Polub nas na Facebooku
Czytasz: Metaliczny zapach z ust – przyczyny i leczenie

Metaliczny zapach z ust – przyczyny i leczenie

młoda zdziwiona kobieta trzyma dłonie na ustach

Fot. Deagreez / Getty Images

Metaliczny zapach z ust wcale nie musi oznaczać choroby. Często wynika np. z niewłaściwej higieny jamy ustnej czy krwawienia z dziąseł. Często metaliczny zapach z usta lub posmak w jamie ustnej powodują przyjmowane leki.

Metaliczny zapach z ust wywołuje ogromny dyskomfort. Może mieć wiele przyczyn. Bardzo często jest skutkiem przyjmowanych leków. Metaliczny posmak w ustach wcale nie musi wskazywać na stan chorobowy. Może pojawić się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, np. poprzez zaniedbania higieniczne.

Metaliczny zapach z ust – dlaczego powstaje?

Metaliczny posmak w ustach czy też metaliczny zapach z ust jest bardzo nieswoistym objawem, ponieważ może towarzyszyć wielu stanom, zarówno tym patologicznym, jak i fizjologicznym. Najczęściej nie jest to powód do niepokoju, jednak u wielu osób powoduje dyskomfort, wobec czego konieczne jest określenie przyczyny, by móc mu skutecznie zaradzić. W zależności od tego, jakie objawy towarzyszą metalicznemu posmakowi w ustach, można wysunąć podejrzenie co do przyczyny tej dolegliwości. Zawsze w przypadku wystąpienia metalicznego posmaku w ustach warto skonsultować się z lekarzem.

Metaliczny zapach z ust – przyczyny

Metaliczny zapach z ust może świadczyć o niektórych stanach chorobowych. Zalicza się tu zapalenie zatok przynosowych. Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła może ostatecznie dawać nieprzyjemny, mdły, czasem metaliczny zapach z ust. Za metaliczny zapach z ust może być odbierany także zapach amoniaku, który świadczy o niewydolności wątroby.

Bardzo częstą przyczyną metalicznego zapachu z ust są zaniedbania higieniczne. Szczególnie dotyczy to osób dorosłych z chorobami dziąseł, kiedy dochodzi do podkrwawiania z dziąseł. Są one obrzęknięte, podatne na uszkodzenia, a krew, która dostaje się do jamy ustnej, może dawać metaliczny zapach z ust czy posmak. Metaliczny zapach może również być wynikiem halitozy, czyli po prostu nieprzyjemnego zapachu z ust na różnym podłożu. U dzieci często higiena jamy ustnej jest niedokładna, a zalegające resztki pokarmu mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust.

Bardzo często osoby przyjmujące różne leki skarżą się na metaliczny posmak w ustach, któremu towarzyszy również swego rodzaju metaliczny zapach. Tak działa wiele antybiotyków, ale także leków moczopędnych, przeciwalergicznych, obniżających ciśnienie, a także leków stosowanych w leczeniu nowotworów.

Niektóre choroby poza schorzeniami wątroby również mogą powodować nieprzyjemny, metaliczny zapach z ust, jak np. choroby nerek, cukrzyca, choroby krążenia. Ponadto na metaliczny zapach w ustach cierpią często osoby przewlekle chore, u których dochodzi do zaburzeń połykania, produkcji śliny czy istnieje pewna niemożność higieny ustnej.

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowana wątroba:  

Zobacz film: Budowa wątroby. Rodło: 36,6. 

Metaliczny zapach z ust – leczenie i zapobieganie

Aby skutecznie usunąć metaliczny zapach z ust, konieczne jest rozpoznanie jego przyczyny i jej leczenie. Zaniedbania higieniczne czy choroby dziąseł warto skonsultować z dentystą. Nie należy zapominać także o higienie języka, płukaniu jamy ustnej specjalnie do tego przeznaczonymi płynami, jak również używaniu nitek dentystycznych. W przypadku gdy metaliczny zapach z ust bądź posmak w ustach wynikają z przyjmowanych leków, warto przedyskutować z lekarzem możliwość ich zmiany. Nie wolno odstawiać leków na własną rękę.

Jeśli metaliczny zapach z ust jest objawem choroby wątroby bądź innego narządu, konieczne jest leczenie przyczynowe. Istnieją na rynku środki mające neutralizować brzydki zapach z ust. Jak najbardziej można je stosować, jednak nie można zapominać o konieczności znalezienia pierwotnego problemu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?