Polub nas na Facebooku
Czytasz: Metamizol – czym jest i jak działa?
menu
Polub nas na Facebooku

Metamizol – czym jest i jak działa?

Yevhen Borysov/getty images

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Metamizol to pochodna pirazolonu, występująca w postaci krystalicznie białego proszku. Powszechnie znany jako pyralgina, jest środkiem przeciwbólowym, stosowanym również do łagodzenia bólu pooperacyjnego. Dyskusje nad kwestią bezpieczeństwa leku trwają od lat. W 1974 r. metamizol został wycofany ze sprzedaży w Szwecji, w 1977 r. w USA, a w kolejnych latach podobną decyzję podjęło 30 krajów, w tym część Unii Europejskiej. Podstawą dyskusji nad bezpieczeństwem leku są wywoływane przez niego choroby – agranulocytoza i anemia aplastyczna. Kwestia nadal pozostaje jednak przedmiotem badań. W Polsce w związku z decyzją Ministerstwa Zdrowia „ze względu na zaobserwowane przypadki agranulocytozy w trakcie leczenia metamizolem zaleca się stosowanie metamizolu wyłącznie w przypadkach, kiedy inne leki przeciwbólowe nie są skuteczne lub są przeciwwskazane” [1]. Decyzja ta została umotywowana tym, iż „stosowanie leku w dużych dawkach lub długotrwale zwiększa ryzyko agranulocytozy, dlatego lek nie powinien być stosowany dłużej niż 7 dni” [1].

Działanie i wskazania do stosowania metamizolu

Metamizol sodowy i magnezowy szybko wchłania się do przewodu pokarmowego, a następnie jest metabolizowany w wątrobie. Dawkowanie leku powinien ustalać tylko lekarz. Metamizol sodowy wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosowany jest do leczenia stanów zapalnych i bólu różnego pochodzenia. W leczeniu klinicznym od lat funkcjonuje jako skuteczny środek przeciwbólowy, łagodzący kolki i bóle trzewne. Jest skutecznym środkiem wspomagającym łagodzenie bolesnego przebiegu kamicy moczowodów lub dróg żółciowych. W niektórych przypadkach podawany jest również w ostrej kolce nerkowej.

Jak udowodniono w trakcie wielu badań, metamizol nie nadaje się do leczenia bólu migrenowego i związanego z uzębieniem. Przez niektórych lekarzy substancja stosowana jest do łagodzenia bólu pooperacyjnego i podawana za pomocą wlewu. Metamizol ze względu na bardzo szybkie i skuteczne działanie przez lekarzy uznawany jest za lek przydatny, szczególnie w przypadku pacjentów, u których stosowanie innych powszechnych leków opioidowych może być niebezpieczne. Dawkowanie i czas przyjmowania leku powinna poprzedzać konsultacja lekarska i diagnostyka, potwierdzająca konieczność jego stosowania.

Przeciwwskazania i działania niepożądane

Metamizol rzadko wywołuje działania niepożądane. Jego maksymalna bezpieczna dawka dobowa wynosi 5 g. Wbrew obawom lek nie wywołuje niedokrwistości. Jednak u chorych wrażliwych na jego działanie mogą wystąpić reakcje alergiczne: pokrzywka, rumień skórny, zmiany złuszczająco-zapalne, zapalenie błon śluzowych jamy ustnej, obrzęk krtani. Bardzo często lęk powoduje spadek ciśnienia tętniczego, co może mieć miejsce chwilę po jego podaniu. Poważne skutki uboczne w postaci zapalenia nerek, wątroby, zaburzeń serca czy biegunki obserwuje się u chorych znacznie przekraczających dopuszczoną do przyjęcia dawkę.

Wśród innych działań niepożądanych występujących w wyniku przyjęcia nawet bezpiecznej dawki leku wymienia się: wymioty, bóle brzucha, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zahamowanie wydalania wody i powstawanie obrzęków. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania metamizolu jest nadwrażliwość na niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na któryś ze składników preparatu. Lek ponadto nie może być stosowany w przypadku:

  • niedokrwistości,
  • chorób nerek i wątroby,
  • astmy,
  • dychawicy oskrzelowej.

Lek nie może być również przyjmowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Substancja tuż po podaniu natychmiast przenika do płodu i mleka. Przyjmowanie metamizolu w trakcie ciąży zwiększa ryzyko rozwoju guza Wilmsa u płodu i nadciśnienia płucnego krwi.

Zobacz film: Jakie są przyczyny bólu głowy?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Maciej Żukowski, Katarzyna Kotfis, Bezpieczeństwo stosowania metamizolu i paracetamolu w leczeniu bólu ostrego, w: Anestezjologia Intensywna Terapia, 2009; 41: 171–176, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Pomorskiej AM w Szczecinie.

2. Karol Nartowski, Anna Wiela-Hojeńska, Łukasz Łapiński, Przyczyny i zagrożenia samoleczenia oraz przyjmowania suplementów diety, w: Anestezjologia i Intensywna Terapia, 2009.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
7
Polecamy
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Jak działają antydepresanty?
Skutki uboczne leków
Jak działają antydepresanty? Skutki uboczne leków Dzień Dobry TVN
Czy można łączyć paracetamol i ibuprofen?
Zalety i przeciwwskazania
Czy można łączyć paracetamol i ibuprofen? Zalety i przeciwwskazania TVN zdrowie
Azytromycyna:
jakie są wskazania do jej stosowania i skutki uboczne?
Azytromycyna: jakie są wskazania do jej stosowania i skutki uboczne? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby