Polub nas na Facebooku
Czytasz: Moroznik kaukaski – efekty, dawkowanie, jak stosować? Czy to sposób na bezpieczne odchudzanie?
menu
Polub nas na Facebooku

Moroznik kaukaski – efekty, dawkowanie, jak stosować? Czy to sposób na bezpieczne odchudzanie?

Płaski brzuch pod lupą

Fot: Syda Productions / stock.adobe.com

Moroznik kaukaski to ozdobna roślina, kótra wykorzystywana jest jako środek na odchudzanie, ponieważ zmniejsza apetyt, działa moczopędnie oraz pobudza metabolim. Ziołowy preparat zawiera jednak w sobie związki nazywane glikozydami, które stosowane w nieodpowiedni sposób mogą zatruć organizm, a nawet doprowadzić do śmierci. 

W rejestrach na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF) nie widnieje żaden preparat o nazwie moroznik kaukaski. To wyjaśnia, dlaczego preparatu nie można dostać w aptece, a jedynie za pośrednictwem sklepów internetowych. Ponadto na opakowaniu produktu nie ma dołączonej ulotki w języku polskim, co jest niezgodne z prawem farmaceutycznym (Ustawa z dnia 6 września 2001r.).

Czym jest moroznik kaukaski i dlaczego jest stosowany jako preparat na odchudzanie?

Moroznik kaukaski jest rośliną, która rośnie na ekologicznych terenach Gruzji, Abchazji oraz Kaukazu. Do celów leczniczych wykorzystuje się jego kłącza i korzenie. Moroznik kaukaski dostępny jest w formie proszku, kapsułek lub tabletek. Preparat stosuje się jako środek na odchudzanie, gdyż zmniejsza apetyt, przyspiesza metabolizm, usuwa toksyny z organizmu, działa moczopędnie i żółciopędnie. Posiada właściwości przeczyszczające, dzięki czemu łagodzi również zaparcia.

Moroznik kaukaski a lecznicze właściwości

Producenci tabletek z moroznikiem kaukazkim zapewniają także o innych leczniczych właściwościach produktu. Roślina uważana jest bowiem za środek przeciwnowotworowy, lek na choroby i uszkodzenia skóry, a także schorzenia układu kostno-mięśniowego, układu oddechowego czy niewydolności sercowej. Preparat normalizuje pracę układu nerwowego, uspokaja, a nawet reguluje cykl miesiączkowy.

Moroznik kaukaski – wskazania

Moroznik kaukaski uważany jest za środek dla stosowania głównie dla osób otyłych lub chcących zrzucić zbędne kilogramy. Producenci preparatu we wskazaniach do przyjmowania go wymieniają także: choroby wątroby, układu pokarmowego, stawów, prostaty czy obrzęków na ciele.

Przeciwwskazaniem do stosowania moroznika kaukaskiego wymieniają jedynie ciążę, karmienie piersią oraz przypadki ostrych stanów zapalnych organizmu.

Moroznik kaukaski – czy jest bezpieczny?

Moroznik kaukaski, oprócz błonnika z otrębów zbożowych, witaminy D i E czy olejów tłuszczowych, zawiera w sobie także glikozydy. Są to substancje pochodzenia roślinnego, które w medycynie stosowane są do leczenia serca, np.: niewydloności mięśnia sercowego, dusznicy sercowej, migotania przedsionków czy bloku serca. Glikozydy nasercowe powodują, że zwiększa się siła skurczu mięśnia, naczynia wieńcowe rozszerzają się, a serce zaczyna pracować znacznie bardziej ekonomicznie. Substancje należą jednak do leków silnie toksycznych i mają zdolność kumulowania się w organizmie, dlatego ich przyjmowanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą kardiologa z odpowiednim doświadczeniem. Skutki uboczne przyjmowania leku to np.: nudności, wymioty, biegunka, ból głowy, senność, zaburzenia pracy serca. W przypadku ekstremalnego zatrucia się glikozydami dochodzi do zatrzymania pracy mięśnia sercowego. Przekroczenie zalecanej dawki leku również może mieć skutki śmiertelne.

Moroznik kaukaski – działania niepożądane

Glikozydy zawarte w morozniku kaukaskim powodują zaburzenia w pracy układu pokarmowego ale mogą również wywołać zmiany neurologiczne. Przyjmowanie preparatu może grozić problemami ze snem, brakiem czucia czy pogorszenia się wzroku. Najgroźniejsze dla ludzkiego zdrowia, a także życia, są objawy zatrucia glikozydami ze strony układu krążenia. Są nimi, np.: migotanie przedsionków, częstoskurcz, tachykardia komorowa.

Ciemiernik kaukaski

Ciemiernik kaukaski obecnie jest uważany za roślinę trującą i nie stosuje się go w medycynie. Był niegdyś stosowany jako lek nasercowy, jednak został wycofany, gdyż oprócz glikozydów zawierał także substancje balastowe. Ich działanie pobudzało układ trawienny i powodowało uczucie sytości, ale także wywoływało biegunki, wymioty i nudności.

Moroznik kaukaski – po jakim czasie efekty?

Z informacji, jakie podają producenci preparatów z moroznikiem kaukaskim, wynika, że jednorazowa kuracja może trwać od 6 do 12 miesięcy. Polega ona na przyjmowaniu środka w określonej dawce, by po paru dniach stopniowo ją zwiększać. Jeżeli preparat jest w proszku, wtedy miesza się go z wodą lub miodem albo wkłada bezpośrednio do ust i popija niegazowanym płynem. Moroznik kaukaski przyjmuje się rano, na czczo bądź wieczorem, przed snem. 

Zobacz film: Chcesz schudnąć? Zacznij od badania krwi. Źródło: Wiem, co jem na diecie


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
131
8
Polecamy
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Sok z aloesu – dla zdrowia i urody.
Jak przygotować i dawkować sok z aloesu?
Sok z aloesu – dla zdrowia i urody. Jak przygotować i dawkować sok z aloesu? Dzień Dobry TVN
Czarci (diabelski) pazur – jakie ma właściwości?
Jak należy go stosować?
Czarci (diabelski) pazur – jakie ma właściwości? Jak należy go stosować? TVN zdrowie
Naparstnica – odmiany, działanie medyczne i toksyczność
Naparstnica – odmiany, działanie medyczne i toksyczność TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby