Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega chelatowanie włosów? Jaki powinien być szampon chelatujący?
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega chelatowanie włosów? Jaki powinien być szampon chelatujący?

młoda kobieta z mokrymi włosami rozczesuje włosy palcami.

Fot. puhhha / Getty Images

Chelatowanie włosów przeprowadza się przy użyciu szamponów zawierających sole sodowe, kwasu etylenodiaminotetraoctowego (EDTA). Zabieg podejmowany jest w celu usunięcia osadów i zniwelowania efektów działania na włosy twardej wody.

Twarda woda predysponuje do wielu zaburzeń kondycji skóry głowy i włosów. Sprawia, że włosy stają się przesuszone i łamią się, a końcówki rozdwajają się. Pomocne okazuje się wówczas chelatowanie włosów. Zabieg skutecznie oczyszcza włosy z nagromadzonego na ich powierzchni osadu z wody. Jego efekty wynikają z działania EDTA, który ma zdolność do wiązania jonów metali odpowiedzialnych za twardość wody.

Na czym polega chelatowanie włosów?

Winowajcą wielu problemów z włosami i skórą głowy jest twarda woda, która przyczynia się do stopniowej utraty warstwy ochronnej włosów. Rozwiązaniem jest wówczas chelatowanie włosów. To zabieg kosmetyczny, który opiera się na stosowaniu szamponów zawierających sole sodowe EDTA. To kwas wersenowy (z łac. Acidum edeticum) o wzorze sumarycznym C10H16N2O8. W Klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej, która porządkuje produkty medyczne, figuruje pod numerem V03 AB03, gdzie V to główna grupa anatomiczna Różne, 03 oznacza Pozostałe środki lecznicze, AB – Odtrutki, a 03 – Sole kwasu wersenowego. Według nomenklatury systematycznej Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (z ang. International Union of Pure and Applied Chemistry, IUPAC) kwas wersenowy nazywany jest kwasem etylenodiaminotetraoctowym. Ten organiczny związek chemiczny ma zdolność wiązania osadów mineralnych i usprawnia ich spływanie podczas płukania włosów po umyciu. Jon związany w kompleks z EDTA traci zdolność do utwardzania wody. Działanie EDTA wzmocnić można wcześniej przeprowadzonym zabiegiem olejowania włosów z wykorzystaniem oleju kokosowego. Dodatkowo kwasy EDTA pełnią w kosmetyce rolę konserwantów i stabilizatorów. Działają przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Zabieg chelatowania polecany jest w sposób szczególny posiadaczom włosów o wysokiej porowatości i twardości kranowej wody, na którą wpływa stopień zawartości jonów wapnia, magnezu i innych metali.

Polecamy: Wzmocnienie włosów – zioła, dieta, olejowanie, suplementy diety

Czy nakładanie na włosy oleju pomaga? Sprawdź:

Zobacz film: Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry tVN

Chelatowanie włosów – efekty

Chelatowanie włosów przynosi korzystne efekty. Regeneruje włosy zniszczone działaniem twardej wody i skutecznie usuwa nagromadzony na ich powierzchni osad. Doskonale zwalcza problem rozdwajających się końcówek. Dzięki niemu włosy przestają się plątać i puszyć oraz stają się mniej szorstkie. Chelatowanie zwalcza problem matowienia i przesuszenia włosów, które stają się gładsze w dotyku, bardziej błyszczące i miękkie oraz lepiej się układają. Dodatkowo pomaga przywrócić naturalny poziom pH skóry głowy, łagodzi uczucie ściągnięcia i swędzenie. Należy nadmienić, że przygotowuje też włosy do przyjęcia substancji odżywiających i nawilżających, znajdujących się w innych produktach.

Polecamy: Zabiegi na włosy – keratyna, regeneracja, wzmocnienie

Jaki powinien być szampon chelatujący?

Szampon chelatujący to produkt, który nabyć można w większości aptek, drogerii i dzięki sprzedaży internetowej. Na wykazie jego składników powinien się znajdować tetrasodium EDTA lub disodium EDTA. Dość często na opakowaniu takich produktów umieszczone jest określenie typu „oczyszczający”. Ceny produktu mogą się różnić w zależności od producenta i składu. Średni koszt opakowania 300 ml wynosi 25 zł.

Sole EDTA można znaleźć nie tylko w kosmetykach drogeryjnych, ale też w szamponach przeznaczonych dla osób korzystających z basenów i pływaków. Silnie chlorowana woda basenowa działa niszcząco na włosy, mimo iż pokrywa się je czepkiem. Niestety produkty te są nieco droższe, lecz przy tym skuteczniejsze i bardziej wydajne.

Jak dbać o włosy, żeby były piękne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak myć włosy szamponem chelatującym?

Mycie włosów szamponem chelatującym rozpoczyna się od zwilżenia ich letnią wodą, a następnie po nałożeniu preparatu masuje się je od połowy długości aż po końcówki w kierunku odwrotnym do ułożenia łusek. Szampon powinno pozostawić się na kilka minut na głowie, po czym spłukać najlepiej z użyciem przefiltrowanej wody. Jak często chelatować włosy? Szampon zawierający EDTA warto stosować raz w tygodniu.

Polecamy: Włosy suche, zniszczone farbowaniem, stylizacją – jak je odżywić?

Chelatowanie włosów a henna

Henna jest naturalną metodą koloryzacji włosów. Stanowi doskonałą alternatywę dla zawierających wiele chemicznych składników farb. Zaleca się, by przed nałożeniem henny przeprowadzić zabieg chelatowania włosów, dzięki czemu henna lepiej wniknie we włosy.

Inne sposoby chelatowania włosów

Samodzielnie można przygotować wodę chelatującą. W tym celu potrzebne będą 1/3 łyżeczki kwasku cytrynowego i 3 l wody. Składniki miesza się dokładnie i odstawia na 15 minut, po czym przelewa i płucze włosy uzyskaną miksturą. Inną propozycją jest użycie domowej roboty maseczki chelatującej. Do jej przygotowania potrzebne są: 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego, tabletka witaminy C 200 mg, 3 łyżki odżywki bez protein i filmformerów. Po połączeniu składników maskę nakłada się na włosy i po 20 minutach spłukuje letnią wodą.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
1
Polecamy
Mydło do mycia włosów – jak je stosować?
Zasady
Mydło do mycia włosów – jak je stosować? Zasady Dzień Dobry TVN
Domowa pielęgnacja włosów.
Sprawdź przepisy na odżywcze maseczki
Domowa pielęgnacja włosów. Sprawdź przepisy na odżywcze maseczki Dzień Dobry TVN
Keratynowe prostowanie włosów – na czym polega i jakie są jego efekty?
Keratynowe prostowanie włosów – na czym polega i jakie są jego efekty? TVN zdrowie
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia TVN zdrowie
Komentarze (1)
emka22
bardzo przydatny artykuł jednak nie dałabym na włosy kwasku cytrynowego czy cytryny. Zwróćcie uwagę następnym razem na porowatość włosów, ponieważ wymieniony olej kokosowy jest dobry tylko dla osóby włosami niskoporowatymi, a takich w polsce jest mało :)
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?