Polub nas na Facebooku
Czytasz: Masz uczulenie na kurz? Sprawdź, jak skutecznie z nim walczyć!
menu
Polub nas na Facebooku

Masz uczulenie na kurz? Sprawdź, jak skutecznie z nim walczyć!

Kobieta, która ma alergię

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Uczulenie na kurz to jeden z najczęściej rozpoznawanych typów alergii. Schorzenie może pojawić się u każdego, bez względu na wiek czy styl życia. Mimo że kurzu nie da się całkowicie wyeliminować to - na szczęście - można z nim skutecznie walczyć. Jak? 

Na wstępie warto podkreślić, że określenie uczulenie czy alergia na kurz nie jest do końca zgodne z prawdą. Sam kurz nie jest alergenem to, co wywołuje reakcję organizmu w postaci kichania, kataru czy łzawienia oczu, to mieszanina różnych substancji w tym roztocza, które szkodzą najbardziej, a konkretnie ich odchody.

Roztocza to pajęczaki, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem. Żywią się ludzkim naskórkiem, lubią ciepło i wilgoć. Tym samym doskonale czują się w pościeli, dywanach czy materacach. Rozprzestrzeniają się z prądami powietrza podczas słania łóżek i manipulacji z pościelą. Przenoszone są też na odzieży, skórze i we włosach. Źródłem alergenów są głównie drobiny ich kału. Co zrobić, aby pozbyć się kurzu i roztoczy?

Postaw na porządki

Najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu jest częste sprzątanie. Osoby z tym rodzajem alergii powinny wycierać kurze, odkurzać i myć podłogę w mieszkaniu co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Warto także pozbyć się wszystkich przedmiotów, na których może gromadzić się kurz. Zaleca się, aby z mieszkania (lub przynajmniej z pokoju alergika) zniknęły zasłony czy dawny. 

Częstszych zmian i prania wymaga także pościel alergika. To właśnie w niej znajduje się najwięcej roztoczy. Warto także, co pewien czas odkurzać lub prać materac, na którym śpi alergik.

Wspomóż się nowoczesną technologią

W domu każdego alergika powinien znaleźć się także oczyszczacz powietrza. Dlaczego? Tego rodzaju urządzenia doskonale pochłaniają kurz oraz inne alergeny, ale od początku! 

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które filtruje powietrze i oczyszcza je ze znajdujących się w nim alergenów czy innych zanieczyszczeń, w tym bakterii i wirusów. Jakie urządzenie wybrać? Najlepiej marki Sharp. Na uwagę zasługuje np. model KC-G60EUW. 

Posiada on czujniki, które wychwytują brzydkie zapachy, np. dym papierosowy i od razu je neutralizują. Urządzenia reaguje też na pył PM2,5, kurz, zmianę temperatury i wilgotności, światło oraz ruch. Do oczyszczania powietrza urządzenie wykorzystuje technologię Plasmacluster, dzięki niej oczyszczacz do usuwania zanieczyszczeń wykorzystuje jony, naturalnie występujące w przyrodzie. Nowoczesna technologia zastosowana w oczyszczaczach marki Sharp sprawia, że usuwają one z powietrza aż 99,7 proc. drobnoustrojów oraz alergenów (zwierzęcych oraz roślinnych). 

Oczyszczacze marki Sharp posiadają filtr wstępny, nawilżacza, filtry HEPA oraz filtr z aktywnym węglem i żelem krzemionkowym. Ten ostatni został wzbogacony o nieorganiczny sorbent.

Gdzie ustawić oczyszczacz?

Skuteczność urządzenia w dużej mierze zależy od tego, gdzie zostało ono ustawione. Oczyszczacz najlepiej działa w małych pomieszczeniach, dlatego kupowanie jednego urządzenia na całe mieszkanie czy dom po prostu się nie sprawdzi.

Oczyszczacz powietrza powinien stać przy ścianie, najlepiej w pomieszczeniu,  w którym nie ma zbyt wielu dużych mebli, które mogłyby zaburzyć cyrkulację powietrza. Aby urządzenie działało wydajniej, należy zamknąć drzwi w pomieszczeniu, którym się znajduje. Oczyszczacz sprawdzi się najlepiej jeśli zostanie postawiony blisko okna. Dzięki temu oczyszczacz będzie mógł automatycznie wyłapać zanieczyszczenia, które "wpadają" do mieszkania przede wszystkim przez okno.

Sharp - nowa belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Jak prawidłowo używać oczyszczacza powietrza?
Jak prawidłowo używać oczyszczacza powietrza? TVN zdrowie
Nie daj się jesiennej wilgoci.
Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu
Nie daj się jesiennej wilgoci. Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu TVN zdrowie
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze? Dzień Dobry TVN
Głowica termostatyczna – jak działa?
Dlaczego warto ją mieć?
Głowica termostatyczna – jak działa? Dlaczego warto ją mieć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania