Polub nas na Facebooku
Czytasz: Minimalizm – co to jest i na czym polega?
menu
Polub nas na Facebooku

Minimalizm – co to jest i na czym polega?

Minimaliz

Fot: NelleG / gettyimages.com

Minimalizm to dla jednych chwilowa moda, dla drugich filozofia i sposób na znalezienie spokoju i równowagi w życiu. Na czym polega minimalizm? Jakimi zasadami się kieruje i jak wprowadzić go w życie?

Minimalizm dla wielu osób jest drogą do wolności i jednym ze sposobów na pozbycie się lub uwolnienie od rzeczy, które ograniczają i nie pozwalają skupić na tym, co najważniejsze. Zmiana nastawienia i podejścia do życia ma pomóc w osiągnięciu celu oraz pomóc spełnić swoje marzenia.

Minimalizm – czyli co?

Minimalizm to podejście do życia, które zachęca do korzystania tylko z rzeczy czy sprzętów, które naprawdę są potrzebne. Dzięki takiemu nastawieniu można uniknąć gromadzenia rzeczy, a także zaoszczędzić pieniądze.

Jak zacząć żyć zgodnie z zasadami minimalizmu?

Funkcjonujemy w czasach, które nastawione są przede wszystkim na konsumpcję i posiadanie. Minimalizm zachęca do odejścia od takiego modelu. Zgodnie z jego założeniami należy przewartościować swoje podejście do życia i dokładnie zastanowić się nad tym, co jest dla nas najważniejsze i czego tak naprawdę chcemy i potrzebujemy od życia. Osoby, które chcą żyć zgodnie z zasadami minimalizmu powinny w pierwszej kolejności przyjrzeć się nagromadzonym w domu rzeczom, sprzętom. Bardzo często kupujemy coś nie dlatego, że jest nam potrzebne, ale z samej chęci posiadania.

Zobacz także: Konsumpcjonizm – na czym polega i jak z nim walczyć?

Identycznie jest z ubraniami. Większość z nas ma w szafie przynajmniej jedną rzecz, którą założyło tylko raz – w przymierzalni. Takie ubrania zajmują tylko miejsce, a nam jest szkoda ich wyrzucić, bo przecież z pewnością będzie okazja, żeby je założyć.

Kiedy już sobie uświadomimy, że otaczają nas przedmioty, które nie są nam do niczego potrzebne trzeba przystąpić do działania. W pierwszej kolejności należy wybrać te rzeczy, ubrania czy przedmioty, które są potrzebne lub po prostu piękne. Całą resztę można wyrzucić lub oddać komuś, kto dużo bardziej tego potrzebuje.

Porządki warto także zrobić w szufladach. Bardzo często przechowujmy w nich dużo papierów i dokumentów, które już dawno straciły ważność. To, co można warto oddać na makulaturę. Bardziej drażliwe papiery należy zniszczyć.

Warto jednak pamiętać, że same porządki to zdecydowanie za mało. Problemem bardzo często jest nasza ciągła potrzeba kupowania nowych rzeczy. Aby problem nie powrócił i mieszkanie znowu nie zamieniło się w graciarnię warto się powstrzymać i unikać niepotrzebnego wydawania pieniędzy

Jak bardzo emocje determinują nasze życie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak duży wpływ na nasze zdrowie mają emocje? Źródło: Dzień Dobry TVN

Minimalizm nie ma nic wspólnego z ascezą czy przesadną oszczędnością. Celem tego nurtu jest znalezienie miejsca – przestrzeni – i czasu na to, co lubimy robić najbardziej. Minimalizm uczy, że życie nie ogranicza się do posiadania, kupowania nowych ubrań, mebli czy gadżetów. Dodatkowo minimalizm pozwala sobie uświadomić, że posiadanie i gromadzenie z pozoru bardzo potrzebnych rzeczy wcale nie świadczy o wartości człowieka. To jedynie wartość dodana, która w żaden sposób nie czyni z nas ani lepszych, ani gorszych ludzi.

Minimalizm a samorozwój

Minimalizm to nurt, który namawia nie tylko do zmiany podejścia do kupowania i posiadania. Jednym z jego założeń jest także ciągłe poszukiwanie i nauka nowych umiejętności. Nie chodzi tu jednak o to, aby dążyć do ideału czy dojść do stanu, w którym jesteśmy całkowicie samowystarczalni. W minimalizmie większą wartość ma sam proces. Niezwykle ważna jest sama nauka, chęć do rozwoju i poszukiwania nowych doświadczeń.

Minimalizm a ochrona środowiska

Życie zgodnie z zasadami minimalizmu pozwala prowadzić bardziej ekologiczne i świadome życie. Minimalizm namawia do recyklingu oraz ponownego wykorzystania, np. przedmiotów czy ubrań. To wszystko sprawia, że możliwe jest generowanie mniejszej ilości śmieci czy odpadów, których nie da się ponownie wykorzystać. Warto pomyśleć o minimalizmie nie jako o nurcie czy chwilowej modzie, ale realnym sposobie na walkę ze zmianami klimatycznymi i ogromnym zanieczyszczeniem środowiska.

Minimalizm uczy przede wszystkim rozsądku i mądrej konsumpcji. Nie wymaga całkowitej rezygnacji z zakupów. Namawia jedynie do tego, aby kupować rzeczy, których potrzebujemy oraz tych, które są ponadczasowe lub nadają się do ponownego wykorzystania.

Zobacz także: Recykling odpadów. Jak segregować śmieci?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
54
4
Polecamy
Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?
Jak zwiększyć poczucie własnej wartości? Dzień Dobry TVN
Co robić w życiu?
Porady dla poszukujących ścieżki życiowej
Co robić w życiu? Porady dla poszukujących ścieżki życiowej Dzień Dobry TVN
„Bądźmy dla siebie dobrzy w tym czasie”.
Jak powinna wyglądać samopomoc w czasie izolacji?
„Bądźmy dla siebie dobrzy w tym czasie”. Jak powinna wyglądać samopomoc w czasie izolacji? TVN zdrowie
Jak bezpiecznie wyjść z izolacji?
Pytamy eksperta
Jak bezpiecznie wyjść z izolacji? Pytamy eksperta TVN zdrowie
Komentarze (1)
Mario
Mądry styl życia w dzisiejszym przesadnym konsumpcjonizmie...
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty