Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mięta w ciąży – czy herbatę miętową można pić podczas ciąży?
menu
Polub nas na Facebooku

Mięta w ciąży – czy herbatę miętową można pić podczas ciąży?

NAN

Fot: Drobot Dean / fotolia.com

Wiele ziół nie jest wskazanych w ciąży, ale nie dotyczy to mięty. Picie mięty w ciąży jest dozwolone, choć w rozsądnej dawce. Mięta działa delikatnie uspokajająco i wzmacniająco, łagodzi dolegliwości żołądkowe i poprawia samopoczucie.

Herbatka miętowa jest niezwykle aromatyczna i smaczna, ale wiele przyszłych mam ma wątpliwości, czy można pić miętę w ciąży. Tymczasem zioło to znakomicie łagodzi dolegliwości żołądkowe i zapewnia dobry nastrój. Nie wolno go jednak spożywać w nadmiarze, ponieważ jest silnym alergenem i może wywoływać zgagę. Miętowa herbata w ciąży jest dozwolona w ilości 1 lub 2 szklanek naparu dziennie. Najsmaczniejsza jest herbatka przygotowana ze świeżych liści mięty, ale takie samo działanie ma napar z suszonego ziela.

Zobacz także: Herbata rumiankowa dla przyszłych mam - czy można pić rumianek w ciąży?

Właściwości lecznicze mięty

Mięta ma wiele właściwości leczniczych, które sprawiają, że uprawiana jest na całym świecie. Zioło charakteryzuje się silnym zapachem, a surowcem leczniczym są liście i olejek miętowy. W liściach znajduje się olejek eteryczny, garbniki, flawonoidy i kwasy fenolowe.

Liście mięty działają rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Zawarty w nich mentol ma właściwości wiatropędne i zwiększające wydzielanie żółci. Właśnie dlatego herbata miętowa w ciąży jest wskazana kobietom cierpiącym na mdłości i problemy trawienne. Picie mięty jest szczególnie zalecane po spożyciu ciężkostrawnych i wzdymających potraw. Przy zaburzeniach trawienia należy pić napar z liści mięty 3 razy dziennie.

Mięta wykazuje właściwości antybakteryjne przeciwko bakteriom wywołującym zatrucia pokarmowe, które są szczególnie groźne w ciąży. Napar z mięty jest skuteczny na salmonellę, gronkowca złocistego i Escherichia coli. Ponadto wykazuje właściwości antywirusowe, m.in. na wirusa opryszczki zwykłej. Herbatka miętowa działa tonizująco na układ nerwowy, dlatego napar warto przygotować sobie po stresującym dniu. Zawarty w nim olejek eteryczny skutecznie łagodzi bóle głowy.

Listki mięty można stosować nie tylko do przyrządzania naparów, ale także jako przyprawę do niektórych potraw. Mięta świetnie komponuje się m.in. z deserami, np. z owocami, czekoladą czy lodami. Można ją również dodawać do sosów, dipów czy sałatek. Jej przyjemny smak i aromat sprawia, że chętnie stosowana jest także do odprężających kąpieli.

Kiedy warto leczyć się ziołami? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Mięta pieprzowa w ciąży – jak stosować olejek?

Miętę można stosować nie tylko w formie naparu, ale także olejku. Wykazuje on właściwości ułatwiające oddychanie, wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Przyspiesza powrót do zdrowia podczas przeziębienia, które w ciąży bywa bardzo uciążliwe. Olejek miętowy często jest składnikiem tabletek do ssania, ponieważ zmniejsza ból gardła. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także: Herbata z kardamonem i kawa z kardamonem - jakie mają właściwości?

Mięta a ciąża

Mięta polna lub pieprzowa w ciąży to znakomite remedium na wiele dolegliwości. Jak wszystkie zioła, można ją przyjmować w rozsądnych ilościach. Warto poinformować lekarza prowadzącego o zamiarze wprowadzenia mięty do codziennego jadłospisu.

Największą zaletą picia mięty w ciąży jest łagodzenie porannych nudności i wzdęć. Są to najbardziej dokuczliwe objawy ciąży, z którymi kobieta musi borykać się bez wsparcia leków. Mięta w ciąży stosowana jest także na zgagę, ale nadmiar zioła może nasilić dolegliwości. Liście mięty rozkurczają mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dzięki czemu zmniejszają skurcze żołądka, które często dokuczają ciężarnym. Ziele mięty poprawia trawienie, dlatego warto napić się naparu po spożyciu ciężkostrawnego posiłku.

Mięta w ciąży jest wskazana w celu wzmocnienia organizmu i ochrony przed przeziębieniami. Dużą zaletą herbatki miętowej jest również to, że działa uspokajająco, skutecznie poprawia nastrój i relaksuje.

Jak przygotować napar z mięty?

Najbardziej aromatyczna i najsmaczniejsza jest mięta świeża, dlatego warto posadzić ją w ogródku lub hodować w doniczce. W sprzedaży jest zarówno tradycyjna mięta pieprzowa, jak i mięta czekoladowa czy cytrynowa. Zioło rośnie bardzo szybko, a z jego dobroczynnych właściwości można korzystać przez cały rok.

Napar ze świeżych liści mięty jest bardzo łatwy do przygotowania. Dwie gałązki lub kilka listków należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą, a następnie zalać wrzątkiem i odstawić pod przykryciem na 10–15 minut. Powstały napar przecedzić i pić lekko schłodzony. Można posłodzić go miodem i dodać odrobinę soku z cytryny.

Do przygotowania naparu z suszonej mięty potrzebne są 2 łyżki suszonego ziela. Należy je zalać ok. 200 ml gorącej (ale nie wrzącej) wody. Następnie napar trzeba podgrzewać przez około 15 minut, jednak nie wolno dopuścić do wrzenia. Ostudzić, przecedzić i pić raz dziennie. Najwygodniejsza w stosowaniu jest ekspresowa herbatka miętowa, ale należy wybierać wyłącznie produkty wysokiej jakości.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
3
Polecamy
Zioła w ciąży – jakie herbaty można pić w ciąży?
Które są zakazane?
Zioła w ciąży – jakie herbaty można pić w ciąży? Które są zakazane? TVN zdrowie
Mięta – właściwości i zastosowanie
Mięta – właściwości i zastosowanie Dzień Dobry TVN
Melisa w ciąży – czy można ją pić bez obaw?
Czy nie szkodzi dziecku?
Melisa w ciąży – czy można ją pić bez obaw? Czy nie szkodzi dziecku? TVN zdrowie
Tymianek pospolity – właściwości i zastosowanie tymianku
Tymianek pospolity – właściwości i zastosowanie tymianku Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty