Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mierzenie temperatury u dorosłych i u dzieci: w odbycie, uchu, ustach i pod pachą
menu
Polub nas na Facebooku

Mierzenie temperatury u dorosłych i u dzieci: w odbycie, uchu, ustach i pod pachą

Dziecko, któremu mierzona jest temperatura

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Mierzenie temperatury można wykonywać, używając tradycyjnego termometru, urządzenia elektronicznego lub na podczerwień. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych ciepłotę ciała mierzy się w odbycie, uchu, ustach i pod pachą.

Przed zmierzeniem temperatury termometr rtęciowy należy wstrząsnąć, aby słupek rtęci znalazł się poniżej 35,6 stopni Celsjusza. Przed dokonaniem pomiaru w ustach termometr trzeba przetrzeć alkoholem, po czym opłukać wodą.

Mierzenie temperatury – dlaczego jest istotne?

Mierzenie temperatury jest istotne, ponieważ może sygnalizować wiele chorób. Dzięki niemu możliwe jest też kontrolowanie przebiegu różnych schorzeń. Gorączka to informacja od organizmu, że w jego wnętrzu pojawiła się np. infekcja. Podwyższona temperatura ciała jest jednym z mechanizmów obronnych chroniących przed chorobą. Podczas mierzenia temperatury bardzo istotne jest miejsce ciała, w którym się go dokonuje. Można to zrobić, używając różnego rodzaju termometrów. Ten wykonany ze szkła bywa wypełniony rtęcią, jednak coraz częściej zamienia się ją na alkohol galenowy. W przeciwieństwie do rtęci jest on bezpieczny dla środowiska naturalnego i ludzkiego organizmu. Pomiar wykonywany za jego pomocą jest bardzo dokładny. Kolejne urządzenie do mierzenia temperatury to termometr elektroniczny, dzięki któremu można uzyskać wynik szybciej niż w przypadku klasycznego. Z kolei termometr bębenkowy na podczerwień został zaprojektowany do pomiarów wykonywanych we wnętrzu ucha. Do uzyskania wyniku potrzeba jedynie kilku sekund. Jest to najdokładniejsza metoda mierzenia temperatury. Przed użyciem należy go trzymać przez co najmniej 30 minut w temperaturze pokojowej. Ważne jest też, aby skóra osoby, u której ma być wykonany pomiar nie była wychłodzona. Zimne urządzenie i chłodne ciało zaniżają bowiem wynik, zafałszowując go.

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Zobacz film: Który termometr do mierzenia temperatury ciała powinniśmy wybrać? Źródło: 36,6

Mierzenie temperatury u dorosłego

Pomiar ciepłoty ciała u dorosłych można wykonywać w różnych miejscach: w odbycie, ustach, pod pachą, a także w waginie, w uszach lub na czole. Najdokładniejszy będzie ten dokonany w odbycie. Temperatura, która świadczy o dobrym stanie organizmu to 36,2-36,7 stopnia Celsjusza. Przy mierzeniu temperatury w ustach otrzymuje się wynik o 0,3-0,8 stopnia różnicy w stosunku do pomiaru odbytniczego. Najbardziej znane miejsce, w którym mierzy się ciepłotę ciała to dół pachowy. Temperatura jest tam o 0,5-1,5 stopnia niższa niż w odbycie. u noworodków różnica między tymi pomiarami jest o wiele mniejsza niż u osób dorosłych. Mierzenie temperatury w pochwie różni się jedynie o 0,1-0,3 stopnia w porównaniu do tej w odbycie. Termometr douszny daje bardzo rzetelny pomiar, a bezdotykowy – jest najwygodniejszy.

Mierzenie temperatury u niemowlaka

Mierzenie temperatury u niemowlaka najczęściej wykonuje się za pomocą termometru bezdotykowego. Pomiaru dokonuje się w odległości 5-15 cm od czoła dziecka przez około 3 s. Obecne na rynku termometry dają bardzo dokładne pomiary. Mierzenie temperatury u niemowlaka można wykonać również za pomocą termometru doodbytniczego. Inne miejsca pomiaru to: usta, ucho oraz dół pachowy. U noworodków, niemowląt i dzieci do 3. roku życia poleca się mierzyć ciepłotę ciała przede wszystkim bezdotykowo, a ostatecznie właśnie przez odbyt, co jest trudniejszym zadaniem. Aby to zrobić, trzeba ułożyć dziecko na boku lub plecach, a następnie rozchylić jego nóżki. Termometr powinien być natłuszczony, np. wazeliną. Należy go włożyć na głębokość nie większa niż 2 cm. Norma to 36,8-37,5 stopnia Celsjusza. Warto wiedzieć, że kiedy gorączka spada, pomiar wewnątrz ciała może być niższy od zewnętrznego. Mierzenie temperatury w ustach to sposób zalecany dla dzieci, które skończyły 5 lat i współpracują z osobą, która wykonuje pomiar. W innym przypadku termometr mógłby zostać przegryziony. Prawidłowe wartości to 35,5-37,5 stopnia Celsjusza. Aby otrzymać wiarygodny pomiar, mały pacjent powinien trzymać termometr nieruchomo w ustach.

Zobacz film: Czy powinniśmy zbijać gorączkę? Źródło: 36,6

Dzieci powyżej 3. roku życia mogą mieć mierzoną temperaturę we wnętrzu ucha. Warto sprawdzić czy w jego wnętrzu nie ma zbyt dużej ilości woskowiny, która mogłaby zmienić wynik. Prawidłowe wartości przy pomiarze w uchu to 36,6-38 stopni. Natomiast mierzenie temperatury pod pachą jest najmniej dokładne w stosunku do temperatury wewnątrz ciała. Pomiar należy wykonywać, mocno przyciskając rękę do tułowia przez około 3 minuty. Wynik w normie to 34,7-37,3 stopnia Celsjusza.

Mierząc temperaturę u dzieci, warto pamiętać o kilku zasadach. Ciepłota ciała jest większa po wysiłku fizycznym (podobnie jest u dorosłych), gorącej kąpieli oraz po zjedzeniu posiłku. Najlepiej jest więc wykonywać pomiary nie wcześniej niż godzinę od zakończenia każdej z powyższych czynności. U dzieci odwodnionych, przeżywających silne emocje lub po intensywnych ćwiczeniach może pojawić się nawet stan podgorączkowy. Zdrowe dziecko charakteryzują wahania temperatury występujące o różnych porach dnia. Najniższa jest rano, a najwyższa – po południu. Może się różnić o około 0,5 stopnia Celsjusza. Z tego powodu najlepiej jest mierzyć ciepłotę ciała co najmniej dwa razy dziennie. Zalecane pory to 7:00-9:00 i 16:00-18:00.

Zobacz film: Kiedy gorączka staje się dla nas niebezpieczna? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
39
25
Polecamy
Jakie są prawidłowe wyniki pomiarów w zależności od tego, gdzie mierzona jest temperatura ciała?
Jakie są prawidłowe wyniki pomiarów w zależności od tego, gdzie mierzona jest temperatura ciała? TVN zdrowie
Jak zmierzyć temperaturę małemu dziecku?
Jak zmierzyć temperaturę małemu dziecku? TVN zdrowie
Jak skutecznie i bezpiecznie radzić sobie z gorączką u niemowlaka?
Jak skutecznie i bezpiecznie radzić sobie z gorączką u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Idealna temperatura w domu – w jaki sposób ją dobrać?
Idealna temperatura w domu – w jaki sposób ją dobrać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?