Polub nas na Facebooku
Czytasz: Medycyna chińska – czy może wspomagać odchudzanie?

Medycyna chińska – czy może wspomagać odchudzanie?

Zainteresował Cię ten artykuł?
medycyna chińska

Fot.: marilyna / Getty Images

Medycyna chińska jest jedną z najstarszych na świecie. Opiera się na postrzeganiu głębokiego związku pomiędzy naturą a człowiekiem, który poddany jest działaniu jej sił. Stąd wiele z jej elementów stanowi ziołolecznictwo oraz właściwa dieta wspomagana akupunkturą i odpowiednimi masażami.

Medycyna chińska i związana z nią wielowiekowa tradycja potwierdzone zostały wykopaliskami, podczas których nie tylko znaleziono opisy chorób, ale także różne modele igieł wykorzystywane do akupunktury. Pozostałości pochodziły z czasów dynastii Shang, co potwierdza, że była ona już powszechnie praktykowana około 1000 roku p.n.e.

Medycyna chińska – tradycja

Chińska medycyna opiera się na głębokich powiązaniach człowieka ze światem – jego barwami, dźwiękami i drganiami. Zgodnie z jej zasadami człowiek poddany działaniom sił nieba i ziemi jest istotą słabą, a wszelkich źródeł zaburzeń jego samopoczucia należy upatrywać w zakłócaniu wewnętrznej energii Qi. Wszelkie zabiegi związane z leczeniem i regeneracją organizmu polegają zdaniem Chińczyków na przywracaniu równowagi – osiągnięciu wewnętrznej duchowo-cielesnej homeostazy. Stąd też zabiegi z wykorzystaniem akupunktury, akupresury czy masażu polegają na oddziaływaniu na poszczególne narządy i partie ciała.

Tradycyjna chińska medycyna opiera się na naturalnych sposobach leczenia z zastosowaniem ziół i odpowiedniej diety. Zawiera w sobie także ideę harmonijnej organizacji otoczenia, w którym się przebywa – feng shui oraz opis wielu koniecznych technik medytacji.

Zobacz film: DNP - niebezpieczny sposób na odchudzanie. Źródło: Stylowy Magazyn.

Diagnoza chorób nadal prowadzona jest w oparciu o bardzo dokładny wywiad i badania palpacyjne, z których duże znaczenie przypisuje się badaniu tętna, oglądaniu języka i wąchaniu osoby skarżącej się na dolegliwości. Po dziś dzień stanowi dla medycyny współczesnej kopalnię wiedzy na temat podłoża niektórych chorób czy alternatywnych sposobów przywracania zdrowia.

Medycyna chińska – dieta

Chińczycy zwracają uwagę na potrzebę głębokiego zrozumienia człowieka i wsłuchania się w potrzeby organizmu. Założeniem chińskiej medycyny jest to, że odpowiednie zdrowie można utrzymać przez stosowanie właściwej diety. Zgodnie z jej zasadami jadłospis powinien składać się z 3 części: 40% pożywienia powinny stanowić warzywa i owoce, 40% produkty zbożowe (w tym głównie ryż, kasza i otręby), a pozostałe 20% produkty, dzięki którym człowiek jest w stanie dostarczyć organizmowi niezbędną do funkcjonowania energię (jaja, węglowodany, tłuszcze i nabiał). Również zasady spożywania posiłków są wyraźnie określone i opisane:

 • należy regularnie spożywać 3–4 posiłki dziennie,
 • owoce i warzywa powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł – najlepiej ekologicznych upraw,
 • nie wolno się przejadać,
 • nie powinno się pić w trakcie jedzenia,
 • należy rozpoczynać dzień od śniadania,
 • podczas posiłków należy powoli i dokładnie przeżuwać pokarm,
 • wskazane jest samodzielne przygotowanie dań w domu zamiast jedzenia gotowych i przetworzonych produktów

  Zobacz film: Jak zdrowo się odchudzać? Źródło: 36,6.

  Pokarmy podzielone są dodatkowo na ciepłe, neutralne (najbardziej cenione), wychładzające i zimne. Nadmiar skrajnych produktów w diecie może prowadzić do zaburzeń wewnętrznej energii, zwłaszcza funkcjonowania nerek. W skład pokarmów neutralnych wchodzą głównie warzywa i owoce, m.in.: fasola, groch, kapusta, marchew, mleko, żyto, wiśnie, winogrona, brązowy ryż, buraki, chleb, łosoś, śliwki czy rodzynki.

  Medycyna chińska – nerki i leczenie chorób tego narządu

  Chińczycy mogą się pochwalić jedną z większych ksiąg ziół i wielowiekowych praktyk w zakresie ziołolecznictwa. Medycyna chińska opracowała skuteczne przepisy na wspomaganie m.in. funkcjonowania nerek. Do dziś usprawniania jest w tym kraju technologia wytwarzania skutecznych leków na bazie ziół przez proces ich odpowiedniej uprawy, suszenia, prażenia oraz procesów fermentacji, prowadzonych tak, aby uzyskać z roślin jak największą ilość cennych składników. Niektóre z leków są nadal wytwarzane w oparciu o przepisy sprzed 2000 lat.

  Zioła dobierane są zawsze indywidualnie do danej terapii, w oparciu o konieczność oddziaływania na dany narząd. Ważny jest ich kolor, smak i zapach. Rośliny są przede wszystkim stosowane w terapii zaburzeń układu moczowego, żółciowego i wątroby. Mają działanie oczyszczające z toksyn, moczopędne oraz przeciwbólowe i regenerujące.

  Nerki mają kluczowe znaczenie w medycynie chińskiej, ponieważ są odpowiednikiem yang i yin organizmu – są uważane za najważniejsze organy, który decydują o kondycji całego układu odpornościowego. W celu wzmocnienia układu immunologicznego należy zawsze zacząć od ochrony tzw. ognia nerek, czyli magazynu życiowej energii, niezbędnej w przypadku choroby czy osłabienia. Według teorii Pięciu Przemian lewa nerka magazynuje potencjał energetyczny, który został przekazany przez rodziców w chwili poczęcia. Prawa natomiast energię kosmiczną, związaną z układem planet w chwili narodzin człowieka. Stąd też w medycynie chińskiej narządy te określane są mianem Pałacu Ognia i Wody, o który należy szczególnie dbać.

  Zobacz film: Czy można jeść produkty po upływie terminu przydatności do spożycia? Źródło: Wiem, co jem


  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  10
  6
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
  Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
  Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
  Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
  Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
  Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
  Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
  Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
  Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
  Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
  Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
  Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?