Polub nas na Facebooku
Czytasz: Muzyka uspokajająca i usypiająca dla niemowląt i noworodka. Wpływ muzyki na rozwój dziecka
menu
Polub nas na Facebooku

Muzyka uspokajająca i usypiająca dla niemowląt i noworodka. Wpływ muzyki na rozwój dziecka

NAN

Fot: ulza / fotolia.com

Uważa się, że muzyka dla noworodka powinna pobudzać jego rozwój od pierwszych dni życia. Nie tylko kształtuje przyszłe muzyczne preferencje dzieci, ale skutecznie łagodzi nerwy i usypia. Należy pamiętać jednak, aby dźwięki nie były zbyt głośne.

Słuch dziecka jest już w pełni ukształtowany, kiedy znajduje się ono jeszcze w łonie matki. Płód potrafi rozpoznawać melodie, mimo że dźwięk jest wyciszony i zagłuszony przez warstwę skóry i wód płodowych. Można zaobserwować, że przy niektórych melodiach dziecko w łonie matki staje się bardziej ożywione, a z kolei przy innych uspokaja się.

Muzyka dla niemowląt – jakie melodie puszczać dziecku w okresie prenatalnym?

Dzieci w łonie matki potrafią rozpoznawać, które utwory podobają się ich mamie, co ma zdecydowany wpływ na ich późniejsze preferencje muzyczne. Kiedy słucha ona ulubionych piosenek czy kompozycji, w jej organizmie wytwarzają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Jeżeli jednak będzie np. na siłę słuchała muzyki poważnej, aby przyzwyczaić do niej dziecko, ale zupełnie nie odczuwa przy tym przyjemności, skutek będzie odwrotny – dziecku również nie będą podobały się te melodie. Dziecko w łonie matki reaguje na jej nastrój – przyjemność i niezadowolenie.

Muzyka dla noworodka – które dźwięki uspokajają dziecko?

Niemowlaki bardzo dobrze reagują na łagodne dźwięki o dużej częstotliwości. Uspokajający wpływ na pobudzony układ nerwowy dziecka mają utwory utrzymane w tonacjach durowych o niespiesznym tempie, melodyjne, harmonijne i z wyodrębnionym tematem muzycznym. Nawet jeżeli świeżo upieczeni rodzice nie są specjalistami w dziedzinie muzyki, powinni kierować się przy wyborze utworów oznaczeniem „dur” dodanym w tytule utworu klasycznego. Często mamy polecają między sobą utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, spośród których wybierają te wolniejsze kompozycje, które również im przypadają do gustu.

Tak jak w przypadku dorosłego człowieka muzyka nie może przeszkadzać. Małe dzieci i ich dopiero rozwinięty układ słuchu zdecydowanie bardziej odczuwają liczbę decybeli, czyli głośność muzyki i innych dźwięków niż osoby dorosłe.

Zobacz film: Jak chronić słuch dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Muzyka klasyczna dla niemowląt – wpływ muzyki na rozwój dziecka

Inną muzykę należy wybierać w celu uspokojenia dziecka, a inną w celu pobudzenia lub skłonienia do zabawy. Wówczas linia melodyczna musi być aktywizująca, o szybszym tempie, ale nadal łagodnych dźwiękach i wyodrębnionym tematem muzycznym. Zdaniem specjalistów najlepsze są do tego celu utwory barokowe takich kompozytorów jak: Antonio Vivaldi, Jan Sebastian Bach czy Georg Philipp Telemann. Oczywiście wysiłki mamy mogą pójść na marne, jeżeli ona sama nie przyzwyczaiła dziecka do muzyki klasycznej jeszcze w fazie prenatalnej bądź nie czerpała z niej przyjemności.

Rytm, który używany jest głównie przy zabawie, pozytywnie wpływa na rozwój niemowlaka. Niektóre kompozycje przeznaczone dla dzieci zawierają wplecione odgłosy np. natury, które ćwiczą percepcję najmłodszych.

Muzyka do usypiania niemowląt – gotowe pomysły

Obecnie na rynku znajduje się wiele gotowych kompilacji utworów dedykowanych dla najmłodszych. Mamy muszą same przetestować, co podoba się ich dzieciom, ale zazwyczaj będą to utwory, które u nich również wywołują pozytywne emocje. Jeżeli kobieta nie jest zwolenniczką muzyki poważnej, a woli bardziej rozrywkowe rytmy, powinna wybrać te zestawy melodii, które są jej bliższe. Niektóre dzieci będą dobrze reagować na utwory z elementami muzyki etnicznej pochodzącej z różnych części świata. W celu regeneracji i uspokojenia niemowlaka pożądane efekty przyniosą nagrania odgłosów przyrody. Dobrze w tym celu sprawdza się szum morza, odgłosy wodospadu czy śpiew ptaków.

Zawsze należy pamiętać, aby muzyki w pobliżu dziecka nie włączać zbyt głośno, ponieważ nie spełni ona swojej funkcji uspokajającej, a jedynie niepotrzebnie pobudzi i zdenerwuje. Nie wolno też przesadzać z ilością dźwięków i melodii, które wypełniają całą dobę życia dziecka – pożądany jest umiar i zdrowy rozsądek. Zawsze należy pamiętać, że układ nerwowy człowieka największe zdolności do regeneracji wykazuje, kiedy nie jest pobudzany przez bodźce zewnętrzne, czyli w ciszy, w ciemności i w trakcie snu. Muzyka może być używana do uspokojenia dziecka, ale jeżeli efekt zostanie już osiągnięty, należy mu zapewnić odpowiedni czas na odpoczynek w ciszy.

Uspokajająca muzyka dla niemowląt czy szum?

Od lat wiadomo, że jednostajny szum (odkurzacza czy suszarki) wpływa uspokajająco na dziecko. Obecnie nie trzeba używać domowych urządzeń, ponieważ są dostępne gotowe nagrania tzw. białego szumu. Jest on równie skuteczny, co muzyka klasyczna, jeżeli jego liczba decybeli nie przekracza głośności np. przeciętnego opadu deszczu. Niemowlę nie powinno zbyt długo słuchać szumu, ale dostępne na rynku zabawki mają obecnie wbudowany licznik czasu, który wyłącza dźwięk np. po upływie 20 min i włącza go ponownie, jeżeli dziecko zaczyna płakać.

Co lepiej się sprawdzi – szum czy muzyka klasyczna? To już zależy od indywidualnych preferencji niemowlaka.

Zobacz film: Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
6
Polecamy
Jakie piosenki dla niemowląt wybrać:
uspokajające, edukacyjne, a może klasyczne?
Jakie piosenki dla niemowląt wybrać: uspokajające, edukacyjne, a może klasyczne? Dzień Dobry TVN
Jaka muzyka uspokajająca dla niemowląt jest najlepsza?
W jaki sposób muzyka rozwija dzieci?
Jaka muzyka uspokajająca dla niemowląt jest najlepsza? W jaki sposób muzyka rozwija dzieci? Dzień Dobry TVN
Pierwsze wspólne tygodnie z noworodkiem.
Sprawdź, co może mu przeszkadzać
Pierwsze wspólne tygodnie z noworodkiem. Sprawdź, co może mu przeszkadzać TVN zdrowie
Muzykoterapia – na czym polega i jakie są jej cele?
Muzykoterapia – na czym polega i jakie są jej cele? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty