Polub nas na Facebooku
Czytasz: Miód rzepakowy – właściwości lecznicze i odżywcze
menu
Polub nas na Facebooku

Miód rzepakowy – właściwości lecznicze i odżywcze

miód rzepakowy

Fot. nedomacki / Getty Images

Miód rzepakowy od dawna jest jednym z najpopularniejszych miodów wśród Polaków, cenionym zwłaszcza za łagodny smak i wysokie właściwości odżywcze, które wynikają m.in. z dużej zawartości aminokwasów i glukozy. Miód rzepakowy często sprzedaje się w postaci kremowanej.

Miód rzepakowy powstaje z nektaru kwiatów rzepaku, których przyjemny zapach jest dość wyczuwalny w tym produkcie, zwłaszcza świeżym, ponieważ aromat szybko słabnie. Pozyskuje się go zwykle na przełomie kwietnia i maja; jest to najlepszy czas na spożywanie tego miodu w postaci płynnej. Miód rzepakowy, ze względu na dużą zawartość glukozy, szybko się krystalizuje, zmieniając barwę ze słomkowej na białą lub kremowo-piaskową. Nie wpływa to jednak na jego charakterystyczny smak – słodki i łagodny, z lekką nutą goryczki.

Miód rzepakowy – właściwości

Właściwości miodu rzepakowego wynikają przede wszystkim z dużej zawartości cukrów prostych, wśród których przeważa glukoza. Jest łatwo przyswajalna przez organizm, nie obciąża wątroby, pobudza i wzmaga jej działanie detoksykacyjne, dzięki czemu można łatwiej pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii.

W miodzie rzepakowym stwierdzono wiele innych wartościowych składników, m.in. olejki eteryczne, garbniki (wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające) oraz związki fenolowe, czyli kwasy fenolowe i flawonoidy. Wpływają one pozytywnie na układ krwionośny oraz wykazujące działanie antyoksydacyjne, niwelujące szkodliwą aktywność wolnych rodników.

Na właściwości lecznicze miodu rzepakowego wpływa też obecność witamin z grupy B, witaminy C oraz związków karotenoidowych, a także łatwo przyswajalnych przez organizm minerałów, m.in. magnezu, potasu, żelaza i dość rzadko występującego w przyrodzie boru. Odgrywa on bardzo ważną rolę w budowie tkanki kostnej, prawidłowym funkcjonowaniu śledziony i tarczycy, a także metabolizmie innych mikroelementów.

Miód rzepakowy działa bakteriobójczo, co wynika z obecności nadtlenku wodoru, powstającego w wyniku reakcji dwóch enzymów zawartych w produkcie: oksydazy i katalazy.

W przeciwieństwie do innych miodów, zwłaszcza nawłociowego, gryczanego, lipowego i nektarowo-spadziowego, mód rzepakowy charakteryzuje się dość niską aktywnością antybiotyczną. Ze względu na łatwą przyswajalność jest natomiast wskazany dla osób dbających o wagę. 100 g miodu rzepakowego dostarcza ponad 300 kcal.

Zobacz film: Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test. Źródło: 36,6

Miód rzepakowy – na co pomaga?

Miód rzepakowy pomaga na wiele problemów zdrowotnych. Jest zalecany w przypadku schorzeń układu krążenia: niewydolności mięśnia sercowego czy miażdżycy. Produkt obniża ciśnienie krwi, wzmacnia naczynia wieńcowe, poprawia funkcjonowanie krwioobiegu. Uzupełnia niedobory ważnych mikroelementów, zwłaszcza magnezu i potasu. Może być wartościowym uzupełnieniem diety osób zmagających się z chorobami wątroby, trzustki, nerek, układu pokarmowego, wrzodami żołądka czy dwunastnicy. Pomaga ograniczyć zgagę, wzdęcia i mdłości.

Właściwości zdrowotne miodu rzepakowego od wieków były wykorzystywane do walki z przeziębieniami, infekcjami oraz stanami zapalnymi dróg oddechowych, gardła, nosa czy oskrzeli. Produkt wspomaga odporność organizmu, poprawia koncentrację, przyspiesza i wspomaga regenerację po wysiłku fizycznym i umysłowym. Wykorzystywany może być również zewnętrznie przy oparzeniach lub chorobach skóry. Przyspiesza gojenie ran, oczyszcza je i zapobiega zakażeniom.

Miód rzepakowy kremowany

Świeży miód rzepakowy ma konsystencję płynną, jednak z uwagi na dużą zawartość cukrów prostych, zwłaszcza glukozy, szybko (nawet po upływie tygodnia od miodobrania) zaczyna się krystalizować i twardnieć. Dlatego dużą popularnością cieszy się miód rzepakowy kremowany. Technika jego przygotowywania polega na długotrwałym, mechanicznym mieszaniu świeżo pozyskanej patoki (czyli produktu w stanie płynnym) aż do momentu krystalizacji. To sprawia, że przyjmuje on na wiele miesięcy kremową konsystencję oraz charakterystyczną śnieżnobiałą barwę.

W trakcie procesu kremowania do miodu nie powinno się nic dodawać, dzięki czemu wartości odżywcze miodu rzepakowego są takie same, jak produktu w stanie naturalnym. Zyskuje za to dodatkowe walory, przede wszystkim nie rozwarstwia się, co minimalizuje ryzyko fermentacji. Łatwiej go również rozsmarowywać na pieczywie.

Kremowany miód rzepakowy powinien być przechowywany w ciemnym i suchym pomieszczeniu. Najlepsza dla niego temperatura to 20–22°C.

Naturalna zmiana konsystencji wpływa na kolor miodu rzepakowego. W stanie płynnym jest niemal bezbarwny lub lekko słomkowy z odcieniem zielonawym, po skrystalizowaniu staje się biały lub szaro-kremowy. 

Dlaczego warto jeść miód? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Dlaczego warto jeść miód? Źródło: Wiem, co jem i wiem, co kupuję


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
1
Polecamy
Miód lipowy – smak, właściwości i zastosowanie
Miód lipowy – smak, właściwości i zastosowanie TVN zdrowie
Sok z aloesu – dla zdrowia i urody.
Jak przygotować i dawkować sok z aloesu?
Sok z aloesu – dla zdrowia i urody. Jak przygotować i dawkować sok z aloesu? Dzień Dobry TVN
Żurawina – zdrowie zaklęte w owocu.
Jakie właściwości ma ta roślina i przez kogo powinna być stosowana
Żurawina – zdrowie zaklęte w owocu. Jakie właściwości ma ta roślina i przez kogo powinna być stosowana Dzień Dobry TVN
Niezwykły miód spadziowy – rodzaje, smak i właściwości 
Niezwykły miód spadziowy – rodzaje, smak i właściwości  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia