Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega domowe leczenie szumu w uszach?
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega domowe leczenie szumu w uszach?

IAN HOOTON/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Szum w uszach może być leczony domowymi sposobami tylko wówczas, gdy nie odpowiada za niego poważny problem zdrowotny. Żeby złagodzić odczuwany dyskomfort, można aplikować do ucha sok z cebuli, spożywać napar z ziela jemioły, suplementować cynk. Szczególne znaczenie ma higiena uszu.

Szum w uszach może być łagodnym objawem lub świadczyć o poważnej chorobie. W związku z tym osoby zmagające się z tą przypadłością powinny zasięgnąć specjalistycznej porady. W niektórych przypadkach szum w uszach może być leczony domowymi sposobami. Ważny jest relaks, spokojny sen, ograniczenie ekspozycji na hałas.

Domowe leczenie szumów usznych – prawidłowe czyszczenie uszu

Jedną z możliwych przyczyn powstania szumów usznych jest nagromadzenie woskowiny, czyli woskowatej substancji, wydzielanej w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Problem nadmiaru woskowiny dotyczy przede wszystkim osób w podeszłym wieku, ze zniekształceniami anatomicznymi, stosujących aparaty słuchowe czy zatyczki do uszu. W tym przypadku sprawdzi się domowe leczenie szumów usznych, polegające na regularnym i prawidłowym czyszczeniu uszu, a w razie powstania woskowego czopu – ewakuacji zalegającej substancji. Jedną z najpopularniejszych metod usuwania woskowiny są ogólnodostępne w aptece środki, które rozpuszczą i zmiękczą wosk uszny. Najczęściej mają postać kropli i sprayu. Innym sposobem jest płukanie ucha lekko ciepłą wodą pod niewielkim ciśnieniem. Nie powinno się korzystać z patyczków higienicznych, które mogą spowodować utknięcie woskowiny w przewodzie słuchowym. Niewskazane jest też świecowanie uszu.

Ograniczenie ekspozycji na hałas

Szumy uszne rozwinąć się mogą w wyniku długotrwałej ekspozycji na głośne dźwięki. Osoby zmagające się z tą uciążliwą przypadłością powinny unikać hałasu, nie słuchać głośno muzyki (zwłaszcza przez słuchawki). W przypadku narażenia na hałas w pracy zalecana jest odpowiednia odzież ochronna, która ogranicza odbiór dźwięków.

Domowe leczenie szumu w uszach – suplementacja minerałów

Zdaniem niektórych badaczy szumy uszne mogą być powodowane niedoborem składników mineralnych, takich jak cynk, magnez i potas. Po wykonaniu odpowiednich badań pozwalających ocenić ich poziom w organizmie można rozpocząć suplementację i wzbogacić dietę o produkty bogate w mikroskładniki. Badania dowodzą, że podawanie osobom starszym, doświadczających szumów usznych suplementów z cynkiem doprowadziło w wielu przypadkach do zmniejszenia ich nasilenia.

Szum w uchu a inne sposoby leczenia

Niektóre domowe sposoby leczenia szumu w uchu oparte są na naturalnych składnikach. Dolegliwość łagodnieje przy aplikowaniu do ucha soku z cebuli, który ma właściwości antybiotyczne, oczyszcza przewód słuchowy i zmniejsza podrażnienia wywołane infekcją. Sok z cebuli jest prosty w przygotowaniu. Obrane ze skórki warzywo sieka się na małe kawałki i podgrzewa w kuchence mikrofalowej przez 2 minuty. Następnie odstawia się je na kwadrans i odcedza sok. Do ucha wprowadza się 2–3 krople preparatu, po czym na kilka minut odchyla głowę. Następnie przechyla się ją tak, by sok mógł wypłynąć i oczyścić ucho. Zabieg powinno się przeprowadzać 3 razy w tygodniu.

W domowym leczeniu szumu w uszach (zwłaszcza spowodowanych problemami z krążeniem) wykorzystać można napar z ziela jemioły, który dodatkowo łagodzi zawroty głowy, zaburzenia krążenia i rytmu serca. Herbatę przyrządza się poprzez zalanie 1 czubatej łyżeczki ziela jemioły 1 szklanką zimnej, przegotowanej wody. Miksturę odstawia się na 10–12 godzin, podgrzewa i spożywa 3 razy dziennie po szklance. Innym ziołem stosowanym wspomagająco w terapii szumów usznych jest miłorząb japoński. Poprawia przepływ krwi i zwalcza stan zapalny w naczyniach krwionośnych. Pomocna okazać się może także mięta polej, znana z właściwości przeciwzapalnych i relaksujących.

Zalecenia wspomagające leczenie szumu w uszach

Aby ograniczyć szum w uszach, zapobiegać mu i wzmocnić efekty leczenia, warto przestrzegać następujących zaleceń:

  • unikać przebywania i zasypiania w całkowitej ciszy, bo wówczas szumy są głośniejsze, najlepiej pozostawać w towarzystwie naturalnych, cichych dźwięków, które stanowić będą tło dla szumu,
  • nie stosować stoperów, czyli zatyczek do uszu,
  • przestrzegać stałej pory kładzenia się spać, unikać alkoholu, kofeiny, obfitych posiłków i intensywnych ćwiczeń przed snem, zadbać o wystarczającą ilość snu – wypoczęte osoby odbierają szumy uszne mniej intensywnie,
  • w przypadku współistniejącego niedosłuchu używać aparatu słuchowego,
  • prowadzić prozdrowotny styl życia – podejmować aktywność fizyczną, przestrzegać zrównoważonej diety,
  • pozytywnie myśleć, koncentrować się na przyjemnych rzeczach, stosować techniki relaksacyjne (np. jogę, medytację), przed zasypianiem nie absorbować mózgu problemami, a starać się odstresować i wyciszyć,
  • unikać oziębienia ciała,
  • unikać nadmiernego przyjmowania środków farmakologicznych, najlepiej odstawić lub zmniejszyć dawki leków, które mogą powodować szumy w uszach (tylko po konsultacji i pod kontrolą lekarza),
  • powoli wynurzać się podczas nurkowania, co sprawi, że poziom ciśnienia w głowie odpowiednio się wyrówna,
  • leczyć towarzyszące szumom schorzenia, w tym zwłaszcza nadciśnienie tętnicze krwi i inne choroby układu krążenia, hipercholesterolemię, choroby tarczycy.

Zobacz film: Kiedy warto zgłosić się do laryngologa?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. P.B. Bull, Wykłady z otorynolaryngologii, Via Medica, Gdańsk 1999.

2. S. Kowalska, W. Sułkowski, Szumy uszne w uszkodzeniach słuchu spowodowanych hałasem, [w:] „Medycyna po Pracy”, 2001, 52, s. 305–313.

3. G.E. Shambaugh, Zinc: the neglected nutrient, [w:] “American Journal of Otolaryngology”, 1989, 10(2), s. 156–160.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
82
11
Polecamy
Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi?
Domowe sposoby
Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi? Domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Co na zajady?
Jak się ich skutecznie pozbyć?
Co na zajady? Jak się ich skutecznie pozbyć? Dzień Dobry TVN
Co oznacza dzwonienie w uszach?
Przyczyny i leczenie szumów usznych
Co oznacza dzwonienie w uszach? Przyczyny i leczenie szumów usznych TVN zdrowie
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby