Polub nas na Facebooku
Czytasz: Melancholia – czym jest i jak jej zapobiegać?
menu
Polub nas na Facebooku

Melancholia – czym jest i jak jej zapobiegać?

Kobieta, która jest bardzo smutna

Fot: Colin Hawkins / gettyimages.com

Termin melancholii dziś jest dość rzadko używany. Potocznie oznacza łagodny, krótkotrwały stan smutku i przygnębienia. Melancholię znano już w starożytności, jednak to co wtedy nazywano melancholią, dziś znamy jako depresja. Termin melancholia po raz pierwszy pojawia się w już pismach Hipokratesa.

Czym jest melancholia?

Słowo melancholia pochodzi z języka greckiego, „melas” oznacza czarny, „choli” natomiast oznacza żółć. Nazwa wzięła się z panujących ówcześnie przekonań. Kiedyś wierzono, że człowiek wypełniony jest czterema cieczami, które odpowiadają za humorom. Do tych płynów zaliczało się krew, śluz, żółć oraz wyżej wspomnianą czarną żółć. Zdrowie miała zapewniać równowaga pomiędzy tymi płynami. Przy nadmiarze jednego z nich miało dochodzić do różnych problemów zdrowotnych. Kiedy nieprawidłowości dotyczyły czarnej żółci, ludzie wtedy mieli doświadczać melancholii.

Melancholia jest dość nieprecyzyjnym terminem. Niegdyś przypisywane jej cechy, obecnie traktowane są jako objawy różnych zaburzeń depresyjnych. Mianem melancholii nazywa się łagodne i przemijające zaburzenia nastroju, krótkotrwałe przygnębienie i smutek. Jest to dość specyficzny rodzaj smutku, mocno powiązany z nostalgią, liryzmem i refleksyjnym nastrojem. Do tego często dochodzi brak radości z prostych rzeczy, stan, w którym nic nam się nie chce robić i utrata zainteresowań. Skłonność do melancholii nasila się w czasie przesilenia jesiennego, kiedy pogoda przestaje nas rozpieszczać, a dni robią się szare, mokre, a słońce zachodzi znacznie wcześniej.

Depresja melancholijna

Depresja melancholijna jest odmianą tej choroby i w największym stopniu wiąże się z melancholią. Ta odmiana depresji uważana jest za jedną z najcięższych i najtrudniejszych postaci tej choroby psychicznej. Sugeruje się, że depresja melancholijna jest tylko trochę mniej wyniszczająca od depresji wegetatywnej, która często wiąże się z zahamowaniem jakichkolwiek aktywności psychicznej i życiowej. Depresja melancholijna objawia się:

  • Utratą zainteresowań, brakiem odczuwania przyjemności,
  • Brak reakcji na bodźce będące zwykle źródłem przyjemności,
  • Regularne pogłębianie się objawów depresji w godzinach porannych,
  • Zahamowanie lub podniecenie psychoruchowe,
  • Utrata łaknienia.

Czy melancholia może mieć pozytywny wpływ na życie?

Naukowcy z Berlina przeprowadzili badanie na ochotnikach, w celu zbadania wpływu melancholijnej muzyki na ich nastrój. Po wysłuchaniu melancholijnych utworów, badani wypełniali kwestionariusze, które po analizie wykazały, że melancholia może być pożyteczna. Naukowcy sugerują, że jest to smutek przejściowy, który niesie ze sobą również poczucie uspokojenia, ukojenia nerwów, a także refleksyjny nastrój.

Melancholia wiąże się z obniżeniem nastroju i przygnębieniem. Wydawać by się mogło, że z takich emocji nie można wyciągnąć pozytywnych aspektów, jednak jest to możliwe. Melancholia wprowadza w nas w refleksyjny nastrój, sprzyja przemyśleniom, a dzięki nim możemy analizować i wprowadzić zmiany w naszym życiu, wyciągnąć wnioski z przeszłości, a czasem nawet poprawić relacje z ludźmi. Dzięki odczuwaniu melancholii można docenić szczęśliwe momenty i pomóc zrozumieć, że jest to stan przejściowy. Twój nastrój zależy od Ciebie i od Ciebie również zależy, co zrobisz ze smutkiem, który Cię dopadł. Możesz się w nim pogrążyć lub wyciągnąć z niego jakąś naukę i wnioski.

Jakie są pierwsze objawy depresji? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Pierwsze objawy depresji Źródło: 36,6

Jak zapobiegać melancholii?

Melancholia jest stanem przejściowym i istnieją sposoby na to, aby pozbyć się jej szybciej. Zamiast się poddawać przygnębieniu warto wykonać działania, które pomogą rozwiać negatywne emocje.

  • Jeżeli jesteś zbyt krytyczny wobec siebie, zaprzestań tego. Daj sobie trochę luzu i nie skupiaj się na tym, z czego nie jesteś zadowolony, na trudnościach czy porażkach.
  • Staraj otaczać się ludźmi pozytywnie nastawionymi do życia, nie zamykaj się w domu, gdyż to tylko może nasilić obniżenie nastroju.
  • Nie tłum i nie kumuluj w sobie negatywnych emocji, gdyż to może doprowadzić do depresji.
  • Wybierz ulubioną formę relaksu, np. rower, kino, książka, gorąca aromatyczna kąpiel – pamiętaj, że Twój nastrój zależy do Ciebie.
  • Aktywność fizyczna jest świetnym sposobem na pozbycie się smutków. Wybierz to, co najbardziej lubisz, np. bieganie, rower, spacer, rolki czy basen. Woda nie tylko odpręża, rozluźnia mięśnie, ale dodatkowo modeluje sylwetkę i umacnia mięśnie kręgosłupa. Aktywność fizyczna zwalcza zmęczenie psychiczne, polepsza samopoczucie, pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie umysłu, zmniejsza niepokój, poprawia jakość snu oraz pozwala na oderwanie się myślami od dręczących nas myśli i problemów.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
2
Polecamy
Depresja może kryć się za uśmiechem.
Jak rozpoznać objawy choroby?
Depresja może kryć się za uśmiechem. Jak rozpoznać objawy choroby? Dzień Dobry TVN
Chandra – czym różni się od depresji i jak sobie z nią radzić?
Chandra – czym różni się od depresji i jak sobie z nią radzić? TVN zdrowie
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić? TVN zdrowie
Apatia - co to jest i czym się charakteryzuje?
Przyczyny, objawy i leczenie apatii
Apatia - co to jest i czym się charakteryzuje? Przyczyny, objawy i leczenie apatii Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty