się na nodze i delikatnie naciąga w przeciwnym kierunku. Palcem wskazującym i kciukiem masuje się przeguby stóp. Kciukiem głaska się podeszwę, a potem wierzch stopy.

Do masażu pleców dziecko kładzie się na brzuchu. Jedną rękę kładzie się dziecku na karku, a następnie głaszcze je od karku do pośladków. Drugą rękę kładzie się na pośladkach, żeby stabilnie trzymać dziecko. Powraca się do leżenia na plecach i opuszkami palców wykonuje się masaż twarzy. Zaczyna się od środka czoła, przechodzi na boki przez skronie. Następnie kciukiem głaska się nos, brwi, powieki. Potem od brwi wzdłuż nosa wiedzie się placem do kącików ust i rozciąga je lekko na boki.

Polecamy: Wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt

Jakie są efekty masażu niemowląt techniką Shantala?

Masaż dla niemowląt Shantala relaksuje i wycisza, pozwala na wzmocnienie więzi z dzieckiem, które staje się bardziej otwarte i kontaktowe. Dziecko lepiej śpi i rzadziej cierpi na kolki jelitowe. Masaż pobudza krążenie, poprawia napięcie mięśniowe i zwiększa wydzielanie endorfin o działaniu przeciwbólowym. Przyspiesza proces regeneracji komórek skóry, co zapewnia zwiększenie produkcji sebum. Ułatwia karmienie, wspomaga rozwój prawidłowego połykania i oddychania oraz aparatu artykulacyjnego.

Masaż stópek niemowlaka

Sposób wykonania masażu stópek niemowlaka:

  • stopę dziecka ujmuje się obiema dłońmi, kciuki znajdują się na spodzie stopy, kciukami lekko uciska się i głaszcze od pięty do palców,
  • palcem wskazującym przejeżdża się po wewnętrznej krawędzi stopy od dużego palca do pięty,
  • kciukami naciska się na całą stopę w różnych miejscach,
  • każdy palec chwyta się w dwa palce i masuje ruchem, który przypomina nakręcanie zegarka. Palce można też lekko ugniatać,
  • kciuki znajdują się na wierzchu stopy, masuje się nimi wierzch od palców do zgięcia.

Zabiegi z zakresu refleksologii u dzieci stają się w ostatnim czasie bardzo popularne. Na stopie dziecka znajdują się punkty akupresury odpowiadające za:

  • pięta – łagodzenie bólu towarzyszącemu rośnięciu dziecka,
  • nad piętą – zaparcia, wzdęcia, kolki,
  • środek stopy – ból nadbrzusza i żołądka,
  • pod paluszkami, tzw. poduszki – oczyszczenie dróg oddechowych, ból w klatce piersiowej,
  • kontury palców – ból głowy przy ząbkowaniu.

Jak bezpiecznie trzymać niemowlę? Dowiesz się tego z filmu:  

Zobacz film: Zobacz film: Źródło: Dzień Dobry TVN  

Masaż brzuszka niemowlaka na zaparcia

Masaż brzuszka niemowlaka usprawnia proces trawienia i przyspiesza oddawanie gazów, łagodząc tym samym dość często występujący u małych dzieci problem zaparć. Masaż wykonuje się okrężnymi ruchami zgodnie ze wskazówkami zegara, najlepiej 3–4 razy dziennie.

Bibliografia:

1. Kaczara J., Masaż niemowlęcia. Metoda Shantala, Wrocław, ASTRUM, 2014.

2. Czarnecki T., Masaż Shantala dotyk miłości, „M JAK MAMA”, 2013, 2, s. 52-53.

3. Michalczak A., Chochowska M., Marcinkowski J.T., Ocena skuteczności stosowania Masażu Shantali u niemowląt, „Hygeia Public Health”, 2014, 49(3), s. 501-506.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Od kiedy stosować masaż Shantala dla niemowląt?
Opis techniki
Od kiedy stosować masaż Shantala dla niemowląt? Opis techniki TVN zdrowie
Masaż niemowlaka przed snem – jeden rytuał, wiele korzyści
Masaż niemowlaka przed snem – jeden rytuał, wiele korzyści Dzień Dobry TVN
Jak nosić noworodka, żeby nie zrobić mu krzywdy?
Jak nosić noworodka, żeby nie zrobić mu krzywdy? Dzień Dobry TVN
Jak masować brzuch niemowlaka?
Starosłowiański masaż brzucha i z użyciem baniek chińskich
Jak masować brzuch niemowlaka? Starosłowiański masaż brzucha i z użyciem baniek chińskich TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty