Polub nas na Facebooku
Czytasz: Metoda piórkowa – metoda wykonywania makijażu permanentnego. Na czym polega?
menu
Polub nas na Facebooku

Metoda piórkowa – metoda wykonywania makijażu permanentnego. Na czym polega?

Kobieta podczas zabiegu kosmetycznego

Fot: dimid_86 / gettyimages.com

Metoda piórkowa (tzw. manualna) wykonywana jest przy użyciu specjalnego piórka. Uzyskane dzięki niej brwi wyglądają bardzo naturalnie. Zalecana jest w przypadku dość gęstych, ale nieregularnych brwi, potrzeby nadania im nowego kształtu lub wzmocnienia koloru.

Makijaż permanentny cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Osoba zajmująca się zawodowo tą częścią kosmetyki to linergista. Jednym ze sposobów na zagęszczenie brwi jest metoda piórkowa, której efekty utrzymują się nawet przez 3 lata. Stosowana jest do makijażu permanentnego brwi i polega na dorysowaniu pojedynczych włosków. Ma za zadanie zagęścić brwi dając złudzenie naturalnych włosków. Efektem końcowym są delikatnie podkreślone brwi.

Co to jest metoda piórkowa?

Brwi to bardzo ważny element twarzy decydujący o jej wyglądzie. Potrafi zmienić jej wyraz i sprawić, że oko wydaje się bardziej otwarte i wygląda promiennie. Doskonałą alternatywą dla kobiet, które pragną mieć ładnie wyglądające brwi bez codziennego makijażu, jest metoda piórkowa. Zabieg trwa od 30 minut do godziny. Polega na dorysowaniu w pustych miejscach pojedynczych włosków. Linergistka rozplanowuje przed zabiegiem ich rysunek – ich grubość, kształt, położenie i odpowiednie odległości między liniami. Ponadto dobiera pigment dopasowany do naturalnego koloru brwi i fototypu. Dzięki temu tatuaż kosmetyczny nie wywołuje wrażenia sztuczności. Bezpośrednio po zabiegu barwa brwi jest dość intensywna, ale w ciągu 4–5 dni zabarwienie makijażu blednie nawet o 40%. W tradycyjnej metodzie piórkowej zazwyczaj pracuje się ruchem lekko nacinającym skórę, co może spowodować mikroblizny.

Efekty makijażu permanentnego brwi metodą piórkową

Makijaż permanentny brwi metodą piórkową przynosi bardzo naturalny rezultat. Zalecana jest w przypadku dość gęstych, ale nieregularnych brwi, w celu nadania im nowego kształtu lub wzmocnienia koloru oraz podkreślenia łuku brwiowego. Umożliwia także odbudowę ubytków w łuku brwiowym po urazach czy nieumiejętnym depilowaniu brwi. Dodatkowo mogą z niej skorzystać osoby, które z różnych powodów utraciły swoje naturalne brwi, np. po oparzeniach i chemioterapii czy chorzy na alopecję.

Na czym polega plastyka powiek i brwi? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Plastyka powiek i brwi - jak wygląda taki zabieg? Źródło: Klinika urody.

Ile kosztuje makijaż permanentny brwi metodą piórkową?

Brwi permanentne metodą piórkową nie różnią się cenowo od zabiegów przeprowadzonych innymi sposobami. Ich koszt wynosi od 1000 do 1300 zł. Można też znaleźć tańsze oferty, ale warto z nich skorzystać tylko jeśli jest to promocja u sprawdzonej kosmetyczki. W innym przypadku lepiej nie ryzykować, gdyż mniejsza cena wiąże się zazwyczaj ze stosowaniem kosmetyków gorszej jakości, co powoduje jednocześnie mniej zadowalający efekt. Dość często zdarza się, że po wygojeniu brwi konieczne jest naniesienie poprawek. Wówczas wykonuje się dopigmentowanie w cenie pierwszego zabiegu.

Makijaż metodą piórkową – czy boli?

Podczas zabiegu odczuwa się pewien dyskomfort, ale nie są to uciążliwe reakcje bólowe. Osoby bardzo wrażliwe mogą skorzystać ze znieczulenia skóry okolicy łuku brwiowego, do którego używa się kremu z lidokainą. Bezpośrednio po zabiegu makijażu permanentnego brwi metodą piórkową skóra jest zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk, a także pojawia się lekki obrzęk. Dolegliwości te znikają samoistnie w ciągu kilku dni i są naturalną reakcją skóry na aplikację tuszu. Proces gojenia brwi po metodzie piórkowej trwa około 4 tygodni.

Jaka jest różnica między makijażem permanentnym metodą piórkową a włoskową?

Bardzo często metoda piórkowa mylona jest z metodą włoskową. Mimo że efekty uzyskane dzięki tym sposobom są niemalże takie same, to różnią się one między sobą stosowanym do ich wykonania przyrządem. Makijaż permanentny metodą piórkową wykonuje się przy użyciu specjalnego piórka (bardzo małe, cienkie, płaskie, sterylne igły połączone w jedno piórko, niewymagające zasilania elektrycznego). Przypomina ono długopis, na którego końcu umocowane jest specjalne ostrze składające się z kilku ukośnie ściętych igieł. W metodzie włoskowej barwnik wprowadza się do skóry przy użyciu maszynki. Obie metody mają podobną trwałość, ale w przypadku metody piórkowej pigment aplikowany jest głębiej w skórę, co wiąże się z większą ingerencją.

Pielęgnacja brwi po metodzie piórkowej

Przez kilka pierwszych dni po zabiegu brwi nie wolno przemywać wodą ani mydłem. W ciągu 2 tygodni nie powinno się korzystać z sauny i basenu, a przez 2 miesiące trzeba unikać długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne i zrezygnować z solarium. Podczas gojenia się skóry, na której wykonano makijaż, pojawiają się drobne strupki. Nie wolno ich zdrapywać, ponieważ może to spowolnić i utrudnić gojenie, a nawet doprowadzić do zakażenia. Żeby przyspieszyć gojenie ranek i uzyskać ochronę przeciwbakteryjną, warto nakładać na brwi polecone przez linergistkę maści.

Makijaż permanentny metodą piórkową – przeciwwskazania

Do przeciwwskazań do wykonania brwi metodą piórkową należą m.in.: cukrzyca, łuszczyca, infekcje skóry, przyjmowanie leków sterydowych, świeże rany i blizny, padaczka, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, łuszczyca i choroby nowotworowe skóry. Ponadto zagęszczanie brwi metodą piórkową nie jest wskazane dla osób ze skłonnością do powstawania bliznowców, z uczuleniem na znieczulenie i składniki kosmetyczne, zaburzeniami krzepliwości krwi oraz przyjmujących leki rozrzedzające krew. Makijaż permanentny w ciąży i podczas karmienia piersią nie powinien być wykonywany.

Zobacz film i dowiedz się jak przygotować naturalny podkład

Zobacz film: Jak zrobić podkład z naturalnych składników? Źródło: Klinika urody.

Bibliografia:

1. Zapała A., Po pierwsze – nie szkodzić. Ciemna strona makijażu permanentnego, „Kosmetologia Estetyczna”, 2016, 5(6), s. 605-608.

2. Zapała A., Makijaż permanentny brwi balans pomiędzy pięknem a brzydotą, „Kosmetologia Estetyczna”, 2015, 4(1), s. 57-59.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Makijaż permanentny brwi to prawdziwy hit kosmetyczny.
Dowiedz się o nim więcej!
Makijaż permanentny brwi to prawdziwy hit kosmetyczny. Dowiedz się o nim więcej! Dzień Dobry TVN
Makijaż permanentny brwi metodą piórkową - jak wygląda zabieg?
Wady i zalety
Makijaż permanentny brwi metodą piórkową - jak wygląda zabieg? Wady i zalety Dzień Dobry TVN
Makijaż permanentny brwi – metody, efekty, pielęgnacja po zabiegu
Makijaż permanentny brwi – metody, efekty, pielęgnacja po zabiegu TVN zdrowie
Czym jest makijaż permanentny?
Nakładanie i usuwanie makijażu permanentnego
Czym jest makijaż permanentny? Nakładanie i usuwanie makijażu permanentnego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty