Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mrowienie w nogach – jakie mogą być jego przyczyny?

Mrowienie w nogach – jakie mogą być jego przyczyny?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: aijiro / fotolia.com

Mrowienie w nogach potrafi być bardzo niepokojącym objawem, szczególnie kiedy dosięga stóp i placów. Leczenie nie zawsze jest skuteczne, ponieważ czasem trudno ustalić przyczyny tego problemu, których może być bardzo wiele.

Bez dokładnej diagnostyki trudno określić co oznacza mrowienie w nogach. Często pochodzi ono od kręgosłupa lub pojawia się wyniku niedoboru substancji odżywczych. Diagnostykę bardzo ułatwia, jeśli osoba cierpiąca na tę dolegliwość potrafi określić, w jakich sytuacjach mrowienie znika, a w jakich się nasila.

Mrowienie nóg od kręgosłupa

Mrowienie nóg może pochodzić od kręgosłupa, szczególnie jeżeli występuje ucisk na rozgałęziający się nerw kulszowy w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. W takim przypadku może, ale nie musi mu towarzyszyć ból kręgosłupa promieniujący na pośladek, udo, łydkę i aż do stopy. Mrowienie nóg może pojawić się tylko w stopie lub od kolan w dół, w zależności od tego, w którym miejscu dochodzi do ucisku. Warto zwrócić uwagę, że takie dolegliwości mogą wystąpić również w przypadku zwyrodnień kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Zobacz także: Mrowienie w stopach i dłoniach – objawy cukrzycy, dyskopatii, nerwicy i niedoboru mikroelementów

Charakterystyczne dla mrowienia pochodzącego od kręgosłupa jest to, że jego nasilenie zmienia się w zależności od przyjmowanej pozycji – najczęściej nie pojawia się w trakcie ruchu, ale podczas leżenia czy długotrwałego siedzenia. Przesłanką do takiej diagnozy są wcześniejsze problemy z kręgosłupem.

Mrowienie nóg – zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg jest objawem klinicznym, który charakteryzuje pojawienie się drętwienia lub mrowienia w nogach wywołującego u chorego przymus do chodzenia. Jego ataki najczęściej pojawiają się w nocy i utrudniają spanie, a czasami towarzyszą im nawet mimowolne ruchy kończyn podczas snu.

Dotychczas nie odkryto przyczyn pojawiania się tej dolegliwości, która często dotyka również kobiety w ciąży. U części cierpiących na nią osób pomocna jest suplementacja magnezem, potasem, wapniem i żelazem, niektórym natomiast pomagają leki podnoszące poziom dopaminy.

Mrowienie nóg a niedobór substancji odżywczych

Mrowienie nóg najczęściej wywołane jest zaburzeniami gospodarki mineralnej – w szczególności wapnia, magnezu, potasu i sodu. Ich poziom można określić za pomocą prostego badania z krwi. Często potrzebna jest długotrwała suplementacja. Może być ono także związane z niedoborami witamin z grupy B.

Mrowienie nóg a zatrucia

Mrowienie w nogach może być skutkiem zatrucia organizmu niektórymi lekami, nadużywania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz zatruć metalami ciężkimi.

Mrowienie nóg w ciąży

W ciąży często dochodzi do mrowienia nóg. U wielu kobiet zostaje wówczas zdiagnozowany zespół niespokojnych nóg, który najczęściej samoistnie ustępuje po porodzie. Przyczynami tego stanu są najczęściej: anemia ciężarnych, niedobory mikroelementów oraz ucisk powiększającej się macicy na nerwy.

Mrowienie nóg a nerwica

Po wykluczeniu groźnych przyczyn, niedoborów składników odżywczych oraz problemów z kręgosłupem lekarz często wysuwa przypuszczenie, że mrowienie nóg może mieć charakter psychosomatyczny. Podstawą do takiej diagnozy może być nasilanie się tej dolegliwości w trakcie sytuacji stresowych lub do kilku dni po nich. Stosowanie leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych powinno usunąć problem, jeżeli mrowienie w nogach wywoła nerwica. Stres i zaburzenia nerwicowe mogą wywołać nawet chwilowy paraliż lub niedowład.

Mrowienie nóg jako powikłanie przewlekłych chorób

Do mrowienia nóg może dojść w przebiegu chorób przewlekłych. W przypadku cukrzycy najczęściej obserwuje się najpierw mrowienie w palcach u nóg, a następnie rozprzestrzenia się ono na większe obszary ciała. Ich przyczyną jest neuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie zakończeń włókien nerwowych na skutek nadmiernej ilości cukru w organizmie.

Dolegliwość ta może również wystąpić na skutek zaburzeń krążenia krwi powstałych w przebiegu miażdżycy. Najczęściej wówczas obserwuje się inne objawy, takie jak obrzęki, zmiany koloru i temperatury skóry nóg.

Jakie groźne przyczyny może mieć mrowienie nóg?

Mrowienie w nogach może też mieć poważne przyczyny. Jest to charakterystyczny objaw groźnej choroby neurodegeneracyjnej, jaką jest stwardnienie rozsiane. Jeżeli towarzyszą mu inne objawy neurologiczne (zaburzenia równowagi, zaburzenia widzenia, zmiany czucia, brak stabilności przy chodzeniu) należy jak najszybciej udać się do lekarza. Stwardnienie rozsiane może zostać potwierdzone przez wykonanie obrazowego badania mózgu i płynu mózgowo-rdzeniowego. Podobne objawy dają inne choroby, w których dochodzi do neurodegeneracji – na przykład neuroborelioza.

Jeżeli do mrowienia w nodze dochodzi nagle i towarzyszą mu zaburzenia świadomości, bełkotliwa mowa, jednostronny niedowład i opadanie kącika ust, należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ objawy te świadczą, że doszło do udaru mózgu.

Zobacz film: Ćwiczenia, które poprawiają krążenie w nogach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

Szady J. i Slawek J., Zespół niespokojnych nóg – epidemiologia, diagnostyka i terapia, “Polski Przegląd Neurologiczny”, 2(4), 2006, s. 193-202.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
113
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Woda utleniona do nosa – jak ją stosować przy bólu zatok?
Woda utleniona do nosa – jak ją stosować przy bólu zatok?