Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na co pomaga Turmeric? Sprawdzamy, jakie ma działanie i skutki uboczne
menu
Polub nas na Facebooku

Na co pomaga Turmeric? Sprawdzamy, jakie ma działanie i skutki uboczne

Getty Images

Turmeric to nic innego, jak kurkuma w tabletkach. Przyprawa ta znana jest głównie z kuchni azjatyckiej. Okazje się jednak, że także w medycynie znalazło się dla niej miejsce.

Kurkuma to przyprawa, która pochodzi z Indii. I choć dostępna jest na polskim rynku już od dawna, z roku na rok wzrasta jej popularność. Ludzie sięgają bowiem po nią nie tylko ze względu na smak czy kolor, jaki może nadać naszej potrawie, lecz także w związku z jej prozdrowotnymi właściwościami. Jeśli jednak nie chcesz dodawać jej do swoich potraw, wiedz, że istnieje alternatywa w postaci tabletek. Jak stosować ten preparat? Na co konkretnie pomaga i z jakimi skutkami ubocznymi trzeba się liczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Turmeric – jakie ma działanie i na co pomaga?

Ten suplement diety ze względu na zawartość kurkumy ma naprawdę szerokie zastosowanie. Producent preparatu poleca jego zażywanie przy katarze siennym, depresji, a także zapaleniu kości i stawów. Uważa się również, że Turmeric pomaga obniżyć wysoki cholesterol oraz pomóc tym, którzy zmagają się z chorobą wrzodową żołądka, popromiennym zapaleniem skóry czy astmą. Badania dowodzą, że przyjmowanie tego suplementu jest dobrym rozwiązaniem także dla tych ze słabą pamięcią i koncentracją. Mówi się także, że przyjmowanie kurkumy może zapobiec chorobie Alzheimera. Lecz gdyby tego było mało, Turmeric powinny wybierać też osoby z cukrzycą i po leczeniu chemioterapią. Uważa się również, że świetnie radzi sobie z PMSem czy bólem zęba czy bolesnymi i uporczywymi miesiączkami.

Turmeric – jakie ma skutki uboczne?

Turmeric, jak każdy wyrób medyczny, może przynieść również niepożądane działania. Pamiętaj jednak, że nie muszą one pojawić się u każdego, kto przyjmuje suplement diety, a poza tym mogą wystąpić z różną siłą. W przypadku zażywania kurkumy w tabletkach odnotowano takie skutki uboczne jak: nudności, niestrawność, zawroty głowy i biegunki. Nie zapominaj również, że gdy tego typu dolegliwości spotkają i ciebie po przyjmowaniu tego preparatu, warto skonsultować to z lekarzem – szczególnie, gdy szybko nie ustąpią. Działania niepożądane dobrze jest także zgłosić do producenta suplementu.

Turmeric – dawkowanie i zachowanie ostrożności

Działania niepożądane występują często wtedy, gdy źle przyjmujemy dany preparat. W jaki sposób zażywać więc Turmeric? Dwa razy dziennie przed posiłkiem. Suplementu ten nie należy zażywać ciągiem dłużej niż 12 miesięcy – po tym czasie należy zrobić sobie choć krótką przerwę. Warto też wiedzieć, że preparatu tego nie powinno się przyjmować w ciąży, a także w okresie karmienia piersią. Poza tym po przyjmowaniu Turmericu mogą nasilić się problemy z woreczkiem żółciowym, zmniejszyć krzepliwość krwi, obniżyć poziom cukru u cukrzyków, a także poziom testosteronu u mężczyzn (obniża się wtedy ruchliwość plemników, czyli także i płodność).

Kurkuma – zastrzyk urody

Czy wiesz, że kurkumę wykorzystuje się także jako barwnik przy produkcji kolorowych kosmetyków? Poza tym olejki z kurkumy są jednym ze składników perfum. Warto także wiedzieć, że również w domowych warunkach można stworzyć preparaty, które wspomogą twoją codzienną pielęgnację. Przykład? Maseczka, która walczy z trądzikiem, redukuje przebarwienia i zaczerwienienia oraz spłyca zmarszczki. Jak ją wykonać? Przygotuj mieszankę z jednej łyżeczki kurkumy, jednej łyżeczki miodu i jednej łyżeczki jogurtu naturalnego. Gdy uzyskasz konsystencję kremu, nałóż ją na twarz i pozostaw ok. 15 minut. Następnie opłucz buzię wodą i osusz ręcznikiem. Stosuj maskę raz w tygodniu.

Zobacz film: Kurkuma w codziennej diecie

Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
100
9
Polecamy
Ostropest plamisty – działanie, właściwości i dawkowanie.
Sprawdź, na co pomaga i jak go stosować
Ostropest plamisty – działanie, właściwości i dawkowanie. Sprawdź, na co pomaga i jak go stosować Dzień Dobry TVN
Olejek cynamonowy zdziała cuda w walce...
z trądzikiem!
Jak go zrobić samemu?
Olejek cynamonowy zdziała cuda w walce... z trądzikiem! Jak go zrobić samemu? Dzień Dobry TVN
Piperyna – właściwości, skuteczność, dawkowanie, skutki uboczne oraz przeciwwskazania
Piperyna – właściwości, skuteczność, dawkowanie, skutki uboczne oraz przeciwwskazania TVN zdrowie
Epiduo - lek na trądzik w żelu.
Jakie jest jego dawkowanie, działanie i skutki uboczne?
Epiduo - lek na trądzik w żelu. Jakie jest jego dawkowanie, działanie i skutki uboczne? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?