Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mydło aleppo – skład i właściwości. Jakie daje efekty?
menu
Polub nas na Facebooku

Mydło aleppo – skład i właściwości. Jakie daje efekty?

NAN

Fot: mallmo / fotolia.com

Mydło aleppo zawdzięcza swoje właściwości i skład tradycyjnej recepturze sprzed 2000 lat. Do dzisiaj wykonywane jest ręcznie, jak miało to miejsce w starożytności, co gwarantuje, że jest ono w pełni naturalne.

Mydło aleppo polecane jest osobom z każdym rodzajem skóry, wyjątkowo dobrze działa na trądzik i zmiany zapalne, takie jak atopowe zapalenie skóry. W zależności od potrzeb i rodzaju skóry można wybrać produkt o różnej zawartości olejku laurowego, a także z dodatkami.

Co to jest i jak powstaje mydło aleppo?

Mydło aleppo jest kosmetykiem pochodzącym z rejonów obecnej Syrii. Zaczęto je wytwarzać jeszcze w starożytnej Mezopotamii, korzystając z dostępnych naturalnych składników – oliwy z oliwek oraz olejku laurowego. Przypuszcza się, że idea mydła i podstawowe zasady jego produkcji powstały właśnie w tych rejonach, a do Europy przywieźli je powracający z wypraw krzyżowych rycerze.

Tradycyjne mydło aleppo było gotowane przez kilka dni w wielkich kadziach z wodą i ługiem, a następnie formowane ręcznie i leżakowane przez 6–9 miesięcy, aby nabrać pełni właściwości.

Obecnie najczęściej produkowane jest na zimno, dzięki czemu oliwa z oliwek i olejki eteryczne w mniejszym stopniu tracą na wartości. Metoda wytwarzania pozostała jednak taka sama, jak przed wiekami.

Jaki skład ma mydło aleppo?

Mydło aleppo najczęściej powstaje z połączenia oliwy z oliwek z olejem laurowym. Moc mydła zależy od jego składu – najdelikatniejsze są te zawierające samą oliwę z oliwek lub o niskim stężeniu olejku laurowego (10-20%). Dodatkowo mogą zostać dodane różne inne naturalne składniki, w sprzedaży dostępne są mydła aleppo z olejkami eterycznymi, czarnuszką i czerwoną glinką.

Mydło aleppo – właściwości

Tradycyjnie wykonane mydło dzięki długiemu okresowi leżakowania jest bardzo twarde i powoli się zużywa. Producenci twierdzą, że 200 g produktu wystarcza na 3 miesiące użytkowania. Mydło aleppo powinno się też unosić na wodzie, po czym łatwo można rozpoznać, czy zostało się oszukanym przy zakupie.

Można go używać do mycia ciała, twarzy, włosów, a nawet zamiast pianki do golenia. Dodatkowo nie przesusza ono skóry, ale wspiera odpowiedni poziom natłuszczenia. Dzięki obecnym w nim przeciwutleniaczom chroni przed czynnikami zewnętrznymi i spowalnia procesy starzenia.

Olejek laurowy zawarty w mydle działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, grzybobójczo i łagodzi swędzenie. Stosowany na skórę poprawia jej ukrwienie, koloryt i zapobiega przetłuszczaniu, natomiast włosy nabłyszcza i zapobiega ich wypadaniu. [*]

Zobacz film: Jakie mydło możemy kupić w sklepach? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

20%, 40% czy 50% – które mydło aleppo wybrać?

Oznaczenia liczbowe przy nazwie mydła aleppo określają zawartość olejku laurowego. Tradycyjnie zawierało ono stężenie nie wyższe niż 20%, jednak dzisiaj można kupić nawet 40, 50 czy 70%.

Wybór odpowiedniego mydła aleppo zależy od potrzeb danej osoby, choć zaleca się zaczęcie od stężenia nie wyższego niż 5% i obserwowanie reakcji skórnych.

Mydła o niższym stężeniu olejku – 20%, mają silne właściwości natłuszczające i łagodne działanie, mogą być więc stosowane do codziennego użytku. Mydło aleppo 40 czy 50% są już klasyfikowane jako mydła lecznicze i powinny być używane tylko przez pewien czas – mają silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i antyzapalne.

Mydła aleppo 70% nie stosuje się nigdy na skórę, ale można je wykorzystywać do prania.

Mydło aleppo na trądzik

Mydło aleppo o stężeniu 40–50% doskonale działa jako produkt leczniczy na trądzik. Reguluje ono nadmierne przetłuszczanie się skóry, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu zmiany skórne szybciej się goją. Ponadto nie zatyka ono porów.

Mydło aleppo na włosy

Mydło aleppo może być stosowane jako szampon. Olejek laurowy sprawia, że włosy stają się mocniejsze i nabierają zdrowego blasku. Działanie przeciwgrzybicze umożliwia pozbycie się łupieżu, a łagodne właściwości nawilżające przywracają właściwy stan skórze głowy.

Mydło aleppo dla niemowląt

Mydło aleppo jest bezpiecznym środkiem do kąpieli dla niemowląt, należy jednak wybrać produkt zawierający nie więcej niż 5% olejku laurowego. Jest ono bardzo delikatnie i nawilża skórę, dzięki czemu w większości przypadków nie trzeba już stosować oliwki.

Zobacz film: Mydło dla dzieci. Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Mydło aleppo – rodzaje

Mydło aleppo z czarnuszką ma wzmocnione właściwości. Olej wytłaczany z nasion tej rośliny charakteryzuje się dużą zawartością witaminy E, działaniem przeciwtrądzikowym, przeciwzapalnym, bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym.

Mydło aleppo z czerwoną glinką odżywia skórę, pomaga na pękające naczynka, pobudza procesy odbudowy komórek i zwęża pory. Polecane jest do pielęgnacji cery trądzikowej i przetłuszczającej się.

Czarne mydło aleppo powstaje ze zmiażdżonych czarnych oliwek i powinno pozostawać na skórze przez parę minut, dzięki czemu złuszcza stary naskórek. Doskonale oczyszcza, zmiękcza, wygładza i odżywia skórę. Osoby ze skórą chorą, wrażliwą lub cienką powinny zachować ostrożność w stosowaniu tego rodzaju mydła.

Bibliografia:

* http://rozanski.li/162/wawrzyn-laurus/

http://www.bestmedicalbrands.com/jak-dobrac-stezenie-mydla-aleppo

http://www.naturalcosmeticnews.com/new-products/aleppo-soap-the-true-natural-soap/

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Polecamy
Mydło aleppo - skład, właściwości i zastosowanie.
Mydło aleppo - skład, właściwości i zastosowanie. Dzień Dobry TVN
Masło shea – właściwości, zastosowanie, efekty
Masło shea – właściwości, zastosowanie, efekty Dzień Dobry TVN
Mydło marsylskie – skład i właściwości.
Czy można je stosować do włosów?
Mydło marsylskie – skład i właściwości. Czy można je stosować do włosów? TVN zdrowie
Olejek arganowy – do włosów, do twarzy, inne zastosowania oraz efekty
Olejek arganowy – do włosów, do twarzy, inne zastosowania oraz efekty TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty