Polub nas na Facebooku
Czytasz: Materac przeciwodleżynowy – jaki wybrać i dlaczego warto go używać?
menu
Polub nas na Facebooku

Materac przeciwodleżynowy – jaki wybrać i dlaczego warto go używać?

Starsza uśmiechnięta Pani śpi na wygodnej poduszce.

Fot. Jose Luis Pelaez Inc / Getty Images

Materac przeciwodleżynowy stanowi doskonałą formę uzupełnienia profilaktyki przeciwodleżynowej. To, czy wybrać materac przeciwodleżynowy piankowy, zmiennociśnieniowy, bąbelkowy czy rurkowy, zależy od wielu czynników.

Materac przeciwodleżynowy to bardzo ważny element wyposażenia dla osoby przewlekle chorej, szczególnie takiej, która przez większość dnia lub całą dobę leży. Bez względu na to, czy unieruchomienie ma trwać już do końca życia, czy jest tymczasowe, konieczna jest profilaktyka odleżyn. Odleżyny to ubytki skóry, które stanowią bardzo trudno gojące się rany. Pogarszają istotnie rokowania pacjenta i tym samym wydłużają proces powrotu do zdrowia. Materac przeciwodleżynowy jest doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji osoby przewlekle chorej. Na rynku dostępnych jest wiele typów materaców przeciw odleżynom. Różnią się ceną, a także przeznaczeniem. Zwykłe materace przeciwodleżynowe pozwalają na rozłożenie siły nacisku na większą powierzchnię. Materace zmiennociśnieniowe zmieniają cyklicznie punkt podparcia.

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Odleżyna to częsty problem chorych wymagających przewlekłej opieki, unieruchomionych czy znacznie ograniczonych ruchowo. Nie mogą oni zmieniać pozycji ciała, wobec czego pewne miejsca są narażone na stały czy długotrwały ucisk. Dotyczy to szczególnie okolic wyniosłości kostnych. U chorych nieprzytomnych pojawia się ogromne ryzyko wystąpienia odleżyn, ponieważ dochodzi dodatkowy czynnik związany z niemożnością informowania o bólu czy też po prostu nieodczuwanie bólu. Dlatego też konieczne jest wprowadzenie materacy przeciwodleżynowych, by choć minimalnie zmniejszyć ryzyko odleżyn. Materace przeciwodleżynowe pozwalają odpowiednio rozłożyć siłę i miejsce ucisku.

Polecamy: Co kryje skóra? Budowa i funkcje skóry

Jak zbudowana jest ludzka skóra? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy a rurowy

Materac zmiennociśnieniowy stanowi profilaktykę odleżyn. Jego zadaniem jest zredukowanie siły nacisku miejscowo na tkanki. Materace te mają regulację ciśnień, przez co siła nacisku zmienia się i odpowiednio rozkłada. Odmianą materaca przeciwodleżynowego zmiennociśnieniowego jest materac przeciwodleżynowy bąbelkowy. Pozwala on na izolowanie poszczególnych komór i usuwanie powietrza z określonej komory. Materace przeciwodleżynowe można również dostosować do wagi pacjenta. Materac przeciwodleżynowy rurowy stosowany jest przede wszystkim w przypadku odleżyn IV stopnia. Jak sama nazwa wskazuje, materac ten składa się z rur, które naprzemiennie wypełniają się powietrzem. Zawsze warto poradzić się specjalisty i fizjoterapeuty, jaki materac przeciwodleżynowy wybrać – zwykły piankowy, zmiennociśnieniowy, bąbelkowy czy rurowy. Różnią się one ceną i dostosowaniem do: typu odleżyny, wagi pacjenta, rodzaju schorzenia czy dodatkowych obciążeń.

Polecamy: Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn

Materac przeciwodleżynowy – korzyści

Materace przeciwodleżynowe przynoszą wiele korzyści w zakresie opieki długoterminowej nad chorym. Dzięki nim dochodzi do redukcji siły nacisku na pojedyncze punkty, w wyniku czego zmniejsza się ryzyko powstania odleżyn. W przypadku zmiennociśnieniowych materacy stały ucisk zastępowany jest uciskiem zmiennym. Należy pamiętać o zasadzie, że im bardziej materac przylega do ciała i im większa jest powierzchnia styku, tym mniejszy jest nacisk miejscowy. Odleżyny to problem, któremu zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż go leczyć. W związku z tym materac przeciwodleżynowy stanowi nie tylko profilaktykę odleżyn, ale też przyczynia się do poprawy rokowania chorego. Wpływa pozytywnie na przepływ krwi w naczyniach obwodowych. Materace zmiennociśnieniowe, które zmieniają punkty nacisku na tkanki, powodują stymulację mikrokrążenia. Właściwe krążenie wpływa też na lepsze gojenie się tkanek i poprawia kondycję skóry i tkanek podskórnych, co również rzutuje na zmniejszenie ryzyka powstawania odleżyn.

Bardzo ważna jest także przewiewność materaca przeciwodleżynowego. Jest to istotne, gdyż konieczna jest ochrona skóry przed nadmiernym poceniem się i maceracją. Materace przeciwodleżynowe gwarantują również odpowiednią termoregulację, by zapobiec nadmiernemu ochładzaniu się lub przegrzaniu skóry. Odpowiedni materiał pozwala na odprowadzenie nadmiaru wilgoci ze skóry pacjenta.

Materace przeciwodleżynowe często mają dodatkowe powierzchnie, ograniczające szerzenie się bakterii, łatwe pod względem higieny i utrzymania czystości. Ze względu na równomierny ucisk materac przeciwodleżynowy ogranicza nieco odczucie bólu u pacjenta.

Należy też zwrócić uwagę na zmniejszenie kosztów leczenia. Brak odleżyn to ogromna oszczędność na lekach i materiałach opatrunkowych, a także leczeniu powikłań.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
466
47
Polecamy
Profilaktyka przeciwodleżynowa w opiece nad przewlekle chorym
Profilaktyka przeciwodleżynowa w opiece nad przewlekle chorym TVN zdrowie
Odleżyny – profilaktyka najlepszym sposobem leczenia 
Odleżyny – profilaktyka najlepszym sposobem leczenia  TVN zdrowie
Masaż relaksacyjny – jakie są rodzaje, techniki i jak zrobić go samemu?
Masaż relaksacyjny – jakie są rodzaje, techniki i jak zrobić go samemu? Dzień Dobry TVN
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać?
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?