Polub nas na Facebooku
Czytasz: Miej oko na jaskrę i zapisz się na bezpłatne badanie!
menu
Polub nas na Facebooku

Miej oko na jaskrę i zapisz się na bezpłatne badanie!

Mężczyzna podczas badania wzroku

Fot: Martinns / gettyimages.com

Jaska to trzecia najczęstsza przyczyna utraty wzroku. Choroba bardzo długo nie daje żadnych objawów i ogromna część pacjentów trafia do lekarza zbyt późno. Dlatego, aby zachować zdrowie należy regularnie odwiedzać okulistę. Teraz badanie w kierunku jaskry będzie można wykonać za darmo. Kto i gdzie będzie mógł z nich skorzystać?

Jaskra to tak naprawdę wiele różnych schorzeń, które prowadzą do nieodwracalnego zaniku nerwu wzrokowego. Bez odpowiedniego leczenia choroba prowadzi do utraty wzroku. Co gorsza jaskra bardzo długo nie daje żadnych objawów, a nawet jeśli zaczynają pojawiać się jakieś dolegliwości, wielu chorych przyzwyczaja się do nich i trafia do specjalisty, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana, a możliwości leczenia mocno ograniczone.

Jaskra - kto powinien się badać?

Szacuje się, że na jaskrę choruje w Polsce 850 tysięcy osób (głownie po 60. roku życia), a leczy się zaledwie 350 tysięcy chorych. Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że tylko wczesne wykrycie jaskry daje szansę na wyleczenie, niestety aż 70 proc. chorych trafia do lekarza zbyt późno. Dlatego, tak ważna jest profilaktyka. Mimo że choroba może pojawić praktycznie u każdego, to badania pod kątem jaskry są szczególnie wskazane osobom po 55. roku życia oraz tym, które mają w rodzinie przypadki zachorowania na tę chorobę. Teraz takie badanie można wykonać za darmo.

E-jaskra

E-jaskra to program innowacyjnych badań przesiewowych w kierunku jaskry. System do diagnostyki wykorzystuje sztuczną inteligencję (Artificial intelligence). Program jest bardzo dokładny i potrafi z 80 proc. pewnością określić, czy dany pacjent zachoruje na jaskrę czy nie. Jak to działa? Sztuczna inteligencji przyporządkowuje oko do chorego lub zdrowego. Robi to na podstawie bazy wiedzy, do jej stworzenia posłużyło ponad 2 500 zdjęć osób zdrowych i chorujących na jaskrę dostarczonych przez Poradnię Jaskrową Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”.

Samo badanie jest krótkie i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Polega ono na wykonaniu zdjęcia dna oka (bez konieczności rozszerzania źrenicy) oraz pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego (CWG) metodą bezkontaktową, które później analizowane są komputerowo. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut. Pacjent w przeciągu kilku minut otrzymuje wynik.

Jak zbudowane jest oko? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa oka Źródło: 36,6

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że badanie wykonane z pomocą programu e-jaskra jest jedynie badaniem w kierunku jaskry i nie zastąpi wizyty u okulisty i kompleksowej diagnostyki.

Program e-jaskra opracowała interdyscyplinarna grupa fachowców pod przewodnictwem prof. Jerzego Szaflika. W trwających ponad 2 lata pracach wzięli dział okuliści:prof. Jerzy Szaflik, dr hab. Anna Zaleska-Żmijewska, prof. Jacek P.Szaflik, zespół prof. Jacka Pniewskiego z Katedry Fizyki Optycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz trzech ekspertów techniki komputerowej.

Jak i gdzie można się przebadać?

Bezpłatne badania w kierunku jaskry będą prowadzone przez trzy miesiące. Od 2 grudnia każdy chętny, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się na badanie (nr telefonu to 22 825 - 38 - 57), będzie mógł przyjść do Centrum Jaskry przy ul. Grzybowskiej 6/10 w Warszawie. Badania będą wykonywane między 9.00 a 19.00. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Cukrzyca to nie wyrok.
Zapanuj nad chorobą i ciesz się życiem!
Cukrzyca to nie wyrok. Zapanuj nad chorobą i ciesz się życiem! Dzień Dobry TVN
Komórki macierzyste szansą dla pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19? Warszawski szpital wdraża terapię
Komórki macierzyste szansą dla pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19? Warszawski szpital wdraża terapię Dzień Dobry TVN
Co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty
Co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty TVN zdrowie
Tomografia siatkówki - OCT
Tomografia siatkówki - OCT TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Borówka amerykańska – ile jeść, by wzmocnić serce?
Borówka amerykańska – ile jeść, by wzmocnić serce?
Czym jest peptyd C? Interpretacja wyników badania peptydu C
Czym jest peptyd C? Interpretacja wyników badania peptydu C
Czy ty też odkładasz sprawy na później? Sprawdź jak sobie radzić z prokrastynacją
Czy ty też odkładasz sprawy na później? Sprawdź jak sobie radzić z prokrastynacją
Jakie badania należy zrobić, aby wykryć pasożyty?
Jakie badania należy zrobić, aby wykryć pasożyty?
Czym jest zespół Costello? Objawy i przyczyny zespołu twarzowo-skórno-szkieletowego
Czym jest zespół Costello? Objawy i przyczyny zespołu twarzowo-skórno-szkieletowego
Mięsak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie
Mięsak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie