Polub nas na Facebooku
Czytasz: Masz uczulenie na kurz? Sprawdź, jak skutecznie z nim walczyć!
menu
Polub nas na Facebooku

Masz uczulenie na kurz? Sprawdź, jak skutecznie z nim walczyć!

Kobieta, która ma alergię

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Uczulenie na kurz to jeden z najczęściej rozpoznawanych typów alergii. Schorzenie może pojawić się u każdego, bez względu na wiek czy styl życia. Mimo że kurzu nie da się całkowicie wyeliminować to - na szczęście - można z nim skutecznie walczyć. Jak? 

Na wstępie warto podkreślić, że określenie uczulenie czy alergia na kurz nie jest do końca zgodne z prawdą. Sam kurz nie jest alergenem to, co wywołuje reakcję organizmu w postaci kichania, kataru czy łzawienia oczu, to mieszanina różnych substancji w tym roztocza, które szkodzą najbardziej, a konkretnie ich odchody.

Roztocza to pajęczaki, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem. Żywią się ludzkim naskórkiem, lubią ciepło i wilgoć. Tym samym doskonale czują się w pościeli, dywanach czy materacach. Rozprzestrzeniają się z prądami powietrza podczas słania łóżek i manipulacji z pościelą. Przenoszone są też na odzieży, skórze i we włosach. Źródłem alergenów są głównie drobiny ich kału. Co zrobić, aby pozbyć się kurzu i roztoczy?

Postaw na porządki

Najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu jest częste sprzątanie. Osoby z tym rodzajem alergii powinny wycierać kurze, odkurzać i myć podłogę w mieszkaniu co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Warto także pozbyć się wszystkich przedmiotów, na których może gromadzić się kurz. Zaleca się, aby z mieszkania (lub przynajmniej z pokoju alergika) zniknęły zasłony czy dawny. 

Częstszych zmian i prania wymaga także pościel alergika. To właśnie w niej znajduje się najwięcej roztoczy. Warto także, co pewien czas odkurzać lub prać materac, na którym śpi alergik.

Wspomóż się nowoczesną technologią

W domu każdego alergika powinien znaleźć się także oczyszczacz powietrza. Dlaczego? Tego rodzaju urządzenia doskonale pochłaniają kurz oraz inne alergeny, ale od początku! 

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które filtruje powietrze i oczyszcza je ze znajdujących się w nim alergenów czy innych zanieczyszczeń, w tym bakterii i wirusów. Jakie urządzenie wybrać? Najlepiej marki Sharp. Na uwagę zasługuje np. model KC-G60EUW. 

Posiada on czujniki, które wychwytują brzydkie zapachy, np. dym papierosowy i od razu je neutralizują. Urządzenia reaguje też na pył PM2,5, kurz, zmianę temperatury i wilgotności, światło oraz ruch. Do oczyszczania powietrza urządzenie wykorzystuje technologię Plasmacluster, dzięki niej oczyszczacz do usuwania zanieczyszczeń wykorzystuje jony, naturalnie występujące w przyrodzie. Nowoczesna technologia zastosowana w oczyszczaczach marki Sharp sprawia, że usuwają one z powietrza aż 99,7 proc. drobnoustrojów oraz alergenów (zwierzęcych oraz roślinnych). 

Oczyszczacze marki Sharp posiadają filtr wstępny, nawilżacza, filtry HEPA oraz filtr z aktywnym węglem i żelem krzemionkowym. Ten ostatni został wzbogacony o nieorganiczny sorbent.

Gdzie ustawić oczyszczacz?

Skuteczność urządzenia w dużej mierze zależy od tego, gdzie zostało ono ustawione. Oczyszczacz najlepiej działa w małych pomieszczeniach, dlatego kupowanie jednego urządzenia na całe mieszkanie czy dom po prostu się nie sprawdzi.

Oczyszczacz powietrza powinien stać przy ścianie, najlepiej w pomieszczeniu,  w którym nie ma zbyt wielu dużych mebli, które mogłyby zaburzyć cyrkulację powietrza. Aby urządzenie działało wydajniej, należy zamknąć drzwi w pomieszczeniu, którym się znajduje. Oczyszczacz sprawdzi się najlepiej jeśli zostanie postawiony blisko okna. Dzięki temu oczyszczacz będzie mógł automatycznie wyłapać zanieczyszczenia, które "wpadają" do mieszkania przede wszystkim przez okno.

Sharp - nowa belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Jak prawidłowo używać oczyszczacza powietrza?
Jak prawidłowo używać oczyszczacza powietrza? TVN zdrowie
Nie daj się jesiennej wilgoci.
Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu
Nie daj się jesiennej wilgoci. Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu TVN zdrowie
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze? Dzień Dobry TVN
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?