Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mikroplastik. Jak bardzo nam szkodzi?
menu
Polub nas na Facebooku

Mikroplastik. Jak bardzo nam szkodzi?

Plastikowe opakowania

Fot: Yulia Naumenko / gettyimages.com

Plastik miał ułatwić nam życie. Niestety z czasem okazało się, że to, co miało pomagać zaczęło szkodzić. Jak bardzo może być niebezpieczny plastik, z którym stykamy się niemal na każdym kroku i jak można się przed nim skutecznie bronić?

Pojawienie się plastiku można nazwać rewolucją. Tworzywo okazało się tanie w produkcji, do tego można z niego zrobić praktycznie wszystko. Jednak kolejne badania pokazują, że cząsteczki plastiku czy to z torebek, butelek czy opakowań mogą przenikać do żywności. Szacuje się, że każdy z nas rocznie zjada tyle plastiku ile potrzeba do zrobienia karty kredytowej.

Jak szkodzi nam plastik?

Niektóre rodzaje plastiku mogą zawierać związki, które strukturą chemiczną i działaniem naśladują hormony. Kiedy wnikają do organizmu ten nie jest w stanie stwierdzić, czy ma do czynienia z prawdziwym hormonem czy też nie. Czym to się może skończyć?

Związki te mogą zaburzać działanie układu hormonalnego i w konsekwencji wywoływać zaburzenia hormonalne. Może to prowadzić do otyłości, rozwoju raka piersi, raka prosty, zaburzeń płodności, zespołu policystycznych jajników (PCOS), cukrzycy, problemów z tarczycą oraz układem sercowo-naczyniowym – mówi dr Aleksandra Rutkowska, z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak się chronić?

Plastiku nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia, ale można ograniczyć jego szkodliwy wpływ na organizm. Jak? Po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę gdzie się znajduje i zrobić możliwie jak najwięcej, aby nie przenikał do jedzenia czy napojów.

Do produkcji butelek wykorzystuje się m.in. bisfenol A. Jeśli butelka z wodą zostanie wystawiona na działanie wysokiej temperatury, bo np. zostawimy ją w samochodzie związek zacznie się wytrącać i przedostanie się do wody. Równie szkodliwe jest podgrzewanie jedzenia w plastikowych pojemnikach – mówi specjalistka.

Warto więc pić wodę z kranu i przechowywać ją w szklanych lub stalowych butelkach. Przed podgrzaniem jedzenia, wyjmijmy je z opakowania do szklanego naczynia.

Szkodliwy plastik znajduje się także w puszkach, dlatego lepiej zrezygnować z kupowania tego rodzaju opakowań, a jeżeli już nie mamy wyjścia to wybierajmy te nieuszkodzone. To samo tyczy się produktów wysokoprzetworzonych, warto zrezygnować z gotowych dań czy półproduktów i kupować świeże produkty z lokalnych upraw. Należy także unikać kupowania ryb łowionych w małych zbiornikach, portach oraz tych długowiecznych. Lepiej wybierać te krótkożyjące, które są poławiane z hodowli przepływowych , jak np. pstrąg.

Jeśli mamy taką możliwość kupujmy produkty pochodzące z upraw ekologicznych lub bio. Jeśli jednak kupujemy warzywa czy owoce w sklepie pochodzące z tradycyjnych upraw nie jedzmy ich ze skórką. Do pewnego stopnia chroni ona owoc przed szkodliwymi związkami. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa obierajmy to, co daje się obrać. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych dzieci i kobiet w ciąży – mówi specjalistka.

Związki te mogą przenikać przez łożysko i spowodować, że dziecko nie będzie rozwijało się prawidłowo.

Szkodliwe substancje najczęściej naśladują żeńskie hormony. W przypadku dziewczynek, stałe narażenie może prowadzić do przedwczesnego rozwoju, u chłopców spowodować, że charakterystyczne dla jego płci cechy nie rozwiną się prawidłowo – mówi.

W codziennych, bezpiecznych zakupach może nam pomóc specjalna aplikacja. Dzięki niej niezależnie od tego, co kupujemy możemy sprawdzić, czy dany produkt jest bezpieczny i nie zwiera szkodliwych związków. Jeżeli chcemy sprawdzić jakie mamy narażenie na te substancje w domu warto odwiedzić stronę detoxed.pl – tam aplikacja pozwoli oszacować poziom naszego indywidualnego ryzyka.

Czy można rozłożyć tonę plastik w 10 godzin? Tak! Jak to możliwe? Odpowiedź znajdziesz w filmie :

Zobacz film: Jego odkrycie rozkłada tonę plastiku w 10 godzin Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie tylko jedzenie

Trzeba sobie zdawać sprawę, że szkodliwe związki mogą znajdować się także w lakierach do włosów, lakierach do paznokci, maskarach do rzęs, szamponach czy pastach do zębów. Dlatego warto wybierać produkty z naturalnym składem o krótkiej liście składników.

Groźne substancje mogą znajdować się także na meblach, podłodze, kurzu, a także na sprzęcie elektronicznym.

Aby się chronić warto częściej, najlepiej codziennie, wycierać kurze, zwłaszcza na meblach, na których stoją sprzęty elektryczne, oraz podłogę. Do sprzątania najlepiej używać wody z domieszką naturalnego mydła lub octu – dodaje.

Bezpieczny plastik

Substancje, które znajdują się w plastiku mogą powodować zmiany tzw. epigenetyczne w obrębie DNA. To w nim mamy zapisane są informacje o budowie i sposobie funkcjonowania organizmu. Te zmiany mogą powodować, że niektóre cechy zostają odczytane mocniej lub słabiej. Mogą one zwiększyć ryzyko rozwoju np. raka. Co gorsza, jeżeli te zmiany wystąpią w komórkach płodu będą miały wpływ na rozwój drugiego i trzeciego pokolenia.

Dlatego tak olbrzymie znaczenie ma samoświadomość. I na szczęście ta wiedza jest coraz większa. Coraz więcej osób korzysta z materiałowych torebek, czy szklanych opakowań, a także zwraca uwagę na to jakie pudełka do przechowywania żywności kupują – bezpieczne są te, które w trójkąt mają wpisaną 2, 4, 5 – dodaje.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
5
Polecamy
Dlaczego warto zrezygnować z plastikowych opakowań?
Dlaczego warto zrezygnować z plastikowych opakowań? TVN zdrowie
Farmaceuta:
Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł TVN zdrowie
Oznaczenia plastiku do żywności.
Jak je czytać i postępować zdrowo?
Oznaczenia plastiku do żywności. Jak je czytać i postępować zdrowo? Dzień Dobry TVN
Szkodliwe związki chemiczne w jedzeniu.
Po części to nasza wina
Szkodliwe związki chemiczne w jedzeniu. Po części to nasza wina Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty