Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mleko modyfikowane: czym jest, jak dobrać, jak karmić?
menu
Polub nas na Facebooku

Mleko modyfikowane: czym jest, jak dobrać, jak karmić?

NAN

Fot: petunyia / fotolia.com

Karmienie mlekiem modyfikowanym powinno być skonsultowane z pediatrą. To, jakie mleko modyfikowane i do kiedy podawać, zależy od indywidualnych potrzeb dziecka. Dostępne są mleka modyfikowane uwzględniające alergie.

Dokarmianie mlekiem modyfikowanym polega na jednoczesnym karmieniu dziecka piersią i mlekiem modyfikowanym. Możliwe jest wtedy, gdy gruczoły piersiowe nie są w stanie wyprodukować ilości pokarmu zaspokajającej potrzeby dziecka. Nie ma potrzeby dokarmiania noworodka mlekiem modyfikowanym, jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze. Jeśli mama ma jakiekolwiek wątpliwości co do karmienia piersią powinna skonsultować się z doradcą laktacyjnym.

Co to jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane to mleko krowie zmienione tak, by przypominało mleko matki. Skład mleka modyfikowanego różni się od mleka krowiego tym, że:

  • ma mniej białka,
  • nie ma sodu, potasu i chloru,
  • zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, witaminę D oraz mikroskładniki.

Każde mleko modyfikowane jest inne, dlatego warto zwracać uwagę na dodatkowe składniki przynoszące profity dziecku, w tym probiotyki (działają korzystnie na układ pokarmowy), nukleotydy (potrzebne do rośnięcia, pozytywnie działają na układ odpornościowy i pokarmowy) czy kwasy tłuszczowe LCPUFA (potrzebne do rozwoju układu nerwowego).

Rodzaje mleka modyfikowanego – jakie mleko modyfikowane dla kogo?

Przed zakupem mleka modyfikowanego należy skonsultować się z pediatrą. Mleko modyfikowane dla noworodka powinno być oznaczone cyfrą 1 – oznacza to, że produkt jest mlekiem początkowym i można podawać go dzieciom do 6. miesiąca życia. Nie nadaje się jednak dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Mleko modyfikowane dla wcześniaków ma inny skład niż mleko modyfikowane dla dzieci urodzonych w terminie – nie zawiera laktozy. Mleko modyfikowane bez laktozy ma też mniejszą zawartość tłuszczu i zawiera fosfor oraz wapń.

Mleko modyfikowane dla niemowląt oznaczone jest cyfrą 2 i może być podawane dzieciom od 6. miesiąca do 1. roku życia. Mleko modyfikowane dla dzieci powyżej 12 miesięcy ma oznaczenie 3.

To, jakie mleko modyfikowane dla niemowlaka wybrać, powinno zależeć od stanu zdrowia dziecka i jego indywidualnych potrzeb.

Mleko modyfikowane dla alergików to nie to samo co mleko modyfikowane zapobiegające alergii. Jeśli dziecko jest zagrożone alergią, ale nie została ona stwierdzona, należy wybierać mleko modyfikowane dostosowane do wieku dziecka i z dodatkowym oznaczeniem HA. To mleko z rozdrobnionymi białkami mleka krowiego, które nie wywołuje alergii. Jeśli u dziecka stwierdzono alergię na białko mleka krowiego, a malec nie może być karmiony piersią, właściwym wyborem są hydrolizaty białek mleka krowiego o wysokim stopniu hydrolizy – preparaty mlekozastępcze. Dostępne są wyłącznie w aptece.

Mleko modyfikowane na zaparcia ma zwiększoną, ale bezpieczną ilość błonnika i rozluźnia stolce. Działa też na wzdęcia, zapobiegając kolkom. Mleko modyfikowane na kolki i zaparcia powinno być dostosowane również do wieku dziecka.

Na rynku dostępne jest też mleko modyfikowane na ulewanie, czyli antyrefluksowe.

Zielona kupka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym nie jest powodem do niepokoju, jeśli pojawia się sporadycznie. Gdy kolor stolca nie zmienia się po kilku dniach, należy się skonsultować z lekarzem.

Jak rozpoznać alergię na mleko modyfikowane?

Alergię na mleko modyfikowane można rozpoznać u niemowląt około 2. i 3. miesiąca życia.

Alergia na mleko modyfikowane objawia się:

  • zmianami skórnymi – wysypka w okolicach łokci i kolan, na twarzy, za uszami, na szyi, zaczerwienienie skóry, pęcherzyki, wysuszenie i szorstkość skóry,
  • biegunką, wzdęciami i kolką, ulewaniem,
  • sapką, czasem katarem.

Wzdęcia u noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym mogą być objawem alergii, ale częściej ich przyczyną jest nierozwinięty układ pokarmowy, który dopiero uczy się, jak prawidłowo funkcjonować.

Z kolei zaparcia u noworodka po mleku modyfikowanym wynikają ze zbyt dużej ilości laktozy w produkcie. Jest ona ciężkostrawna. Przy zaparciach najlepiej wybrać mleko modyfikowane z prebiotykami i o niskiej zawartości laktozy. Takie mleko pomoże też uporać się z wzdęciami i kolkami.

Karmienie mlekiem modyfikowanym – kiedy, jak długo i ile razy na dobę?

Schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym zależy od wieku i potrzeb dziecka. To, ile mleka modyfikowanego dla noworodka podać, powinno wynikać z instrukcji zamieszczonej na opakowaniu przez producenta. Karmienie noworodka mlekiem modyfikowanym można stosować od samego początku. Wprowadzenie mleka modyfikowanego może nastąpić też wtedy, gdy matka nie może lub nie chce karmić piersią. Karmienie mlekiem modyfikowanym powinno być ustalone z lekarzem.

Co ile karmić noworodka mlekiem modyfikowanym? W pierwszym tygodniu karmienie powinno odbywać się co 2 do 3 godzin, w drugim tygodniu – co 3 godziny, w trzecim – co 3 do 4 godzin, a w czwartym – co 4 godziny. Ile mleka modyfikowanego podawać dziecku wynika z jego wieku i jest określone przez producenta pokarmu.

Zmiana mleka modyfikowanego u noworodka i niemowlaka nie powinna być zbyt częsta. Mogą się wtedy pojawić dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Karmienie mlekiem modyfikowanym na żądanie jest złym pomysłem. O ile sprawdza się przy karmieniu piersią, o tyle w przypadku mleka modyfikowanego nie jest wskazane. Dawki pokarmu są tak dostosowane, by zaspokajać zapotrzebowanie dziecka.

Karmienie mlekiem modyfikowanym w nocy nie jest konieczne, ponieważ mleko modyfikowane jest ciężkostrawne w porównaniu do mleka mamy i na dłużej zaspokaja głód. Dostępne jest także mleko modyfikowane z oznaczeniem R lub GR dla dzieci o większym apetycie, które pozwoli przespać maluchom całą noc bez dodatkowego karmienia.

Zobacz film: Moczenie nocne u dzieci - najczęstsze przyczyny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Polecamy
Karmienie noworodków i niemowląt - podstawowe zasady karmienia piersią i butelką
Karmienie noworodków i niemowląt - podstawowe zasady karmienia piersią i butelką Dzień Dobry TVN
Trudne początki karmienia - podstawowe zasady karmienia piersią i butelką
Trudne początki karmienia - podstawowe zasady karmienia piersią i butelką Dzień Dobry TVN
Mleko dla noworodka – naturalne i modyfikowane.
Jakie jest najlepsze?
Mleko dla noworodka – naturalne i modyfikowane. Jakie jest najlepsze? TVN zdrowie
Jakie mleko dla niemowląt wybrać?
Rodzaje mleka modyfikowanego
Jakie mleko dla niemowląt wybrać? Rodzaje mleka modyfikowanego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty