Czytasz: Migrena z aurą – co to jest? Objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania

Migrena z aurą – co to jest? Objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania

Kobieta trzyma się z bólu za skronie

Fot: gpointstudio / fotolia.com

Silny ból głowy może wskazywać na migrenę. Jest to stan, który wywołuje dyskomfort u osoby chorej, gdyż zazwyczaj występuje także z objawami towarzyszącymi. Ataki migreny mogą być poprzedzone tzw. aurą. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO) migrena to dolegliwość, której występowanie obniża komfort życia i wpływa na codzienne funkcjonowanie. Cierpi na nią około 20% ludności, dlatego nie warto bagatelizować występujących ataków. Co 4. osoba, która boryka się z migreną, doświadcza bólu z aurą. Aby poprawić jakość życia, należy wdrożyć skuteczne leczenie. Jednak zanim to nastąpi, należy rozpoznać migrenę z aurą, określić jej objawy i zastanowić się, co może być jej przyczyną.

Migrena z aurą, czyli właściwie jaka?

Migrena to silny i pulsującym ból głowy. Z reguły jest jednostronny, o różnym stopniu nasilenia i częstotliwości. Migrena może występować z aurą bądź bez niej. Aura to objawy zwiastujące nadejście ataku, które można zaobserwować jeszcze przed bólem głowy bądź łącznie z nim. Może trwać od 4 do 60 minut i zależnie od przypadku różnie się objawiać. Warto podkreślić, że aura występuje u znacznie mniejszej części osób, u których pojawiają się ataki migreny. Szacunkowo stwierdza się ją u około 10% osób borykających się z migreną. Aurę u tych osób można podzielić na typową i nietypową. W większości przypadków, po ustąpieniu aury, pojawia się ból głowy.

Jak wygląda migrena z aurą?

Migrena z tzw. aurą typową charakteryzuje się objawami wpływającymi na wzrok, takimi jak: mroczki, jasne plamy, zygzaki, błyskające światła, zaburzenia wielkości i ostrości widzenia, niedowidzenie, a nawet utrata wzroku. W aurze nietypowej występują także objawy związane z zaburzeniami czucia (drętwienie, mrowienie), mowy oraz słuchu (szumy w uszach, utrata słuchu) i motoryki (niezborność). Każdy z tych objawów rozwija się stopniowo w trakcie 5–20 minut. Należy podkreślić, że u osób, u których występują migreny z aurą, objawy są w pełni odwracalne. Po wykonaniu badań diagnostycznych ich wyniki nie wskazują na powikłania ani ubytki. Dodatkowo migreny z aurą u dzieci charakteryzują się występowaniem objawów takich jak zmienione stany świadomości i postrzegania.

Jakie są przyczyny powstawania migreny z aurą?

Migrena z aurą powstaje w wyniku zaburzeń nerwowo-naczyniowych. Aktywacja układu nerwowego powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, które wywołują niedokrwienie tkanki mózgowej. W rezultacie powstaje ból, czyli migrena nierzadko poprzedzona także aurą.

Migrena, również ta z aurą, jest dolegliwością dziedziczną – jeśli ktoś w bliskiej rodzinie na nią cierpiał, to ryzyko zwiększa się nawet dwu–trzykrotnie względem całej populacji. Oprócz czynników genetycznych przyczyną powstawania silnego bólu głowy jest prowadzony styl życia. Duże znaczenie ma wysypianie się – zarwanie nocy bądź wielokrotne niedosypianie może wywołać silny atak migreny z aurą. 

Paradoksalnie zbyt długi sen także może przyczyniać się do powstawania bólu. Warto pamiętać, że przyczyną migreny mogą być także złe nawyki żywieniowe. Nieodpowiednie produkty (sery, czekolada, ostre przyprawy), używki (alkohol, papierosy), słabe nawodnienie i głód (nieregularne spożywanie posiłków) przyczyniają się do pojawiania się migreny. Ataki mogą wywoływać także takie przyczyny jak: nadmierny wysiłek fizyczny, zmiany hormonalne (u kobiet), jasne światło, dźwięki i wiele innych. Przyczyny powstawania migreny mogą być bardzo indywidualne – tylko obserwacja może pomóc znaleźć je, a następnie wdrożyć odpowiednią terapię.

To Cię zainteresuje

Co pomaga na zgagę w ciąży? Domowe sposoby i leki dla przyszłej mamy Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie Migrena – co to jest? Objawy, przyczyny schorzenia

Leczenie migreny z aurą

Warto podkreślić, że jednym ze sposobów leczenia jest pomoc doraźna. Gdy migrena z aurą już wystąpi, specjalista zaleca podanie leków przeciwbólowych, przeciwwymiotnych i uspokajających. Takie działanie w wielu przypadkach pomaga w zmniejszeniu bólu, a także objawów towarzyszących. Po samym ataku ulgę przynoszą zimne okłady, a także spokój i odpoczynek. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach stosuje się profilaktyczne leczenie farmakologiczne, które nierzadko jest bardzo pomocne. W leczeniu migreny z aurą specjaliści zwracają uwagę na rolę stylu życia w zmniejszeniu częstotliwości występowania ataków – wysypianie się, unikanie stresu, właściwe nawyki żywieniowe itd. Niewątpliwym wsparciem będą także techniki relaksacyjne, masaże, ćwiczenia oddechowe, akupunktura oraz ćwiczenia kręgosłupa i postawy.

Jak zapobiegać migrenie z aurą?

Warto pamiętać, że wielu ataków migreny z aurą można uniknąć. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach, których nieprzestrzeganie może przyczyniać się do jej występowania. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak zapobiegać migrenie, to pamiętaj przede wszystkim o regularnym rytmie pracy i odpoczynku. Ponadto wysypiaj się (nie śpij jednak zbyt długo). Zadbaj także o spokój – stres i silne emocje mogą wywołać atak migreny. Żeby czuć się dobrze i wykluczyć z życia te dolegliwości, należy wspierać zdrowe nawyki żywieniowe. Takie zachowania z pewnością pomogą ustrzec się przed atakami migreny z aurą. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Więcej na temat
Leczenie skręcenia stawu skokowego
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Monocytoza – wzrost liczby monocytów i związane z nim choroby
Migrena – co to jest? Objawy, przyczyny schorzenia
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test
Naturalny antybiotyk z tymianku, który przygotujesz w 5 minut. Idealny na jesień.
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał