Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mezoterapia igłowa, mikroigłowa, bezigłowa – opis zabiegów, efekty, przeciwwskazania

Mezoterapia igłowa, mikroigłowa, bezigłowa – opis zabiegów, efekty, przeciwwskazania

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Микола Ковальчинськи / fotolia.com

Mezoterapia to zabieg polegający na dostarczeniu substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych w głębokie warstwy skóry. Mezoterapia pozwala na odmłodzenie i poprawę wyglądu skóry, redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu, a nawet na zapobieganie łysieniu i wypadaniu włosów.

Mezoterapia jest niechirurgicznym zabiegiem wykonywanym w salonach kosmetycznych oraz w gabinetach medycyny estetycznej. Dzięki mnogości i różnorodności substancji (koktajli do mezoterapii) stosowanych podczas zabiegu, mezoterapia wykorzystywana jest do leczenia wielu problemów medycznych i estetycznych. Zabieg może być przeprowadzany na niemalże każdym obszarze ciała – w tym na skórze głowy, a nawet na delikatnej okolicy oczu. W zależności od metody wykorzystanej do wprowadzenia substancji aktywnych do skóry właściwej wyróżniane są 3 rodzaje zabiegu: mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa oraz mezoterapia bezigłowa. 

Podstawowe wskazania do mezoterapii to:

Zobacz film: Co wiesz o mezoterapii? Źródło: Bez skazy

Mezoterapia igłowa – włosy, twarz i ciało

Mezoterapia igłowa to klasyczny i najbardziej uniwersalny wariant zabiegu. Polega ona na wstrzykiwaniu wybranego koktajlu w skórę przy pomocy igły. Iniekcje wykonywane są na głębokości około 2-3 mm, dzięki czemu możliwe jest ominięcie bariery naskórkowej, przez którą większość substancji aktywnych nie mogłaby przeniknąć. Skórę nakłuwa się w odstępach 5-10 mm. Ze względu na to, że zabieg powoduje pewien dyskomfort, zwykle przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

Mezoterapię igłową przeprowadza się na skórze ciała, twarzy oraz na skórze głowy. Do najbardziej popularnych typów zabiegu należą:

 • mezoterapia igłowa twarzy, szyi i dekoltu – pozwala na ujędrnienie skóry, redukcję zmarszczek, usunięcie przebarwień skórnych, odmłodzenie owalu twarzy, regenerację i nawodnienie cery. Do zabiegu najczęściej wykorzystywane są: kwas hialuronowy, który wypełnia przestrzenie pomiędzy włóknami kolagenu w skórze; proteochondroityna poprawiająca nawilżenie oraz napięcie skóry; pirogronian sodu stymulujący fibroplasty do naturalnej produkcji kolagenu i elastyny.
 • Mezoterapia skóry głowy – zabieg ten pozwala na zahamowanie procesów łysienia oraz na pobudzenie wzrostu włosów. W skórę głowy najczęściej wstrzykiwane są: dekspantenol, wpływający na regenerację struktury włosa; minoksydyl przeciwdziałający wypadaniu włosów; biotyna (witaminę B7) wspomagająca rozszerzenie cyklu wzrostu włosa.
 • Mezoterapia na cellulit i tkankę tłuszczową – wspomaga rozpad komórek tłuszczowych, działa detoksykująco i ujędrniająco na skórę. Do zabiegów wyszczuplających i antycellulitowych najczęściej stosuje się L-karnitynę, kofeinę i krzemionkę organiczną, przyspieszające procesy lipolizy i spalanie tłuszczu.

Mezoterapia igłowa przeciwwskazania

Zabiegu nie przeprowadza się w następujących przypadkach:

 • alergia na substancję do mezoterapii;
 • wirusowe, bakteryjne lub grzybicze choroby skóry;
 • choroby nowotworowe;
 • ciąża i karmienie piersią;
 • choroby autoimmunologiczne.

Mezoterapia mikroigłowa – opis zabiegu

Metoda mikroigłowa jest alternatywą dla mezoterapii igłowej. Wskazania, przeciwwskazania i efekty obydwu zabiegów są podobne.

W metodzie mikroigłowej nie są wykorzystywane tradycyjne igły, lecz urządzenia wyposażone w kilkanaście mikroigieł, które jednocześnie nakłuwają skórę – dermapeny lub rollery. Podczas zabiegu powstaje znacznie więcej nakłuć niż ma to miejsce w przypadku mezoterapii igłowej. Iniekcje te są jednak płytsze i nie docierają do tak głębokich warstw skóry, jak podczas zabiegu igłowego. Mezoterapię mikroigłową stosuje się często w przypadku przeprowadzania zabiegu na dużych powierzchniach ciała.

Mezoterapia bezigłowa – wskazania i efekty

W odróżnieniu od metody igłowej i mikroigłowej, mezoterapia bezigłowa nie narusza ciągłości skóry. Podczas zabiegu wykorzystywane są impulsy elektryczne, laser biostymulujący oraz drenaż limfatyczny. Dzięki nim zwiększa się przepuszczalność naskórka i możliwy jest transport substancji aktywnych w głębokie warstwy skóry. Podczas zabiegu nie występuje ból ani poczucie dyskomfortu. W związku z tym przeprowadza się go bez użycia środków znieczulających.

Mezoterapię bezigłową wykorzystuje się najczęściej do:

 • odmłodzenia i nawilżenia cery,
 • spłycenia zmarszczek,
 • rozjaśnienia przebarwień,
 • redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej.

Metody tej nie stosuje się w leczeniu łysienia i w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów. Ze względu na pominięcie nakłuwania skóry, które działa stymulująco na fibroplasty, efekty mezoterapii bezigłowej są zwykle mniej spektakularne niż w przypadku mezoterapii igłowej.

Z drugiej strony, zabieg ten pozwala na uniknięcie niepożądanych efektów, występujących w przypadku mezoterapii igłowej, takich jak zaczerwienienie, ból, siniaki czy obrzęki.

Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii bezigłowej to:

 • alergia na substancję do mezoterapii;
 • metalowe elementy w ciele;
 • choroby serca;
 • rozrusznik serca;
 • wirusowe, bakteryjne lub grzybicze choroby skóry;
 • choroby nowotworowe;
 • ciąża i karmienie piersią.

Zabiegi mezoterapii igłowej, mikroigłowej oraz bezigłowej przynoszą oczekiwane efekty jedynie wtedy, gdy wykonywane są w seriach 5-10 zabiegów. Należy liczyć się z tym, że rezultaty zabiegu nie są permanentne – dla podtrzymania efektu zabieg powinno powtarzać się co kilka lub kilkanaście tygodni. 

Zobacz film: Kto ma prawo wykonać zabieg mezoterapii? Źródło: Bez skazy


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Najlepsze zioła na wątrobę – oczyszczające, regenerujące, wspomagające
Najlepsze zioła na wątrobę – oczyszczające, regenerujące, wspomagające
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
Zespół Gerstmanna – przyczyny i objawy zespołu tętnicy kątowej
Zespół Gerstmanna – przyczyny i objawy zespołu tętnicy kątowej
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej