Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na co pomaga ssanie oleju kokosowego, sezamowego lub słonecznikowego? Co warto wiedzieć o tej metodzie?
menu
Polub nas na Facebooku

Na co pomaga ssanie oleju kokosowego, sezamowego lub słonecznikowego? Co warto wiedzieć o tej metodzie?

NAN

Fot: nenetus / fotolia.com

Ssanie oleju to terapia medycyny ajurwedyjskiej, która sięga blisko 3 tysięcy lat. Wymaga użycia około 1 łyżki oleju – zwykle oleju kokosowego, sezamowego lub słonecznikowego i ssania go w ustach przez około 20 minut. Po upływie tego czasu olej się wypluwa.

Ssanie oleju pomaga zapobiec problemom w jamie ustnej (np. zapaleniu dziąseł) i wspiera walkę z bakteriami, które powodują nieświeży oddech. Zalecany w tej metodzie jest olej kokosowy. Choć można uzyskać te same korzyści bakteriobójcze z olejem sezamowym lub słonecznikowym. Dodatkową zaletą tego pierwszego jest zawartość kwasu laurynowego, dobrze znanego ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, co czyni ssanie oleju kokosowego jeszcze bardziej skutecznym.

Ssanie oleju – podstawowe zalecenia

Czas trwania ssania oleju powinien wynosić od 5 do 20 minut. Im dłuższe ssanie, tym więcej bakterii zostanie usuniętych. Należy zacząć od 5 minut dziennie. Jeśli szczęka zaczyna boleć trzeba zwolnić na kilka minut, nie przerywając ssania. Oleju nie wolno połykać podczas ssania. Jeśli metoda ta sprawia trudność lub dyskomfort, prawdopodobnie oleju jest zbyt dużo. Należy wtedy usunąć zawartość z ust i spróbować ponownie z mniejszą ilością (pół łyżeczki lub cała łyżeczka). Nie powinno się wypluwać oleju po skończonym zabiegu do zlewu, ponieważ może on zatkać rury. Nie należy pomijać szczotkowania zębów i używania nici dentystycznej. Ssanie oleju nigdy nie powinno zastępować rutynowych wizyt stomatologicznych i codziennej higieny jamy ustnej. Ponadto nie przyczynia się ono do leczenia próchnicy zębów, ale dobrze uzupełnia proces jej zapobiegania.

Zobacz także: Masło kokosowe a olej kokosowy – czy istnieją różnice? Właściwości i zastosowanie tłuszczu kokosowego.

Zobaczcie, co warto wiedzieć o oleju kokosowym:

Zobacz film: Moda na olej kokosowy. Źródło: Wiem, co jem

Jak ssać olej?

Ssanie oleju może wydawać się skomplikowane, ale takie nie jest. Na wstępie należy upewnić się, że podczas tej metody stosuje się czysty, nierafinowany (naturalny) olej kokosowy, który nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Można też zastosować olej słonecznikowy.

Ssanie oleju rozpoczyna się wcześnie rano, najlepiej na czczo. Należy delikatnie wlać 1–2 łyżki oleju kokosowego do ust i łagodnie ssać go między zębami przez około 10–20 minut. Po tym czasie wypluwa się olej do kosza, a następnie płucze usta ciepłą wodą (można dodać łyżeczkę soli w celu uzyskania dodatkowych właściwości przeciwbakteryjnych) i szczotkuje zęby, tak jak zwykle.

Zaleca się, aby olej ssać 3 do 4 razy w tygodniu. Jeśli 10–20 minut wydaje się zbyt długim czasem, metodę można zastosować podczas porannego prysznica. Można to robić także podczas prac domowych w domu.

Ssanie oleju – na co pomaga?

Metoda ssania oleju była stosowana od wieków w Indiach jako tradycyjny sposób na:

  • nieświeży oddech,
  • utratę zębów,
  • krwawienie dziąseł,
  • stan zapalny w jamie ustnej,
  • wybielenie zębów,
  • zwalczanie suchości w gardle,
  • zapobieganie próchnicy,
  • nawilżenie pękniętych ust,
  • wzmocnienie zębów i dziąseł.

Jakie efekty daje ssanie oleju?

Ssanie oleju kokosowego jest jednym z najlepszych sposobów usuwania bakterii i pielęgnacji zdrowych zębów i dziąseł. Jest to jedna z najlepszych metod naturalnego wybielania zębów i tworzenia czystego, antyseptycznego środowiska w ustach, które przyczynia się do zapobiegania próchnicy i chorobom przyzębia.

Ssanie oleju jest techniką ajurwedyjską, która ostatnio stała się bardzo popularna jako środek zapobiegawczy dla wielu różnych schorzeń. Stosując tę metodę można uniknąć wielu chorób przewlekłych. Terapia olejowa pełni funkcję profilaktyczną i leczniczą. Najbardziej interesującym aspektem stosowania tej metody jest jej prostota.

Oprócz ssania oleju zalecane jest również płukanie jamy ustnej w celu oczyszczenia organizmu poprzez oddziaływanie na strefy znajdujące się na powierzchni języka, które odpowiadają poszczególnym narządom wewnętrznym, takim jak nerki, płuca, wątroba, serce, jelita cienkie, żołądek, okrężnica i kręgosłup. Działanie tej metody podobne jest do refleksologii. Jest ona szczególnie przydatna w przypadku osób, które mają przeciwwskazania do szczotkowania zębów, takie jak wrzód w jamie ustnej czy tendencja do wymiotów.

Rezultaty widoczne są w ciągu tygodnia. Większość osób dostrzega czyste zęby i zmianę zapachu z ust. W ciągu miesiąca niektórzy doświadczyli efektu zdrowszych dziąseł.

Ssanie oleju – skutki uboczne

U niektórych osób na skutek ssania oleju może wystąpić uwolnienie śluzu w gardle lub nosie. Jest to nieszkodliwe, ale jeśli wywołuje dyskomfort, należy wcześniej wydmuchać nos. Czasami osoby ssące olej doświadczają bólu żuchwy. Jeśli to nastąpi, warto łagodniej stosować tę metodę i z czasem dostosować technikę do tego rodzaju ćwiczenia.

Czy naturalne preparaty można przedawkować? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy można przedawkować naturalne preparaty? Źródło: Wiem, co kupuję

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
470
39
Polecamy
Ssanie oleju kokosowego – na co pomaga?
Ssanie oleju kokosowego – na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Kurkuma na wybielanie zębów – zastosowanie przyprawy w kosmetyce
Kurkuma na wybielanie zębów – zastosowanie przyprawy w kosmetyce Dzień Dobry TVN
Halitoza - przyczyny, objawy i możliwości leczenia
Halitoza - przyczyny, objawy i możliwości leczenia TVN zdrowie
Wybielanie zębów węglem, czyli domowe metody na piękny uśmiech
Wybielanie zębów węglem, czyli domowe metody na piękny uśmiech TVN zdrowie
Komentarze (2)
Ola
Tak ....każdy olej się nadaje .
Czytaj całość
Ninaarcz
Czy można zamias oleju kokosowego używać olej lniany ?
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty