Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega domowe leczenie szumu w uszach?
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega domowe leczenie szumu w uszach?

IAN HOOTON/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Szum w uszach może być leczony domowymi sposobami tylko wówczas, gdy nie odpowiada za niego poważny problem zdrowotny. Żeby złagodzić odczuwany dyskomfort, można aplikować do ucha sok z cebuli, spożywać napar z ziela jemioły, suplementować cynk. Szczególne znaczenie ma higiena uszu.

Szum w uszach może być łagodnym objawem lub świadczyć o poważnej chorobie. W związku z tym osoby zmagające się z tą przypadłością powinny zasięgnąć specjalistycznej porady. W niektórych przypadkach szum w uszach może być leczony domowymi sposobami. Ważny jest relaks, spokojny sen, ograniczenie ekspozycji na hałas.

Domowe leczenie szumów usznych – prawidłowe czyszczenie uszu

Jedną z możliwych przyczyn powstania szumów usznych jest nagromadzenie woskowiny, czyli woskowatej substancji, wydzielanej w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Problem nadmiaru woskowiny dotyczy przede wszystkim osób w podeszłym wieku, ze zniekształceniami anatomicznymi, stosujących aparaty słuchowe czy zatyczki do uszu. W tym przypadku sprawdzi się domowe leczenie szumów usznych, polegające na regularnym i prawidłowym czyszczeniu uszu, a w razie powstania woskowego czopu – ewakuacji zalegającej substancji. Jedną z najpopularniejszych metod usuwania woskowiny są ogólnodostępne w aptece środki, które rozpuszczą i zmiękczą wosk uszny. Najczęściej mają postać kropli i sprayu. Innym sposobem jest płukanie ucha lekko ciepłą wodą pod niewielkim ciśnieniem. Nie powinno się korzystać z patyczków higienicznych, które mogą spowodować utknięcie woskowiny w przewodzie słuchowym. Niewskazane jest też świecowanie uszu.

Ograniczenie ekspozycji na hałas

Szumy uszne rozwinąć się mogą w wyniku długotrwałej ekspozycji na głośne dźwięki. Osoby zmagające się z tą uciążliwą przypadłością powinny unikać hałasu, nie słuchać głośno muzyki (zwłaszcza przez słuchawki). W przypadku narażenia na hałas w pracy zalecana jest odpowiednia odzież ochronna, która ogranicza odbiór dźwięków.

Domowe leczenie szumu w uszach – suplementacja minerałów

Zdaniem niektórych badaczy szumy uszne mogą być powodowane niedoborem składników mineralnych, takich jak cynk, magnez i potas. Po wykonaniu odpowiednich badań pozwalających ocenić ich poziom w organizmie można rozpocząć suplementację i wzbogacić dietę o produkty bogate w mikroskładniki. Badania dowodzą, że podawanie osobom starszym, doświadczających szumów usznych suplementów z cynkiem doprowadziło w wielu przypadkach do zmniejszenia ich nasilenia.

Szum w uchu a inne sposoby leczenia

Niektóre domowe sposoby leczenia szumu w uchu oparte są na naturalnych składnikach. Dolegliwość łagodnieje przy aplikowaniu do ucha soku z cebuli, który ma właściwości antybiotyczne, oczyszcza przewód słuchowy i zmniejsza podrażnienia wywołane infekcją. Sok z cebuli jest prosty w przygotowaniu. Obrane ze skórki warzywo sieka się na małe kawałki i podgrzewa w kuchence mikrofalowej przez 2 minuty. Następnie odstawia się je na kwadrans i odcedza sok. Do ucha wprowadza się 2–3 krople preparatu, po czym na kilka minut odchyla głowę. Następnie przechyla się ją tak, by sok mógł wypłynąć i oczyścić ucho. Zabieg powinno się przeprowadzać 3 razy w tygodniu.

W domowym leczeniu szumu w uszach (zwłaszcza spowodowanych problemami z krążeniem) wykorzystać można napar z ziela jemioły, który dodatkowo łagodzi zawroty głowy, zaburzenia krążenia i rytmu serca. Herbatę przyrządza się poprzez zalanie 1 czubatej łyżeczki ziela jemioły 1 szklanką zimnej, przegotowanej wody. Miksturę odstawia się na 10–12 godzin, podgrzewa i spożywa 3 razy dziennie po szklance. Innym ziołem stosowanym wspomagająco w terapii szumów usznych jest miłorząb japoński. Poprawia przepływ krwi i zwalcza stan zapalny w naczyniach krwionośnych. Pomocna okazać się może także mięta polej, znana z właściwości przeciwzapalnych i relaksujących.

Zalecenia wspomagające leczenie szumu w uszach

Aby ograniczyć szum w uszach, zapobiegać mu i wzmocnić efekty leczenia, warto przestrzegać następujących zaleceń:

  • unikać przebywania i zasypiania w całkowitej ciszy, bo wówczas szumy są głośniejsze, najlepiej pozostawać w towarzystwie naturalnych, cichych dźwięków, które stanowić będą tło dla szumu,
  • nie stosować stoperów, czyli zatyczek do uszu,
  • przestrzegać stałej pory kładzenia się spać, unikać alkoholu, kofeiny, obfitych posiłków i intensywnych ćwiczeń przed snem, zadbać o wystarczającą ilość snu – wypoczęte osoby odbierają szumy uszne mniej intensywnie,
  • w przypadku współistniejącego niedosłuchu używać aparatu słuchowego,
  • prowadzić prozdrowotny styl życia – podejmować aktywność fizyczną, przestrzegać zrównoważonej diety,
  • pozytywnie myśleć, koncentrować się na przyjemnych rzeczach, stosować techniki relaksacyjne (np. jogę, medytację), przed zasypianiem nie absorbować mózgu problemami, a starać się odstresować i wyciszyć,
  • unikać oziębienia ciała,
  • unikać nadmiernego przyjmowania środków farmakologicznych, najlepiej odstawić lub zmniejszyć dawki leków, które mogą powodować szumy w uszach (tylko po konsultacji i pod kontrolą lekarza),
  • powoli wynurzać się podczas nurkowania, co sprawi, że poziom ciśnienia w głowie odpowiednio się wyrówna,
  • leczyć towarzyszące szumom schorzenia, w tym zwłaszcza nadciśnienie tętnicze krwi i inne choroby układu krążenia, hipercholesterolemię, choroby tarczycy.

Zobacz film: Kiedy warto zgłosić się do laryngologa?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. P.B. Bull, Wykłady z otorynolaryngologii, Via Medica, Gdańsk 1999.

2. S. Kowalska, W. Sułkowski, Szumy uszne w uszkodzeniach słuchu spowodowanych hałasem, [w:] „Medycyna po Pracy”, 2001, 52, s. 305–313.

3. G.E. Shambaugh, Zinc: the neglected nutrient, [w:] “American Journal of Otolaryngology”, 1989, 10(2), s. 156–160.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
9
Polecamy
Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi?
Domowe sposoby
Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi? Domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Jak szybko i skutecznie oczyścić organizm z toksyn?
Jak szybko i skutecznie oczyścić organizm z toksyn? Dzień Dobry TVN
Co oznacza dzwonienie w uszach?
Przyczyny i leczenie szumów usznych
Co oznacza dzwonienie w uszach? Przyczyny i leczenie szumów usznych TVN zdrowie
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?