Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mikroplastik. Jak bardzo nam szkodzi?
menu
Polub nas na Facebooku

Mikroplastik. Jak bardzo nam szkodzi?

Plastikowe opakowania

Fot: Yulia Naumenko / gettyimages.com

Plastik miał ułatwić nam życie. Niestety z czasem okazało się, że to, co miało pomagać zaczęło szkodzić. Jak bardzo może być niebezpieczny plastik, z którym stykamy się niemal na każdym kroku i jak można się przed nim skutecznie bronić?

Pojawienie się plastiku można nazwać rewolucją. Tworzywo okazało się tanie w produkcji, do tego można z niego zrobić praktycznie wszystko. Jednak kolejne badania pokazują, że cząsteczki plastiku czy to z torebek, butelek czy opakowań mogą przenikać do żywności. Szacuje się, że każdy z nas rocznie zjada tyle plastiku ile potrzeba do zrobienia karty kredytowej.

Jak szkodzi nam plastik?

Niektóre rodzaje plastiku mogą zawierać związki, które strukturą chemiczną i działaniem naśladują hormony. Kiedy wnikają do organizmu ten nie jest w stanie stwierdzić, czy ma do czynienia z prawdziwym hormonem czy też nie. Czym to się może skończyć?

Związki te mogą zaburzać działanie układu hormonalnego i w konsekwencji wywoływać zaburzenia hormonalne. Może to prowadzić do otyłości, rozwoju raka piersi, raka prosty, zaburzeń płodności, zespołu policystycznych jajników (PCOS), cukrzycy, problemów z tarczycą oraz układem sercowo-naczyniowym – mówi dr Aleksandra Rutkowska, z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak się chronić?

Plastiku nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia, ale można ograniczyć jego szkodliwy wpływ na organizm. Jak? Po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę gdzie się znajduje i zrobić możliwie jak najwięcej, aby nie przenikał do jedzenia czy napojów.

Do produkcji butelek wykorzystuje się m.in. bisfenol A. Jeśli butelka z wodą zostanie wystawiona na działanie wysokiej temperatury, bo np. zostawimy ją w samochodzie związek zacznie się wytrącać i przedostanie się do wody. Równie szkodliwe jest podgrzewanie jedzenia w plastikowych pojemnikach – mówi specjalistka.

Warto więc pić wodę z kranu i przechowywać ją w szklanych lub stalowych butelkach. Przed podgrzaniem jedzenia, wyjmijmy je z opakowania do szklanego naczynia.

Szkodliwy plastik znajduje się także w puszkach, dlatego lepiej zrezygnować z kupowania tego rodzaju opakowań, a jeżeli już nie mamy wyjścia to wybierajmy te nieuszkodzone. To samo tyczy się produktów wysokoprzetworzonych, warto zrezygnować z gotowych dań czy półproduktów i kupować świeże produkty z lokalnych upraw. Należy także unikać kupowania ryb łowionych w małych zbiornikach, portach oraz tych długowiecznych. Lepiej wybierać te krótkożyjące, które są poławiane z hodowli przepływowych , jak np. pstrąg.

Jeśli mamy taką możliwość kupujmy produkty pochodzące z upraw ekologicznych lub bio. Jeśli jednak kupujemy warzywa czy owoce w sklepie pochodzące z tradycyjnych upraw nie jedzmy ich ze skórką. Do pewnego stopnia chroni ona owoc przed szkodliwymi związkami. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa obierajmy to, co daje się obrać. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych dzieci i kobiet w ciąży – mówi specjalistka.

Związki te mogą przenikać przez łożysko i spowodować, że dziecko nie będzie rozwijało się prawidłowo.

Szkodliwe substancje najczęściej naśladują żeńskie hormony. W przypadku dziewczynek, stałe narażenie może prowadzić do przedwczesnego rozwoju, u chłopców spowodować, że charakterystyczne dla jego płci cechy nie rozwiną się prawidłowo – mówi.

W codziennych, bezpiecznych zakupach może nam pomóc specjalna aplikacja. Dzięki niej niezależnie od tego, co kupujemy możemy sprawdzić, czy dany produkt jest bezpieczny i nie zwiera szkodliwych związków. Jeżeli chcemy sprawdzić jakie mamy narażenie na te substancje w domu warto odwiedzić stronę detoxed.pl – tam aplikacja pozwoli oszacować poziom naszego indywidualnego ryzyka.

Czy można rozłożyć tonę plastik w 10 godzin? Tak! Jak to możliwe? Odpowiedź znajdziesz w filmie :

Zobacz film: Jego odkrycie rozkłada tonę plastiku w 10 godzin Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie tylko jedzenie

Trzeba sobie zdawać sprawę, że szkodliwe związki mogą znajdować się także w lakierach do włosów, lakierach do paznokci, maskarach do rzęs, szamponach czy pastach do zębów. Dlatego warto wybierać produkty z naturalnym składem o krótkiej liście składników.

Groźne substancje mogą znajdować się także na meblach, podłodze, kurzu, a także na sprzęcie elektronicznym.

Aby się chronić warto częściej, najlepiej codziennie, wycierać kurze, zwłaszcza na meblach, na których stoją sprzęty elektryczne, oraz podłogę. Do sprzątania najlepiej używać wody z domieszką naturalnego mydła lub octu – dodaje.

Bezpieczny plastik

Substancje, które znajdują się w plastiku mogą powodować zmiany tzw. epigenetyczne w obrębie DNA. To w nim mamy zapisane są informacje o budowie i sposobie funkcjonowania organizmu. Te zmiany mogą powodować, że niektóre cechy zostają odczytane mocniej lub słabiej. Mogą one zwiększyć ryzyko rozwoju np. raka. Co gorsza, jeżeli te zmiany wystąpią w komórkach płodu będą miały wpływ na rozwój drugiego i trzeciego pokolenia.

Dlatego tak olbrzymie znaczenie ma samoświadomość. I na szczęście ta wiedza jest coraz większa. Coraz więcej osób korzysta z materiałowych torebek, czy szklanych opakowań, a także zwraca uwagę na to jakie pudełka do przechowywania żywności kupują – bezpieczne są te, które w trójkąt mają wpisaną 2, 4, 5 – dodaje.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
5
Polecamy
Dlaczego warto zrezygnować z plastikowych opakowań?
Dlaczego warto zrezygnować z plastikowych opakowań? TVN zdrowie
Farmaceuta:
Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł TVN zdrowie
Szkodliwe związki chemiczne w jedzeniu.
Po części to nasza wina
Szkodliwe związki chemiczne w jedzeniu. Po części to nasza wina Dzień Dobry TVN
Oznaczenia plastiku do żywności.
Jak je czytać i postępować zdrowo?
Oznaczenia plastiku do żywności. Jak je czytać i postępować zdrowo? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?