Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ginkgo biloba, czyli miłorząb japoński – chroni komórki nerwowe i opóźnia starzenie
menu
Polub nas na Facebooku

Ginkgo biloba, czyli miłorząb japoński – chroni komórki nerwowe i opóźnia starzenie

miłorząb

HUIZENG HU GettyImages

Ginkgo biloba, inaczej miłorząb to drzewo, którego liście zawierają około 60 składników bioaktywnych poprawiających pamięć, koncentrację i pracę układu krwionośnego. Korzystnie wpływają także na wygląd skóry i spowalniają procesy starzenia się organizmu. Poznaj więcej właściwości ginkgo biloby - miłorzębu japońskiego.

Miłorząb japoński, inaczej: ginkgo biloba, zwany jest także miłorzębem dwuklapowym i dwudzielnym oraz miłorzębem chińskim. Ostatnia nazwa wydaje się najbardziej zasadna, ponieważ drzewo to pochodzi właśnie z Chin (dokładniej z południowo-wschodniej części kraju). Jest jedną z najstarszych roślin na Ziemi – w niezmienionej formie przetrwał ponad 150 milionów lat. W XI wieku miłorząb został rozpowszechniony w całych Chinach, a także przeniesiony do Japonii. Do Europy sprowadzono go w XVIII wieku. Miłorząb jest rośliną długowieczną, która rośnie ponad 1000 lat (w Chinach występują okazy pochodzące sprzed ponad 3000 lat) i osiąga nawet 30 – 40 metrów wysokości. Od wieków wykorzystywany jest jako preparat o działaniu leczniczym i pielęgnacyjnym.

Ginkgo biloba - Miłorząb japoński – właściwości

Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście miłorzębu, które zawierają około 60 składników aktywnych. Do najważniejszych zalicza się:

 • ginkgolidy,
 • bilobalidy,
 • glikozydy flawonowe miłorzębu,
 • laktony terpenowe,
 • kwercytynę,
 • kaempferol,
 • izorhamnetynę,
 • glukozę,
 • ramnozę,
 • proantycyjanidyny.

Jakie zioła warto mieć w apteczce? Odpowiedź na filmie:

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dzięki zawartości tych składników, działanie miłorzębu japońskiego jest szerokie. Ginkgo biloba wykazuje następujące właściwości:

 • Reguluje pracę naczyń krwionośnych – wyciąg z miłorzębu zwiększa napięcie naczyń krwionośnych, normalizuje krążenie.
 • Zwiększa przepływ krwi do mózgu, wzmacnia funkcje umysłowe – wyciąg z miłorzębu poprawia krążenie krwi w naczyniach krwionośnych mózgu, komórki są lepiej dotlenione, a neurony szybciej i skuteczniej przekazują impulsy nerwowe. Zmniejszają się objawy niewydolności naczyniowej mózgu. Poprawiają się procesy myślenia i zdolność koncentracji oraz zapamiętywania. Dodatkowo wyciąg z miłorzębu zmniejsza bóle i zawroty głowy, a także dzwonienie w uszach, senność i uczucie zmęczenia. Łagodzi objawy depresji (może być stosowany pomocniczo w leczeniu farmakologicznym lub jako główny element terapii).
 • Łagodzi objawy demencji i opóźnia starzenie – dzięki zawartych w nim substancjom, miłorząb ma właściwości przeciwutleniające, zapobiega powstawaniu wolnych rodników i zmniejsza syntezę tlenku azotu, które uszkadzają komórki organizmu. Zmniejsza osłabienie sprawności umysłowej osób starszych, kłopoty z pamięcią, otępienie.
 • Zmniejsza objawy choroby Alzheimera – składniki bioaktywne zawarte w miłorzębie przeciwdziałają tworzeniu się złogów beta-amyloidu, czyli substancji uszkadzającej komórki nerwowe.
 • Wyrównuje poziom cholesterolu we krwi i zmniejsza ciśnienie krwi, dzięki czemu zapobiega udarom mózgu.
 • Poprawia potencję – wyciąg z miłorzębu poprawia dopływ krwi do tkanki erekcyjnej, dlatego polecany jest osobom, które cierpią na zaburzenia wzwodu.
 • Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego – zapobiega pojawianiu się objawów zastoju krwi, dzięki czemu łagodzi ból i tkliwość piersi, a także korzystnie wpływa na samopoczucie.
 • Łagodzi objawy menopauzy – wyciąg z miłorzębu spowalnia powstawanie zwyrodnień tkanki nerwowej, charakterystycznych dla okresu przekwitania. Zażywanie suplementów lub leków z wyciągiem z miłorzębu japońskiego zmniejsza objawy menopauzy, takie jak zawroty głowy, zmienność nastrojów, zaburzenia równowagi.
 • Poprawia wygląd skóry naczynkowej wyciąg z miłorzębu stosowany w kosmetykach sprawia, że komórki naczyń krwionośnych są wzmacniane i uszczelnione, a naczynia nie rozszerzają się, dzięki czemu na powierzchni skóry nie pojawiają się nowe „pajączki”.
 • Przyczynia się do zmniejszenia cellulitu – wyciąg z miłorzębu zawarty w kremach i balsamach antycellulitowych, dzięki zawartości flawonoidów, pobudza krążenie krwi, co z kolei przyczynia się do odżywienia tkanek i procesów rozkładania tłuszczów.
 • Chroni skórę i zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się – flawonoidy zawarte w miłorzębie chronią skórę przed działaniem promieni ultrafioletowych, stymulują produkcję kolagenu i chronią kwas askorbinowy przed utlenieniem, wzmacniają tkankę łączną skóry, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

Ginkgo biloba - Miłorząb japoński – przeciwwskazania

Mimo iż ginkgo biloba japoński ma szerokie zastosowanie lecznicze, nie wszyscy mogą stosować leki, suplementy czy nawet herbaty z miłorzębu japońskiego. Do przeciwwskazań zalicza się:

 • okres ciąży i karmienia piersią,
 • zażywanie leków przeciwdrgawkowych,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • zabiegi chirurgiczne,
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Suplementy z ginko biloba - jak je stosować?

Dawkowanie ginko biloba zależy od ilości substancji czynnej w danym suplemencie, dlatego zawsze należy stosować się do instrukcji zawartych w ulotce lub skonsultować się z lekarzem. Z uwagi na wpływ miłorzębu na pracę układu krwionośnego, osoby, które cierpią na choroby krążenia krwi, powinny szczególnie uważać, ponieważ część specjalistów uważa, że nadmiar preparatów z miłorzębem może prowadzić do niekontrolowanego krwawienia lub stanów przedzawałowych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
431
17
Polecamy
Lukrecja - właściwości i działanie.
Korzeń lukrecji w ciąży
Lukrecja - właściwości i działanie. Korzeń lukrecji w ciąży Dzień Dobry TVN
Jakie właściwości ma rdest ptasi?
Zastosowanie i działanie popularnego ziela
Jakie właściwości ma rdest ptasi? Zastosowanie i działanie popularnego ziela Dzień Dobry TVN
Co to jest gotu kola?
Działanie i skutki uboczne wąkrotki azjatyckiej
Co to jest gotu kola? Działanie i skutki uboczne wąkrotki azjatyckiej TVN zdrowie
Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – roślina o niezwykłych właściwościach
Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – roślina o niezwykłych właściwościach TVN zdrowie
Komentarze (1)
j70
mam w ogrodzie milorzb i od dawna zastanawialem sie jak wykorzystac i w jakiej formie jego liscie...interesuja mnie konkretne przepisy na herbatki jako uzupelnienie lekow
Czytaj całość
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty