Polub nas na Facebooku
Czytasz: Melisa dla dzieci, dorosłych i w ciąży – właściwości melisy, dawkowanie i przeciwwskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Melisa dla dzieci, dorosłych i w ciąży – właściwości melisy, dawkowanie i przeciwwskazania

NAN

Fot: Václav Mach / stock.adobe.com

Melisa właściwości zdrowotne zawdzięcza działaniu rozkurczowemu oraz uspokajającemu, a także przeciwbakteryjnemu, przeciwwirusowemu i przeciwzapalnemu. W ciąży melisa łagodzi mdłości i stres, u niemowląt m.in. zmniejsza dolegliwości bólowe związane z kolką.

Melisa lekarska to po łacinie Melissa officinalis. Jak wygląda melisa? Zbudowana jest podobnie jak zioła takie jak mięta czy bazylia – ma łodygi pokryte listkami. Listki mają okrągłą lub sercowatą nasadę i ostry koniec, są intensywnie zielone. Brzegi listów są karbowane lub ząbkowane. Kwiaty melisy są jasnożółte, a roślina kwitnie wiosną i latem.

Zobaczcie, jakie są zalety codziennego picia melisy:

Zobacz film: Zalety codziennego picia melisy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Melisa w ciąży – działanie i dawkowanie

Melisa w ciąży może łagodzić mdłości często doświadczane przez kobiety w pierwszym trymestrze. Pozytywnie wpływa także na stres, pomaga się wyciszyć i uspokoić. Stres w ciąży negatywnie wpływa nie tylko na kobietę, ale też na dziecko. Dlatego ważne jest jego unikanie i rozładowywanie napięcia nerwowego. Melisa w ciąży ułatwia też zasypianie. Nocny odpoczynek jest ważny przez całą ciążę, a szczególnie w trzecim trymestrze, gdy często pojawiają się problemy ze snem.

Zobacz także: Dziurawiec – działanie, właściwości, przepisy na olej, sok i herbatę

Picie melisy w ciąży jest bezpieczne, jeśli nie przekracza się dawki dwóch filiżanek naparu dziennie (około 400 mililitrów). Przedawkowanie melisy może nasilać niektóre dolegliwości w ciąży, takie jak nietrzymanie moczu (ze względu na właściwości moczopędne ziela). Przed porodem lepiej zrezygnować z picia herbatki z melisy, ponieważ może ona opóźnić poród i znacznie go wydłużyć przez działanie rozkurczowe.

Melisa lekarska: działanie i właściwości lecznicze

Melisa działanie ma przede wszystkim uspokajające, dlatego bywa stosowana w nerwicach i na stres oraz na ból brzucha o podłożu stresowym. Melisa na sen pita regularnie znacznie poprawia nie tylko zasypianie, ale i jakość snu.

Zobacz także: Zaburzenia snu – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

Melisa dla niemowlaka na ból brzucha stosowana powinna być doraźnie, w formie osłodzonej miodem herbatki. Ziele ma działanie rozkurczające, więc przynosi ulgę w kolkach, które mogą pojawiać się szczególnie podczas rozszerzania diety dziecka.

Pozytywny wpływ melisa lekarska ma również na układ trawienny – poprawia jego działanie, rozkurcza mięśnie gładkie, likwidując ból, usuwa zaparcia i wzdęcia, nieznacznie zwiększa apetyt.

Herbatka z melisy może zmniejszać poziom cholesterolu w organizmie, zapobiegając tym samym chorobom układu sercowo-naczyniowego. Chroni także wątrobę przed stłuszczeniem.

Stosuje się też melisę na opryszczkę i stany zapalne skóry oraz łojotok ze względu na jej właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe.

Melisa potrafi załagodzić objawy stresu. Dlaczego nas uspokaja? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Melisa złagodzi codzienny stres. Źródło: Dzień Dobry TVN

Melisa na włosy i skórę

Melisa lekarska ma właściwości ściągające i przeciwzapalne. Z tego powodu melisa na włosy działa odświeżająco i łagodzi łojotok oraz jego skutki, czyli przetłuszczanie się włosów i łupież oraz swędzenie. Na skórę napar z melisy działa tonizująco i przeciwzapalnie, dlatego polecany jest osobom z trądzikiem, cerą tłustą i normalną z przetłuszczającymi się strefami. Dzięki antyoksydantom zioło to może hamować procesy starzenia się skóry. Działanie melisy sprawia, że jest ona stosowana w przemyśle kosmetycznym, m.in. do produkcji toników, płynów do mycia twarzy czy kremów.

Zobacz także: Arcydzięgiel litwor – co to jest? Skład, właściwości lecznicze i działanie rośliny

Melisa dla dzieci i dorosłych – dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Dorośli nie powinni pić więcej niż około 500 mililitrów naparu z melisy na dzień. Ile razy dziennie pić herbatę z melisy? Najskuteczniej porcję podzielić na dwie dawki, np. po 1 szklance rano i wieczorem. Melisa dla dzieci przyrządzana w formie herbatki może być osłodzona, np. miodem. Zalecana dzienna dawka herbaty z melisy dla dzieci to 1 szklanka lub mniej. Herbatka z melisy dla niemowląt powinna być podawana po konsultacji z lekarzem, on też zaleci odpowiednią dawkę naparu.

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania melisy jest uczulenie na tę roślinę. Zdarza się to bardzo rzadko. Pijąc herbatę z melisy, nie należy przekraczać dziennej dawki, a nie pojawią się żadne działania niepożądane.

Melisa skutki uboczne może mieć u ciężarnych w postaci opóźnienia porodu lub jego wydłużenia, przedawkowana w innych przypadkach może skutkować sennością.

Suszenie melisy a melisa dostępna w aptekach i sklepach

Suszenie melisy jest proste, ale wymaga pozyskania dobrej jakości surowca. Najlepiej zbierać liście melisy rosnącej w czystym środowisku, z dala od zatłoczonych dróg. Można uprawiać ją w domu w doniczce, na balkonie czy w ogrodzie, wówczas ma się pewność co do jakości ziela.

Najlepsze warunki do wzrostu melisa ma w miejscu osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym. Powinno się sadzić ją w żyznej glebie i dbać o nawadnianie. Gleba powinno być lekka i przepuszczalna, spulchniona, a także bogata w wapń.

Melisę zbiera się przed kwitnieniem, po nim lub dwukrotnie – w tych okresach. Pojedyncze liście do zastosowania w kuchni można zrywać w dowolnym momencie. Najbardziej aromatyczne są zioła zebrane w słoneczne popołudnia, wówczas całe pędy zawierają dużo olejków eterycznych. Suszenie melisy powinno odbywać się w zacienionym i przewiewnym miejscu.

W sklepach dostępna jest melisa w formie torebek do zaparzania. Zwykle nie są to liście, ale proszek, co do którego jakości i pochodzenia można mieć wątpliwości. Herbatkę z melisy do zaparzania można kupić w aptekach i niektórych sklepach spożywczych. Suszona melisa dostępna jest też w sklepach zielarskich i online.

Cena melisy waha się od około 2 do 4 złotych za 50 gramów suszu.

Poznajcie zdrowe nawyki żywieniowe. Co radzą dietetycy? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
13
Polecamy
Jakie właściwości ma dziurawiec?
Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego
Jakie właściwości ma dziurawiec? Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego Dzień Dobry TVN
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania.
Zastosowanie w leczeniu
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania. Zastosowanie w leczeniu Dzień Dobry TVN
Melisa w ciąży – czy można ją pić bez obaw?
Czy nie szkodzi dziecku?
Melisa w ciąży – czy można ją pić bez obaw? Czy nie szkodzi dziecku? TVN zdrowie
Herbata rumiankowa dla przyszłych mam - czy w ciąży można pić rumianek?
Herbata rumiankowa dla przyszłych mam - czy w ciąży można pić rumianek? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?